logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Reorganizacja w ZS w Przecławiu

Reorganizacja w Zespole SzkółW najbliższym czasie planowana jest reorganizacja Zespołu Szkół w Przecławiu w związku z tworzeniem przedszkola publicznego. Pojawia się tak długo oczekiwana możliwość zapewnienia gimnazjum niezależności od szkoły podstawowej i przedszkola. Tak jak każda ze zmian, ta również rodzi obawy, zwłaszcza  nauczycieli  zatrudnionych w tej placówce - zmniejszenie ilości godzin pracy. 1 września powstanie w sumie ogromny kompleks oświatowy, w którym edukacją i opieką objętych będzie prawie 900 dzieci w wieku od 3 do 16 lat. Reorganizacja ma więc logiczne uzasadnienie.


Projekt uchwały przedstawiony przez Wójta Gminy Kołbaskowo, przewiduje powołanie dwóch niezależnych placówek - szkoły podstawowej z przedszkolem publicznym w obrębie dotychczasowego budynku Zespołu Szkół oraz gimnazjum umiejscowionego w nowym, obecnie budowanym skrzydle. Każda z placówek ma działać niezależnie w oddzielonych od siebie budynkach. Jedyną częścią wspólną będą kompleks sportowy i planowany w przyszłości pawilon żywieniowy.

Taki projekt przedstawiłam ze względu na to, że nie wyobrażam sobie funkcjonowania w jednym zespole tak różnorakich grup wiekowych, które rodzą inne problemy wychowawcze, dydaktyczne i opiekuńcze - mówi Wójt M. Schwarz. Projekt ten jest zgodny z wolą rodziców, od lat przez nich wyrażaną, a także nauczycieli uczących w szkole podstawowej którzy w momencie tworzenia Zespołu Szkół byli takiemu rozwiązaniu przeciwni. Poprzedni dyrektor Zespołu Szkół Ewa Cydzik jak i obecny mieli świadomość, że po zakończeniu budowy gimnazjum zespół zostanie rozwiązany. Zgodne jest to również z tendencją wyrażaną przez Ministerstwo Edukacji, które podkreśla, że pożądane jest łączenie w zespoły jedynie szkół podstawowych i oddziałów przedszkolnych, a gimnazjum jedynie ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Kolejną przeszkodą w funkcjonowaniu takiego zespołu jest powierzchnia zajmowanych budynków. W sumie będzie to prawie 10.000 m2 powierzchni. Chciałabym rozwiać obawy o rachunek ekonomiczny takiego rozwiązania, nie będzie on inny, niż funkcjonowanie zespołu, będzie wymagał jedynie przesunięć kadrowych - dodaje na koniec M. Schwarz.

Kiedy pierwsze z moich dzieci było w 3 klasie szkoły podstawowej wnioskowaliśmy do Rady Rodziców aby wystąpiła do Wójta przeciw łączeniu szkoły podstawowej i gimnazjum - mówi Pani Anna z Warzymic. Niestety Wójt nie wyraził na to zgody i powstał Zespół Szkół. Mam nadzieję, że moje młodsze dziecko, które uczy się w 2 klasie podstawówki i najmłodszy syn który, za rok pójdzie do przedszkola nie będą narażone na zaczepki gimnazjalistów.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach do artykułu - tym bardziej że na ostatniej Komisji Oświaty temat ten wzbudził tak wiele kontrowersji. Członkowie Klubu PO uważają, że powinien pozostać Zespół Szkół, a członkowie klubu Przyjaciół Gminy Kołbaskowo są za osobnym funkcjonowaniem przedszkola i szkoły podstawowej oraz gimnazjum.
Państwa opinie podpisane z imienia i nazwiska przedstawię na najbliższej sesji rady gminy. Alternatywnie można opinie podesłać emailem używając Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pin It