logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

To będzie wielki i głośny rozwód

rozwod-w-spoldzielni-Wszystko zaczęło się 1 czerwca 1995 roku. Na początku była dziwna umowa. Jedna zarządzała drugą. Druga płaciła pierwszej. Przetrwały jako jeden organizm przez 18 lat. Za miesiąc, 1 listopada, dwie największe przecławskie spółdzielnie rozwodzą się.

 

 

 

Nie tego spodziewali się członkowie obu spółdzielni po ostatnim walnym zebraniu. Latem miał być przeprowadzony niezależny audyt, a jesienią, na nadzwyczajnym walnym, przedstawienie spółdzielcom ich wyników. Docelowo na tym zebraniu miała być podjęta uchwała o połączeniu się obu spółdzielni.  

Źle się dzieje - mówi Edward Sroka dyrektor SM "Przecław". Następna grupa pracowników dostała wypowiedzenia, nie będziemy w stanie ich utrzymać. Prace straciło dziewięć sprzątaczek, konserwatorzy, zieleniarz, administrator i hydraulik. Rozwiązujemy z dniem 30 października umowy z dostawcami innych usług takich jak księgowość czy pogotowie lokatorskie.

To wynik rozwiązania 26 lipca umowy dotyczącej zarządzania zasobami mieszkaniowymi SM "Przecław-Zielone Pole" przez SM "Przecław". A od 1 listopada, Spółdzielnia "Przecław Zielona Pole" praktycznie nie będzie mieć. Nie dysponuje zapleczem, warsztatem czy odpowiednim sprzętem. Przez 18 lat remonty i wszelkie prace były wykonywane przez SM "Przecław". Przykładowo zakupiony ciągnik do pielęgnacji zieleni, pomimo tego że został kupiony za pieniądze z czynszów obu spółdzielni - to i tak należy do SM "Przecław". Tak była skonstruowana umowa - przychody i koszty "Zielonego Pola" są przychodami i kosztami SM "Przecław".  

Obecnie nowy zarząd i rada nadzorcza pracuje nad podpisaniem umowy w sprawie administrowania osiedlem naszej Spółdzielni od 1 listopada 2013 - mówi Jerzy Trędowicz Prezes SM "Przecław - Zielone Pole". Zakres tego administrowania obejmie: sprzątanie, konserwację i bieżące naprawy remontowe, pogotowie lokatorskie, pielęgnację zieleni, odśnieżanie itp,. Rozmawiamy też o tym, żeby firma administrująca zatrudniła jak najwięcej obecnych pracowników SM Przecław którzy są na wypowiedzeniu. Trwają rozmowy nad wyborem nowej agencji ochrony naszego osiedla, która od 1 listopada br. wejdzie już na osiedle. 

Spółdzielnia przygotowuje się do funkcjonowania w nowych warunkach po 1 listopada. Wkrótce poinformuje o nowym numerze konta bankowego na które mieszkańcy będą wpłacać czynsz.

Podwyżki na razie nie przewidujemy ! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do siedziby spółdzielni na ul. Południową 25. Zarząd i Rada Nadzorcza jest do Państwa dyspozycji - dodaje na koniec J. Trędowicz. 

Liderzy obu nowych rad nadzorczych do niedawna popierali koncepcję połączenia obu spółdzielni. Tak są pobudowane na jednym osiedlu, że nie sposób je rozdzielić. Do tej pory wielu mieszkańców ich nie rozróżnia. Miało być scalenie, a jest ostry podział.

Pin It