logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Fotopułapki na zaśmiecających lasy

fotopulapkaPomimo dużych nakładów na likwidacje dzikich wysypisk śmieci, do naszych lasów ciągle przybywają "nowe dostawy". Lasy i rezerwaty przyrody w dolinie Odry są ciągle zaśmiecane. Ale ma się to zmienić. Gmina Kołbaskowo właśnie zakupiła kilkanaście fotopułapek i wypowiada wojnę osobom, które nielegalnie pozbywają się śmieci. Film lub zdjęcie ma być dowodem, który pomoże ukarać sprawcę.

 

 

Nieduże urządzenia schowane w koronie drzew mają pomóc stażnikom w walce z zaśmiecaniem lasów. Kamera zadziała, gdy ktoś pojawi się w jej pobliżu, ponieważ ma wbudowany czujnik ruchu. Urządzenie przesyła w sieci komórkowej na wskazane telefony straży gminnej obrazy i filmy wideo natychmiast po zarejestrowaniu. Kamera działa nie tylko w dzień, ale także w nocy. Nagrywa i robi zdjęcia w podczerwieni i nie potrzebuje lampy błyskowej.

Zdjęcia moją być przekazywane policji, która ma pomóc w ustaleniu sprawcy, a film może być dowodem w sądzie. Do tej pory schwytanie osób nielegalnie wyrzucających śmieci było trudne. Wcześniej strażnicy przeglądali zawartość worków, szukając paragonów, kartek świątecznych, zeszytów czy innych wskazówek ułatwiających dotarcie do właściciela. Teraz będzie łatwiej i pewniej. Uwieczniony na zdjęciach wandal nie tylko dostanie 500 zł mandatu, ale będzie musiał jeszcze posprzątać po sobie.

Kilka urządzeń zainstalowano także wzdłuż ścieżki rowerowej "Szlak Bielika" od Siadła Dolnego do Pargowa. Tutejszy szlak pieszo-rowerowy jest notorycznie niszczony przez quady i motocykle. Także samochody, pomimo zakazów i betonowych słupów, wjeżdżają do lasu. Ciężkie auta na leśnych ściażkach regularnie niszczą jej nawierzchnie.

W nadodrzańskich lasach oprócz typowych śmieci gospodarczych można się natknąć na wyrzucone meble, łóżka, lodówki czy materace. W 2012 roku z budżetu gminy Kołbaskowo na sprzątanie i likwidację dzikich wysypisk śmieci wydano 300 tys zł. Miejmy nadzieję, że pierwsze miesiące monitorowania lasów utwierdzają nas, że zakup urządeń był dobrym pomysłem. 

 

Pin It