logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Co dalej ze śliwkową i chodnikiem?

sliwkowa chodnikTa sprawa od wielu lat bulwersuje mieszkańców Warzymic. Problem stanowi zarówno stan drogi powiatowej, jak i często zamykany i rozkopywany jedyny chodnik, który udało sie kiedyś wybudować. Problemów w tej lokalizacji z pewnością przybędzie, kiedy kolejne bloki zostana oddane do użytku. Wtedy ruch samochodów i pieszych się znacznie zwiększy. Ale jest nadzieja, właściciel drogi - powiat policki, rozpoczął rozmowy z PKP w sprawie nowego przebiegu alei Śliwkowej.

 

Przykład powstania ponad dwadzieścia lat temu osiedli Różane czy Tęczowe Ogrody - to doskonały przykład tego jak nie powinno się budować w naszym kraju. A właściwie, jak nie powinno się pozwalać na budowę dużych osiedli, bez zapewnienia jakiejkolwiek dogodnej infrastruktury w postaci drogi, chodnika, oświetlenia czy ogólnodostęnych miejsc parkingowych. Obecnie wzdłuż drogi od strony osiedli nie ma możliwości wybudowania chodnika, ze wzdlędu na kompletny brak miejsca. Mur otaczający osiedla praktycznie wchodzi w drogę powiatową. Podobnie jest z brakiem miejsca na oświetlenie czy budowę miejsc parkingowych. Osoby tam mieszkające, lub odwiedzające, nie mają możliwości zaparkowania wewnątrz osiedla i zmuszone sa parkować na nieutwardzonym poboczu drogi. Sama droga dojazdowa jest wąska, nie posiada odwodnienia, jest dziurawa i często musi być łatana przez drogowców. Winą jest oczywiśce duży ruch samochodów i ciężarówek. I w następnych latach będzie jeszcze gorzej.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Kilka lat temu, na sąsiedniej działce powstał oświetlony chodnik, będący alternatywą dla niebezpiecznej Śliwkowej. Jednak kiedy właściciel gruntu, po wielu latach czekania, rozpoczął budowę dużego osiedla okazało się, że na czas budowy kolejnych bloków chodnik zamykano i rozkopywano, zmuszając pieszych albo do chodzenia po błocie lub obejściem wzdłuż alei Śliwkowej. I za każdym razem dochodziło do niebezpiecznych sytuacji oraz licznych komentarzy od mieszkańców.

Czy w ogóle ktoś kontroluje tego developera? - pisze Pani Beata - To już chyba 5 miesiąc z kolei jak partiami rozkopywany jest chodnik! JEDYNY CHODNIK, który prowadzi do przystanku autobusowego. Czy na prawdę nikomu to nie przeszkadza?

Śliwkowa to droga powiatowa, nie gminna, pobocza przy niej także należą do powiatu - pisze inny internauta. Chodnik przy Śliwkowej, znajduje się na terenie prywatnym, na którym trwa inwestycja. Inwestor mógł nawet ze względów bezpieczeństwa zamknąć cały teren, nie zdecydował się na to. Chodnik jest częściowo rozbierany, na krótkim odcinku aby umożliwić położenie instalacji. Może zwróćcie się do zarządców Waszych osiedli, aby odsunęli płoty od Śliwkowej i wybudowali chodniki?

  reklama

Hair-House

Okazuje się że tym razem prace ziemne pod jedynym chodnikiem wykonuje zupełnie inna firma. Otrzymaliśmy już odpowiedź od właściciela. "RONSON Development informuje, że prace wykonywane w pasie chodnika nie są prowadzone przez dewelopera, a przez Szczecińską Energetykę Cieplną i są związane z rozbudową sieci zasilającej miejscowości Rajkowo i Warzymice.Niezależnie od tego faktu, po otrzymaniu informacji o uwagach mieszkańców, niezwłocznie wystąpiliśmy zarówno do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, jak i do wykonawcy prac o uprzątnięcie chodnika i zapewnienie możliwości przejścia dla wszystkich mieszkańców. Chodnik jest w tej chwili od rana uporządkowywany. Bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Liczymy, że zostanie ona rozwiązana w trybie natychmiastowym."

reklama

Botaniczna Kwiaciarnia

 

Patrząc jednak na problemy z chodnikiem, należy spojrzeć na ten problem globalnie. Bez remontu alei Śliwkowej, budowa tymczasowych ciągów czy naprawy cząstkowe drogi, są tylko chwilowym załatwieniem problemu. Właściciel drogi - starostwo powiatowe już ropoczął rozmowy z PKP w sprawie przyszłego przebiegu drogi. Jednak oczywiście problem pozostaje ten sam - czyli brak funduszy w budżecie.

W zeszłym roku Powiat zamierzał rozpocząć prace projektowe dot. przebudowy drogi - mówi Magdalena Sochanowska Naczelnik Wydziału Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Policach - ale niestety prace zostały wstrzymane z uwagi na uzgodnienia z PKP PLK, który planował zmienić przebieg drogi powiatowej, tj. Alei Śliwkowej z uwagi na likwidację przejazdu kolejowego w Alei Śliwkowej. Ostatnie uzgodnienie z PKP jest takie że przejazd zostaje, zmieniona zostanie jedynie geometria drogi na dojazdach. W trakcie ustaleń pozostaje jaki odcinek drogi będzie realizowany przez PKP a jaki przez Powiat. Na dzień dzisiejszy w budżecie Powiatu z uwagi na sytuację finansową nie ma zabezpieczonych środków na realizację dokumentacji. Sytuacja będzie monitorowana i być może ulegnie zmianie jeszcze w tym roku.