logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Kolejne zapchanie kanalizacji w Przecławiu

IMG 20231208 121159Z roku na rok problem dotyczący drożności kanalizacji narasta. Zarówno w Przecławiu jak i Warzymicach administratorzy i Spółdzielnie zmuszone są zlecać ZWiK oraz firmom Wod-Kan konieczność pilnego udrażniania i czyszczenia odpływów. Znajdują się w nich przeróżne przedmioty, które tam nie powinny trafić. Niestety jesteśmy zbyt nieodpowiedzialni i wiele rzeczy i odpadów zamiast do kosza, wrzucamy do toalety. Zeszłoroczny rekordzista spłukał w toalecie wiadro gruzu.

 

Czwartkowa awaria trwała od godz. 14.00 do ostatecznego udrożnienia sieci kanalizacyjnej czyli do godz. 16.30. Od początku do końca, a więc do wyjazdu ekipy udrożniającej - mówi Jerzy Burnat Prezes Zarządu SM "Przecław - Zielone Pole". Akcję na miejscu koordynował zarząd spółdzielni i biorąc pod uwagę, że sprzęt WUKO z ZWiK Kołbaskowo nie mógł być użyty ze względu na awarię przewodu zasilającego. Dużo pomogła prywatna firma ze sprzętem WUKO, która w konsekwencji skutecznie udrożniła sieć, też miała w międzyczasie awarię, to trzy godzinny brak wody w jednym budynku wydaje się najmniejszym wymiarem kary. Mogło być dużo gorzej  zagrożona była przychodnia. Dodam, że w międzyczasie udało nam się otrzymać pomoc ze ZWiK Szczecin - dodaje na koniec prezes J. Burnat.

   reklama

 

Prezes spółdzielni przekazał także podziękowania Panu Aleksandrowi Wawerce i jego ludziom, gdyż szybko zareagowali na wezwanie zawieszając swoje aktualne prace. Podziękował również Pani Sylwii Wilmanowicz, właścicielki firmy sprzątającej, która zajęła się usuwaniem wody z zalewanej kwiaciarni i towarzyszyła przy zalaniu do samego końca. W piątek 8 grudnia, zlecono ekipie WUKO z ZWiK Kołbaskowo sprawdzenie i czyszczenie całej odnogi kanalizacji i na obecną chwilę cała praca została już wykonana.

  reklama

Hair-House

 

Rok temu awaria kanalizacji była znacznie poważniejsza. Do rury odpływowej jeden z mieszkańców postanowił spłukać resztki gruzu po prawdopodobnym remoncie mieszkania. Zamiast zamówić specjalistyczny worek na gruz postanowił on odpady tynkowe, fragmenty cegieł oraz inne drobne materiały budowlane spłukać w toalecie. Skończyło to się awarią kanalizacji, koniecznością zakręcenie wody w blokach oraz uszkodzeniem pompy.

  reklama

WolneSlowa GIF

 

A czego nie wolno spłukiwać do toalety? 

- Mokre Chusteczki i Pieluchy Dziecięce. Chusteczki nawilżane, nawet te reklamowane jako "biodegradowalne", nie powinny być wrzucane do toalety. Nie rozkładają się one tak łatwo jak papier toaletowy i mogą powodować zatkanie rur.

- Watki i Waciki. Watki oraz waciki mogą spleść się wokół innych odpadów, tworząc blokady w rurach. Lepiej umieszczać je w zamkniętych pojemnikach.

- Tampony i Podpaski. Te produkty higieniczne zawierają elementy, które nie rozpuszczają się w wodzie. Ich wrzucanie do toalety prowadzi do tworzenia się blokad.

- Żywność, Tłuszcze i Oleje. Żywność, oleje kuchenne i inne tłuszcze są trudne do rozkładania, a ich nagromadzenie może powodować poważne problemy z odpływem w rurach.

- Farby, Rozpuszczalniki i Chemikalia. Substancje chemiczne mogą uszkadzać rury i wpływać negatywnie na oczyszczanie ścieków. Należy je oddać do specjalnego punktu zbiórki PSZOK w Smolęcinie

 

Bądźmy odpowiedzialni!

 

IMG20231207165027

IMG20231207165036

Pin It