logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Pałac w Ostoi nas zachwyci

Palac w ostoiZabytkowy Pałac w Ostoi wraz z przylegającym do niego parkiem dworskim, jest już własnością gminy. Co będzie się w nim działo? Opowiada kierownik placówki, Renata Wójcik.

 

 

 

 

 

Klasycystyczny pałac wraz z zabudowaniami folwarcznymi i parkiem dworskim został kupiony przez gminę Kołbaskowo od Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w grudniu 2022 roku. - Przez najbliższe miesiące obiekt wraz z przyległym terenem będzie dostosowywany do naszych potrzeb – mówi Renata Wójcik. - Po zakończeniu prac, pałac będzie stanowił centrum aktywności społecznej dla mieszkańców naszej gminy oraz centrum warsztatowo - szkoleniowe, które zapewni szeroki zakres usług konferencyjnych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Żółwie czerwonolice

W ramach planów zagospodarowania Pałacu w Ostoi, szczególny nacisk położony jest na działalność edukacyjną z zakresu ekologii. - W pałacu i parku dworskim organizowane będą warsztaty i szkolenia dla mieszkańców, szkół oraz grup turystycznych, poświęcone m.in. ochronie przyrody, zrównoważonemu rozwojowi, a także historii i dziedzictwu kulturowemu regionu – precyzuje pani Renata. - W ramach działań edukacyjnych, szczególną uwagę chcemy zwrócić na staw w parku dworskim, zamieszkany przez żółwie czerwonolice. To właśnie one stanowią jedną z atrakcji parku oraz jednocześnie wskazują na potrzebę ochrony przyrody i jej zasobów.

Teraz żółwi w stawie nie zobaczymy. – Są w trakcie hibernacji. Ich metabolizm zwalnia, a ciało wykorzystuje zgromadzone zasoby tłuszczu jako źródło energii. Gdy temperatura otoczenia wzrasta, żółwie powoli wybudzają się ze snu i zaczynają swoją aktywność. To wtedy odwiedzający będą mogli zobaczyć żółwia w stawie, bądź spotkać na ścieżce – dodaje Renata Wójcik.

  reklama

Hair-House

Były już pierwsze warsztaty

Poza działalnością kulturalną i szkoleniową, planowane jest również udostępnianie pokojów gościnnych dla wynajmujących obiekt, uczestników warsztatów i turystów. - W naszych działaniach dążymy do wykorzystania bliskości granicy oraz propagowania współpracy polsko-niemieckiej. Już od początku lutego, regularnie w każdy poniedziałek organizujemy warsztaty taneczne i ruchowe, które stanowią wyjątkową okazję do wzajemnego poznania się i integrowania na poziomie kulturowym – mówi Renata Wójcik.

reklama

Magnolia Przecław

Ogromny potencjał

Ten obiekt ma ogromny potencjał. Przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, podobnie jak GOKSiR, może mieć oddziaływanie regionalne – uważa Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Gmina Kołbaskowo już czyni starania o pozyskanie dofinansowania na dostosowanie obiektu do celów placówki. Złożone zostały m.in. wnioski na prace konserwatorskie w pałacyku oraz parku dworskim do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Klasycystyczny dworek powstał w 1825 r. W latach 60. XIX wieku powiększony został o piętrowe skrzydło, które stylem nawiązuje do angielskiego neogotyku. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park, z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z jodły kaukaskiej, daglezji zielonej, świerka pospolitego, modrzewia, mahoniu, olszy czarnej i wierzby białej.

- W najbliższych miesiącach Pałac w Ostoi nabierze nowego charakteru jako wszechstronny obiekt, a jego wyjątkowe położenie, piękne krajobrazy, a także zabytkowa wartość, z pewnością zachwycą mieszkańców naszej gminy i przyciągną uwagę turystów – kończy Renata Wójcik.

Tekst i foto: J.Dworzyński UG Kołbaskowo