logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Brzydsza strona Przecławia :(

brzydsza-strona-przeclawiaObok nowo powstających osiedli i bloków, projektowanych i wykonanych z dużą dbałością - pozostają straszaki i relikty z poprzedniej epoki. Opustoszałe i od lat popadające w ruinę budynki, wieczne wysypiska śmieci, składowiska opon lub materiałów budowlanych stają się naszą najbrzydszą wizytówką. Nawet na dość młodym osiedlu Zielone Pole łatwo znaleźć zaniedbane miejsca. Na adres redakcji wpływają prośby o interwencję w wielu sprawach.

 

Przy wjeździe do naszej wsi od strony Kołbaskowa stoi budynek po byłym Mex-Markecie, w którym życie tętniło w latach 90-tych. Obecnie ta mega-ruina z odpadającym tynkiem i zamurowanymi oknami straszy wszystkich przejeżdżających w kierunku Warzymic i Będargowa. Za Mex-Marketem na terenach byłego PGR znajdują się liczne miejsca składowania opon, elementów betonowych i demontowanych okien. Teren przypomina jedno wielkie wysypisko. To taka okoliczna "strefa zrzutu" wszystkiego.

Na osiedlu Zielone Pole przejście pod blokiem 96 wymaga pilnego remontu. Mury i słupy są zamazane farbami, oświetlenie zbite a metalowe skrzynki wyrwane z elewacji. To miejsce w którym można potknąć się o butelki, przebić oponę w rowerze lub wózku oraz wdepnąć w psie odchody. Tutaj recepta jest prosta : zmycie ciśnieniowe graffiti, zamontowanie i okratowanie oświetlenia oraz położenie kostki brukowej na całej szerokości przejścia. Dla spółdzielni "Przecław" oraz "Przecław - Zielone Pole" , to nie jest kosztowna inwestycja. Nawet jeśli trzeba wykonać to z funduszu remontowego, który jest obecnie rozliczany indywidualnie na każdy blok, to te najnowsze numery mają sporą nadwyżkę.

Dwa obskórne budynki przy wejściu do szkoły przywitają 1 września nasze dzieci. Zdemolowany kontener po sklepie spożywczym straszy z wybitymi szybami od lat prosi o usunięcie. Tylko gdzie jest jego właściciel ?

I ostatnia sprawa - śmietnik przy bloku 61.  P. Zbigniew mieszkający obok pisze "Od wielu miesięcy składowany jest tam gruz, palety i inne gabarytowe śmieci. Wiele razy prosiłem w administracji o posprzątanie tego śmietnika i jego okolic. Ostatnio wyrzucając śmieci zauważyłem szczura. Dyrektor administracji przechodzi tutaj prawie codziennie, widzi ten bałagan i żadnej reakcji."

 

 

Pin It