logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Małgorzata Schwarz : Inwestujemy więcej

wywiad-z-wojtemNasza gmina ma od ponad siedmiu miesięcy nowego gospodarza. Małgorzata Schwarz objęła stanowisko wójta 13 grudnia 2010r. Mimo bardzo zajętego dnia Pani Wójt znalazła chwilę aby udzielić odpowiedzi na kilka pytań dla naszego portalu. Powstały one na podstawie sygnałów mieszkańców-czytelników portalu zarówno w korespondencji e-mail do administratora jak też w tematach poruszanych na forum.

 

 

Grzegorz Smolicz : Witam serdecznie Panią wójt i dziękuję za znalezienie czasu na wywiad. Czy wójt dużo pracuje? Ma wakacje?
Małgorzata Schwarz : Niestety wakacji nie mam w tym roku. Czy dużo pracuję ? Godzinowo to bardzo różnie, chociaż teraz w wakacje pracy jest trochę mniej.

G.S. Za miesiąc pierwszy dzwonek w szkole, jakie zmiany czekają uczniów i rodziców?
M.S. W ZS w Przecławiu mamy nowego dyrektora - Panią Marię Pawliszewską oraz dwóch nowych wice dyrektorów. Trwa remont łazienek w podstawówce, uruchomiona będzie większa świetlica wraz z zapleczem - w sali nr 7. Zainteresowanym uczniom będą oferowane posiłki w formie cateringu. Poprzednia mniejsza świetlica też będzie wykorzystywana na potrzeby dzieci i młodzieży, będzie można odrabiać w niej lekcje i spożywać posiłki.
Otrzymaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w wysokości 600 tys zł na prowadzenie zajęć wyrównujących szanse dla dzieci i młodzieży od czwartej klasy wzwyż z terenu całej Gminy Kołbaskowo - czyli zajęcia będą prowadzone w Będargowie, Kołbaskowie i Przecławiu. Złożony został także drugi projekt tzw. systemowy - czekamy na ocenę merytoryczną - na zajęcia wyrównujące szanse, tym razem dla dzieci młodszych z poziomu nauczania zintegrowanego.

G.S. W 2012 roku reforma szkolnictwa - będziemy przygotowani na przyjęcie pięciolatków ?
M.S. Myślę, że będziemy, podjęliśmy już pierwsze kroki, remontowane są łazienki w Kołbaskowie i Przecławiu między innymi po to, by dostosować je do potrzeb pięciolatków.

G.S. W ubiegłym roku ruszyła budowa gimnazjum w Przecławiu - mam wrażenie że idzie wolno - czy są opóźnienia ?
M.S. Na bieżąco kontrolujemy stan prac na budowie gimnazjum. Opóźnienia, które były na początku, wynikały z konieczności wymiany podłoża - kwestia ta zastała pominięta na etapie projektowania. Przygotowanie właściwego podłoża pod fundamenty zajęło wykonawcy prawie sześć miesięcy. Stan surowy zamknięty planowany jest na sezon jesienno-zimowy. A przez następny rok będziemy realizowali prace wykończeniowe.

G.S. Za miesiąc ruszą dwa nowe niepubliczne przedszkola "Wyspa Malucha" i "Fale" - kiedy doczekamy się publicznego w Przecławiu ?
M.S. Tak jak już zapowiadałam wcześniej, przedszkole publiczne w Przecławiu ruszy zaraz po wybudowaniu gimnazjum. W zależności od danych demograficznych wydzielone zostaną 3 lub 4 sale z byłej części gimnazjalnej. Myślę że to będzie przedszkole na ok 75-100 dzieci.

G.S. Od września ma ruszyć Punkt Przedszkolny TPD w Przecławiu - proszę podać szczegóły.
M.S. Jesteśmy na finiszu załatwiania niezbędnych pozwoleń od Straży Pożarnej i Sanepidu, by uruchomić taki punkt przedszkolny. Prowadzony będzie przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i będzie działać podobnie jak przedszkole w Będargowie. Jeśli otrzymamy pozytywne opinie Sanepidu i Straży Pożarnej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby TPD przyjęło do tego punktu ok 15-20 dzieci. Przecławski punkt przedszkolny będzie działał przez ok 5 godzin od 7.00 do 13.00 . Rozszerzenie działalności tego punktu uzależnione będzie od potrzeb rodziców. Tak się dobrze składa, że świetlicę środowiskową w Przecławiu prowadzi również TPD, więc funkcję przedszkola można kontynuować - dzieci po przedszkolu będą mogły zostać na świetlicy i znajdą tu opiekę.

G.S. W poprzedniej kadencji nie udało się uzyskać dofinansowania na budowę skateparku - jak wygląda sytuacja w tym roku ?
M.S. Na ten moment złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Stowarzyszenia LIDER i jednocześnie przystępujemy do przetargu, aby zrealizować ten projekt jeszcze w tym roku. Środki w budżecie są zarezerwowane, a proces budowy takiego obiektu to 2-3miesiące.

G.S. Czy są jakieś pomysły na ożywienie okolic Mex-Marketu - to w tej chwili chyba najbrzydsza wizytówka Przecławia ?
M.S. Prowadzę rozmowy z właścicielem terenu między Mex-Marketem, a świetlicą - tam gdzie obecnie ma miejsce sprzedaż przyczep holenderskich. Chciałabym aby w tym miejscu powstał plac zabaw z którego m.in. będą korzystały dzieci z punktu przedszkolnego i świetlicy środowiskowej. Planowane jest także wykonanie w tym miejscu otwartej siłowni, tak aby młodzież mogła pojeździć na deskach w skateparku i poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu.

