logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przecław" stawia na energię słoneczną.

fotowoltaika sm przeclaw Wkrótce na blokach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej "Przecław" zainstalowanych zostanie około stu paneli słonecznych. Ta inwestycja jest wynikiem uzyskania dwóch grantów na odnawialne źródła energii o wartości ponad 130 tysięcy złotych.

 

 

 

Nasza inwestycja doskonale wpisuje się w nowe przepisy dotyczące prosumenta lokatorskiego, które wkrótce wejdą w życie. Dzięki nowym regulacjom, będziemy otrzymywać wynagrodzenie za energię wyprodukowaną przez nasze mikroinstalacje na nasze wskazane konta. Oznacza to, że energia wytwarzana przez nasze nowe instalacje nie tylko będzie zasilać nasze budynki, ale także pozwoli na generowanie dodatkowych środków - mówi Tomasz Kufel, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Przecław".

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Spółdzielnia otrzymała dwa dofinansowania, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i obniżenia kosztów eksploatacji budynków. Pierwszy grant w wysokości 53 177 złotych dotyczy budynku nr 51-51C, a drugi, większy grant w wysokości 79 060 złotych dotyczy budynku 52-52E. Granty pokrywają połowę kosztów netto budowy instalacji o mocy odpowiednio 16,2 kWp i 24,3 kWp. Spółdzielnia przyczynia się tym samym do przyspieszenia transformacji energetycznej kraju, przy jednoczesnych korzyściach dla mieszkańców budynków.

  reklama

Hair-House

 

Dzięki możliwościom prosumenta lokatorskiego, budowa mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii w blokach stanie się znacznie bardziej opłacalna - komentuje minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych zyskają więcej korzyści z produkcji własnej, ekologicznej energii, co jest szczególnie ważne w okresie wysokich cen energii elektrycznej i inflacji.

Nadwyżki energii, które nie zostaną zużyte, będą przekazywane na depozyt prosumencki, uwzględniając średnią miesięczną cenę rynkową, a od 1 lipca 2024 roku będą rozliczane według ceny godzinowej. Oznacza to, że za każdą nadwyżkę energii, którą wyprodukuje spółdzielnia, otrzyma dodatkowe środki. Dzięki temu wynagrodzenie za energię oddaną do sieci będzie można przeznaczyć na rozliczenie zobowiązań z tytułu zakupu energii elektrycznej lub obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w budynkach, na których zainstalowana jest instalacja OZE.

 reklama

Ancora Warzymice

 

Jesteśmy dumni, że możemy podjąć tak ważną inwestycję dla środowiska naturalnego. Otrzymanie grantów na odnawialne źródła energii jest dowodem na to, że nasza spółdzielnia podąża właściwą drogą w kierunku stworzenia zrównoważonego, ekologicznego i ekonomicznie efektywnego miejsca do życia dla wszystkich naszych mieszkańców - dodaje na koniec T. Kufel.

 

fotowoltaika sm przeclaw