logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Uszkodziłeś samochód na drodze powiatowej? Możesz starać się o odszkodowanie

sliwkowa warzymice dziuraStarostwo Powiatowe w Policach poinformowało na swojej stronie internetowej, w jaki sposób kierujący samochodem, który uszkodził swój pojazd na drodze powiatowej, może starać się odszkodowanie.

 

 

 

Jeśli pojazd został uszkodzony z powodu wjechania w ubytek w drodze, poszkodowany powinien zgromadzić jak najwięcej dowodów zaistniałego zdarzenia. – mówi Katarzyna Szeremeta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Policach.

Właściciel uszkodzonego pojazdu musi udowodnić, że do szkody doszło na konkretnej drodze, przyczyną szkody była uszkodzona nawierzchnia, a także że do szkody doszło, mimo że kierowca przestrzegał przepisów i dostosował się do oznaczeń, a zarządca drogi zaniedbał swoje obowiązki.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Jednym z najważniejszych, jak nie kluczowych dokumentów w procesie rozpatrywania roszczenia odszkodowawczego jest notatka służbowa Policji lub Straży Gminnej wezwanej na miejsce zdarzenia. Wezwanie odpowiednich służb stanowi mocny dowód potwierdzający okoliczności, w jakich doszło do uszkodzenia pojazdu. – tłumaczy Szeremata.

W ten sposób poszkodowany może udokumentować, że nie jechał zbyt szybko, przestrzegał wszystkich przepisów i nie przyczynił się do powstania szkody. To również potwierdzenie, że uszkodzenie pojazdu nastąpiło w konkretnym miejscu i czasie.

  reklama

Hair-House

 

Równie istotne są odpowiednio wykonane zdjęcia z miejsca zdarzenia. Poszkodowany powinien zadbać o to, aby na zdjęciach znalazł się nie tylko ubytek w drodze, ale również jego najbliższe otoczenie oraz uszkodzony pojazd na tle miejsca zdarzenia. Na fotografiach powinny być widoczne numery rejestracyjne pojazdu, a zdjęcia wykonane w czasie zdarzenia, a nie kilka dni później.

Pomocne są również nagrania z kamer samochodowych, a także świadkowie, z którymi warto wówczas spisać oświadczenie dotyczące powstania szkody na pojeździe.

reklama

Magnolia Przecław

 

Jeżeli poszkodowany składa wniosek o odszkodowanie, z naprawą auta najlepiej poczekać do wizyty rzeczoznawcy, który wyceni powstałą szkodę. – podkreśla naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Policach.

W przypadku, gdy poszkodowany decyduje się na wcześniejszą naprawę pojazdu, powinien zachować wszystkie rachunki i faktury za naprawę oraz uszkodzone elementy pojazdu. Warto również wykonać dokładną dokumentację zdjęciową istniejących uszkodzeń przed ich naprawą.

Tekst: Gracjan Broda / Dziennik Policki

Foto: Al. Śliwkowa Warzymice

Pin It