logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Konsultacje z deweloperem bez zainteresowania.

konsultacje z alseccoCzterokondygnacyjne bloki z płaskimi dachami chce wybudować właściciel dużych działek w Warzymicach. W mijającym tygodniu odbyły się dwudniowe konsultacje z firmą deweloperską Alsecco. Niestety zainteresowanie mieszkańców i radnych spotkaniami było praktycznie zerowe. W pierwszym dniu w przecławskim Goksirze nie pojawił się nikt. W drugim - tylko kilka osób z sąsiadujących osiedli.

 

 

Konsultacje społeczne dotyczą projektu zintegrowanego planu inwestycyjnego dla działek położonych między osiedlem Różanym i Tęczowym a osiedlem Dębowym w Warzymicach. Są to tereny o łącznej powierzchni 7 ha, znajdują się pomiędzy dawną drogą krajową nr 13 a aleją Śliwkową (działki: 46/1, 46/2, 46/3, 46/4, 47/4, 47/5, 47/8, 47/9). Obecnie są to grunty rolne i na obecną chwilę tak będą uprawiane. Jednak docelowo firma Alsecco chce tam zbudować osiedle ma około 500 mieszkań. Z pełną dokumentacją projektu ZPI można obecnie zapoznać się pod TYM adresem 

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Konsultacje także dotyczyły działki nr 47/48 i 47/49 w Ustowie, należącej do dewelopera. W ramach porozumienia z gminą, Alsecco ma zbudować z własnych środków nowe ujęcie wody wraz ze stacją uzdatniania. Powstanie także około 300m wodociąg oraz prawie dwukilometrowy rurociąg do oczyszczalni ścieków w Przecławiu. Po zakończeniu inwestycji, która ma trwać około 3 lat i kosztować około 10 mln zł, deweloper przekaże wszystko nieodpłatnie gminie Kołbaskowo

  reklama

Hair-House

 

Obecny na konsultacjach projektant oraz właściciel firmy przekazali, że będzie to osiedle na około 500 mieszkań. Budynki czterokondygnacyjne. Dachy płaskie. Wysokość 12,5m. Powierzchnia zabudowy - 28%. Powierzchnia czynna - 25%. Na osiedlu nie będzie kawalerek, planowane są mieszkania dwu i trzy pokojowe o metrażach od 46 do 60m2. Z pewnością zostanie rozwiązany problem miejsc postojowych. Będzie ich w sumie 1000, ponieważ zapisano przelicznik dwóch miejsc postojowych na jedno mieszkanie.

Alsecco zapewnia także, że wjazd na nowe osiedle będzie możliwy zarówno od strony alei Śliwkowej, jak ze starej DK13. Obie drogi zostały przejęte przez gminę Kołbaskowo. Na budowie wjazdu skorzystają mieszkańcy osiedla Irysowego, będą oni mogli bezpośrednio wyjechać na starą DK13, korzystając z nowej drogi wewnętrznej Alsecco.

  reklama

WolneSlowa GIF

 

Podczas rozmów konsultacyjnych mieszkańcy zwrócili uwagę na kilka kwestii, które dyskwalifikują planowaną inwestycję w takim kształcie. Wszystkie sąsiadujące osiedla mają dachy skośne a niektóre z osiedli są znacznie niższe np. Różane. Na niektórych osiedlach zabudowa jest niższa, bo są to szeregowce lub bliźniaki/trojaki. Zbudowanie obok osiedla "blokowiska" typu Nowa Cukrowa czy Harmonia Gumieńce wprowadzi w przyszłości chaos urbanistyczny.

Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę na zapotrzebowanie oświatowe dla przyszłych 500 rodzin. Spowoduje to konieczność budowy lub rozbudowy przez gminę szkoły, przedszkoli i żłobka. Mieszkańcy nie poznali informacji dotyczącej rozbudowy mocy oczyszczalni w Przecławiu. Od lat ZWiK nie wydaje zgody na nowe przyłączenia dla dużych odbiorców.

Dyskutowano także o ogromnych korkach na ulicy Do Rajkowa, Alei Śliwkowej, braku chodników oraz o powszechnej "betonozie" wszystkich osiedli. Podczas ostatnich ulewnych deszczy, zalało całe osiedla warzymickie, a wybudowany kilka lat temu zbiornik retencyjny na szklarniach jest suchy. Nawet po największych poniedziałkowych opadach.

 reklama

Magnolia Montessori Przecław Przedszkole Żłobek

 

Dalsza część dyskusji przeniosła się do mediów społecznościowych.

Może najpierw przygotujcie na te 500 mieszkań drogę, która pomieści i tak już nadmiarową ilość aut, obwodnica nie ma tu większej racji bytu skoro buduję się więcej i więcej. Co z odprowadzaniem ścieków i deszczówki? Może warto zamiast blokowiska podarować mieszkańcom Harmonii ponton, aby można po ulewie przeprawić się do netto? A co z parkiem dla mieszkańców i placami zabaw? - pyta jedna z mieszkanek

Pozostałych 90 komentarzy można przeczytać TUTAJ 

Uwagi do projektu ZPI można wnosić (na piśmie) do 17 czerwca 2024. Za kilka dni ważne spotkanie otwarte. Odbędzie się ono 6 czerwca od godz. 16.30 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu.

 

ZIP Warzymice