G.S. Pod koniec lipca miał zakończyć się remont drogi Rajkowo- Ostoja-Przylep ? Dziś mamy początek sierpnia, kiedy otwarcie ?
M.S. Właśnie otrzymałam informację, że 12 sierpnia o 13:00 nastąpi odbiór tej drogi i wszystkie instytucje, które finansowały uzgadniały ten projekt tam się spotkają.

G.S. Co z dwoma przejazdami kolejowymi na tej drodze - mają fatalną nawierzchnię ?
M.S. Ten krótki fragment należy do PKP, dwa lata temu wykonywane były przebudowy tych nawierzchni. Jeśli na odbiorze końcowym stwierdzimy, że te fragmenty są trudne do przejechania to będziemy interweniować do PKP.

G.S. Zapowiadano położenie nawierzchni na drodze od starych Warzymic do Osiedli Różane i Tęczowe Ogrody - czy nastąpi to jeszcze w tym roku ?
M.S. Szczerze mówiąc wolę się nie wypowiadać co do uzgodnień z powiatem, bo rozmijają się z realizacją, tym bardziej, że były to uzgodnienia ustne. Na pewno w tym roku nakładki nie będzie. W przyszłym roku będziemy naciskać powiat na jej wykonanie. Miał być też położony chodnik na drodze powiatowej do Warzymic, realizacja miała nastąpić jeszcze w tym roku. Dociera do mnie wiele informacji od mieszkańców nowych osiedli w Warzymicach, że droga jest niebezpieczna, przeciążona przez wiele tirów. Wnioskowałam do powiatu o przynajmniej postawienie tam znaków ograniczających nośność pojazdów i ich tonaż.

G.S. Czy Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne ruszy 1 stycznia ?
M.S. Mam nadzieję, że tak się stanie. Trwają negocjacje z Calbudem o przekazanie obsługi w zakresie wody i ścieków. Calbud deklaruje, że powinno to nastąpić 30 września 2011.

G.S. Czy na tę chwilę jakaś planowana lub obiecana inwestycja jest zagrożona lub nie dojdzie do skutku ?
M.S. Nie. Powiem nawet, że inwestujemy więcej. Oprócz wspomnianych wcześniej zadań dostaliśmy dofinansowanie na budynek socjalny po jednostce wojskowej w Kołbaskowie, gdzie miejsce znajdą m.in. eksmitowane rodziny z Rajkowa. Jeszcze jesienią ogłosimy przetarg i przystąpimy do realizacji tego zadania. Otrzymaliśmy także dofinansowanie do programu budowy społeczeństwa informacyjnego w Gminie Kołbaskowo, będziemy stawiać maszty z bezpłatnym dostępem do internetu. W okolicy wszystkich szkół w Gminie oraz budynku Urzędu Gminy w Kołbaskowie będzie można korzystać z bezpłatnego połączenia internetowego. Słabo przedstawia się za to sprawa Zachodniego Obejścia Szczecina - chodzi głównie o łącznik od Ronda Heakena do Autostrady A6. Co może wójt oprócz lobbowania? Rozmawiam z firmami, które mogą wesprzeć ten projekt, byłam w Ministerstwie Infrastruktury i wybieram się ponownie w tej sprawie, po to by przyspieszyć jego realizację.

G.S. A sygnalizacja na skrzyżowaniu DK13 z drogą do Rajkowa ?
M.S. Dostałam pismo z ZDiTM wraz z informacją, że Rada Miasta Szczecin na ostatniej sesji pod koniec lipca uchwaliła w budżecie miasta środki na ten cel. Nastąpi także zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu Smętowice-Siadło Górne z DK13. Udało się wywalczyć pasy i zmianę organizacji ruchu. Gmina wykona oświetlenie przy przystankach i chodnik do nich, by zwiększyć bezpieczeństwo na tym odcinku. Poprawione będzie też oznakowanie poziome. Cieszy mnie to niezmiernie, bo było bardzo niebezpiecznie na tym odcinku.

G.S. Przed wakacjami odbyło sie kilka imprez integracyjnych - czy po wakacjach coś jeszcze będzie ?
M.S. 27 sierpnia zapraszamy na Gminne Dożynki o 12:00 rozpoczynamy mszą świętą . W programie : wybory Małej Miss i Małego Mistera, konkurs na "Wiejskiego Chłopa" i "Wiejską Babę", konkurs na najlepsza nalewkę, danie z kapusty. Będzie można spróbować swoich sił w kabarecie i karaoke. No i najważniejsze konkursy dla sołectw na wieniec i chleb. Przewidziano wiele atrakcyjnych nagród, także finansowych. Wybierzemy też mistrza rodeo i najlepsza dojarkę. Serdecznie zapraszam, a po szczegółowe informacje i regulaminy konkursów odsyłam Państwa na naszą stronę internetową www.kolbaskowo.pl

G.S. Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia
M.S. Ja również bardzo dziękuję i gorąco, mimo chłodnego lata, pozdrawiam czytelników portalu :)

Pin It