logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Jeszcze raz o segregacji śmieci

segregujemy-Jak segregować śmieci? Gdzie wrzucać jakie odpady? Czego nie wolno wrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne? Segregacja nie jest trudna, wystarczy znać tylko kilka zasad, aby ułatwić sobie pracę. Masz problem z segregacją odpadów? Podpowiadamy !

 

 

 

Worek zielony (pojemnik zielony) - SZKŁO
Wrzucamy : butelki i słoiki ze szkła bezbarwnego i kolorowego, pozbawione nakrętek, zacisków gumowych uszczelek, szklane opakowania po kosmetykach. Możemy tu wrzucać też szkło potłuczone.

Nie wrzucamy : porcelany, fajansu, ceramiki, szyb okiennych i samochodowych, luster, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, szklanych opakowań farmaceutycznych, żarówek, świetlówek, kineskopów. Te rzeczy mają trafić do pojemnika na odpady zmieszane, a sprzęt i osprzęt rtv do punktu zbiórki odpadów na terenie oczyszczalni ścieków w Przecławiu (koniec ul. Kasztanowej) lub do Ekoportów na terenie Szczecina.

Worek niebieski (pojemnik niebieski) - PAPIER
Wrzucamy : gazety, książki, zeszyty, kartony, worki papierowe, papier opakowaniowy, torby papierowe.

Nie wrzucamy : tapet, kalek, zabrudzonego lub zatłuszczonego papieru, worków po wapnie, cemencie, gipsie, styropianu, papieru ściernego, kartonów po sokach, napojach, mleku. Te rzeczy trafiają do pojemnika na na odpady zmieszane.

Worek żółty (pojemnik żółty) - TWORZYWA, OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE, METAL
Wrzucamy : zgniecione i puste butelki plastikowe po napojach, opakowania plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, zakrętki plastikowe i metalowe, reklamówki, worki, folie, puszki po napojach i konserwach, folię aluminiową, kartony po napojach (wielowarstwowe).

Nie wrzucamy : tworzyw sztucznych pochodzenia medycznego, mokrych folii, opakowań po olejach i smarach, opakowań po środkach chwasto-owadobójczych, styropianu. Powinny trafiać do kubła na odpady zmieszane.

W przypadku prowadzenia remontu należy we własnym zakresie i na własny koszt zamówić pojemnik na gruz, odpady remontowe i rozbiórkowe.

Osoby nie posiadające kompostowników, a zobowiązane do zbierania odpadów biodegradowalnych w oddzielne worki, prosimy o zgłoszenie do SITA JANTRA tego faktu podając nazwisko i adres. Zgłoszenia prosimy dokonywać, do piątku każdego tygodnia, do godz. 15.00 pod numer telefonu 91-483-11-52, 91-483-55-89, lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Wywóz odpadów biodegradowalnych odbywa się w każdy wtorek na terenie całej gminy.

Jeszcze kilka ważnych informacji :
- nie ma obowiązków mycia butelek i innych pojemników zbieranych w sposób selektywny,
- nie ma również obowiązku zrywania etykiet,
- pojemniki i butelki powinno się zgnieść przed wrzuceniem - dzięki temu będą zajmować mniej miejsca,
- w worki na odpady biodegradowalne musisz zaopatrzyć się sam
- żółte, zielone i niebieskie worki do selektywnej zbiórki odpadów są ocechowane i firma wywozowa wie od którego właściciela pochodzą odpady
- firma wywozowa kontroluje także poprawność selektywnego zbierania i jeśli zauważy nieprawidłowości to oznaczy twoje pojemniki "żółtą kartką
- w przypadku wielokrotnej niezgodnej selekcji odpadów, w drodze administracyjnej naliczana zostanie wyższa opłata,  jak za odpady zmieszane

Aktuwalny harmonogram odbioru odpadów :

harmonogram-wywozu-smieci

Od dnia 1 sierpnia 2013 roku nastąpią zmiany w terminach wywozu odpadów z terenu nieruchomości:
1.  Nieruchomości wielolokalowe
- odpady niesegregowane - wywóz dwa razy w tygodniu (na dotychczasowych warunkach),
- odpady segregowane - raz w tygodniu
2.  Nieruchomości jednorodzinne
- odpady niesegregowane - raz na dwa tygodnie z możliwością wymiany pojemnika na większy (do czasu wymiany dopuszczamy składowanie odpadów w dodatkowych workach),
- odpady segregowane - raz w tygodniu.

segregacja-sita-0  segregacja-sita-1

segregacja-sita-2

segregacja-sita-3

segregacja-sita-4