logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Będą kontrole na granicy z Niemcami

Kontrole na granicy w KolbaskowieDziś Szefowa MSW Niemiec ogłosiła decyzję o wyrywkowych kontrolach na polsko-niemieckiej granicy, które rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. W naszej okolicy mobilne patrole mają się pojawić w okolicach dawnych przejść w Rosówku, Pomellen-Kołbaskowo, Bobolin-Schwennenz, Lubieszynie oraz w Buku. Kontrolowane będą głównie busy i samochody dostawcze, w których mogą przemieszczać się migranci.

 

Chcemy, by te kontrole miały jak najmniejszy wpływ na ruch graniczny - zapewniała Nancy Faeser, szefowa MSW Niemiec, ogłaszając wprowadzenie na granicy z Polską i Czechami wyrywkowych kontroli osób przybywających do Niemiec. Decyzja ma związek z rosnącym, coraz mniej kontrolowanym napływem migrantów do Niemiec.

   reklama

 

Niemcy nie ukrywają, że wpływ na decyzję ich rządu miało m.in. ujawnienie w Polsce afery wizowej. Do Polski na wizach, uzyskiwanych także dzięki łapówkom, przyjeżdżają setki tysięcy obywateli państw azjatyckich, którzy następnie znikają. Duża część z nich wyjeżdża do Niemiec. W proceder zamieszane było kierownictwo naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W naszym regionie kontroli można spodziewać się na drogowych przejściach granicznych:
- Gryfino - Mescherin
- Rosówek - Rosow
- Kołbaskowo - Pomellen
- Bobolin - Schwennenz
- Lubieszyn - Linken
- Buk - Blankensee

  reklama

Hair-House

Już teraz, po niemieckiej stronie funkcjonariusze zatrzymują wybrane busy - szczególnie te z przyciemnionymi szybami. Obecnie w Niemczech znacznie wzrosła liczba osób ubiegających się o azyl. "Przywódcy Niemiec znajdują się pod coraz większą presją, by rozwiązać problem wjeżdżających do kraju osób ubiegających się o azyl, z których wiele przekracza obecnie granice Polski i Czech" - czytamy w Politico. Według cytowanych przez portal danych, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy. 2023 roku w Niemczech o azyl wystąpiło około 204 tys. osób, czyli o 77 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

 reklama

Ancora Warzymice

We wtorek, 26 września, Polska Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów, mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku. Jak poinformowała Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej - Od kilku tygodni obserwujemy wzrost liczby cudzoziemców, którzy podróżują szlakiem bałkańskim przez Polskę do Niemiec.

Fot: Sean Gallup / Getty Images

Pin It