logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Grillowanie na balkonie - zgodne z prawem!

grillowanie na balkonieTeoretycznie grillujący w naszym kraju mogą się cieszyć dużą swobodą. Prawo nie zabrania im tego nawet na balkonach czy tarasach przy budynku. Jednak grillujący muszą wziąć pod uwagę dobrosąsiedzkie stosunki oraz przepisy wspólnot czy spółdzielni w których mieszkają. A jak to jest w Przecławiu?

 

 

Czy można grillować na balkonie? - pisze jeden z czytelników. Zgłosiłem to na Policję, ale odpowiedziano mi, że nie jest to zabronione. Mogą interweniować z mandatem dopiero wtedy, kiedy dojdzie do zagrożenia pożarowego. I odesłali mnie w majówkę do spółdzielni. Tydzień temu złożyliśmy zapytania do przecławskich spółdzielni mieszkaniowych oraz straży gminnej. Obecnie nie ma konkretnych przepisów dotyczących odległości, w jakiej można grillować od okien innych mieszkańców. Ważne jest jednak, aby dym nie przenikał do innych mieszkań, co może być uznane za zakłócanie spokoju i komfortu innych mieszkańców.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

W naszej spółdzielni nie posiadamy żadnych wewnętrznych regulacji dotyczących grillowania - mówi Tomasz Kufel, Prezes SM "Przecław". Nie ma bezpośrednich przepisów prawnych, które regulują grillowanie na tarasach, balkonach czy w przydomowych ogródkach. Niemniej jednak, istotne jest przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, które zabraniają używania otwartego ognia w miejscach, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ponadto, zachowanie dobrych stosunków sąsiedzkich wymaga unikania czynności, które mogą przeszkadzać innym mieszkańcom.

  reklama

Hair-House

 

Pytanie na temat grillowania zadaliśmy na naszym fanpejdżu i przez kilka dni uzbierało się wiele komentarzy. Mój sąsiad w Szczecinie odpalił grilla węglowego na balkonie w bloku - komentuje Pan Hubert. Przyszedł wiatr, gdzieś miał uszkodzony tynk, zajął się styropian i spalił całą elewacje balkonu, na szczęście udało mu się to ugasić, także skończyło się tylko na jego balkonie - a nie pół bloku. 

Moje zdanie jest takie, że trzeba szanować siebie nawzajem - komentuje Pani Paulina. Też mam balkon z wyjściem na ogródek w samym rogu że dwa razy grilla odpaliłam sąsiedzi prania nie mieli okna pozamykali ale źle się z tym czułam że smrodzę bo jednak to się nosi i od tamtej pory nie robię :) wolę nad wodę pojechać albo na działkę gdzieś żeby nikomu nie smrodzić:)

reklama

Magnolia Przecław

 

O ile istnieją zapisy w regulaminie spółdzielni - to już znacznie trudniej jest to wyegzekwować. Prezes spółdzielni Przecław Zielone Pole nie jest odpowiednią osobą do udzielania odpowiedzi na takie pytania - pisze Andrzej Foryś. Proszę zwrócić się do Gminy. Komendant Straży Gminnej odpowiedział mi na takie pytanie, że w Gminie Kołbaskowo nie ma zapisu w regulaminie porządku domowego, że taki zakaz obowiązuje. W regulaminie Spółdzielni Mieszkaniowej Przecław - Zielone Pole taki zapis jest wpisany, ale nie można jego egzekwować bo nie ma możliwości wyegzekwować jego od straży gminnej.

Z podobnym zapytaniem zwróciliśmy się tydzień temu do Komendanta Straży Gminnej - jednak do chwili zamknięcia artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

Aktualizacja z dnia 16.05.2023

Nie ma przepisu zakazującego używania grilla na balkonie, tarasie czy ogródku - informuje Paweł Nelkowski, Komendant Straży Gminnej w Kołbaskowie - ale jego używanie może być uciążliwe dla sąsiadów ze względu na dym i intensywne zapachy, dlatego lepiej zrezygnować z takiego pomysłu. Sąsiedzi mają prawo oskarżyć osoby grillujące o tzw. immisję, tj. uciążliwe zachowanie, które zakłóca im korzystanie z własnej nieruchomości i negatywnie oddziałuje na ich mieszkanie (art. 144 Kodeksu cywilnego - Straże Miejskie/Gminne nie mają tego artykułu w uprawnieniach do mandatowania, ale można założyć sprawę z powództwa cywilnego). Ponadto grillowaniu mogą towarzyszyć inne problemy, jak zakłócanie porządku lub ciszy nocnej co stanowi naruszenie art. 51§1 Kodeksu wykroczeń, za które Straż Gminna/Policja może nałożyć mandat w kwocie od 100 do 500 zł. W przypadku gdy jest zapis w regulaminie spółdzielni o zakazie używania grilli na w/w miejscach, zarządca powinien podjąć odpowiednie działania, gdy taki zapis nie jest respektowany. 

Pin It