logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Jest ciemno, pada deszcz. Nośmy odblaski!

odblaski kpgkPolicja apeluje: Nośmy odblaski! Dopilnujmy, aby używali ich nasi bliscy – zwłaszcza osoby starsze i dzieci. Trwa akcja Akcja "Świeć przykładem", która rozpoczęła się 1 października 2022, tego dnia przypadał też Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. To działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym, których celem jest zachęcanie pieszych, ale też kierujących jednośladami, do korzystania z elementów odblaskowych.

 

 

Dzień dobry, czy moglibyście Państwo za pośrednictwem portalu zaapelować do pieszych i biegaczy o noszenie czegokolwiek odblaskowego po zmroku – pisze jedna z mieszkanek Przecławia. Warto jednak zwrócić uwagę, że sporo osób pieszych w okresie jesienno-zimowym ubranych jest w ciemne kurtki oraz płaszcze, nieposiadające elementów odblaskowych, przez co niestety ich widoczność na drodze diametralnie spada. W miejscowościach na terenie gminy Kołbaskowo, ze względów oszczędnościowych, wyłączane jest oświetlenie uliczne. To powoduje, że osoba idąca drogą bez odblasków jest kompletnie niewidoczna dla kierowców.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Od listopada do lutego mamy najtrudniejszy czas. Wcześnie zapadający zmrok i ciemne poranki, ale też mgły, opady i utrudniona widoczność w ciągu dnia, sprawiają, że kierującym trudniej jest dostrzec pieszego. W takich warunkach, przy braku odblasków, kierowca dostrzeże osobę z odległości około 30 metrów, ale gdy ma na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Przestrzegajmy tego obowiązku. Brak elementu odblaskowego w takich warunkach jest wykroczeniem, za które nakłada się mandat w wysokości 100 zł.

  reklama

Hair House Fryzjer Przecław

 

Gmina Kołbaskowo od lat rozdaje elementy odblaskowe. Ma to miejsce w przedszkolach i szkołach podstawowych podczas spotkań z Panią Wójt. Kilka lat temu Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo rozdało mieszkańcom ponad 3.000 kompletów zawieszek i opasek na rękę. Warto z nich skorzystać. Powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Najlepiej nośmy je na ramieniu, kostce, na wysokości klatki piersiowej i pleców, przyczepione do wierzchniej odzieży, ale też na torbie czy plecaku.

reklama

Botaniczna Kwiaciarnia

 

Krótko mówiąc - nośmy odblaski, bądźmy widoczni i bezpieczni na drodze!

 

Swiec przykladem MSWiA

 

 

Pin It