logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

To będą rekordowo drogie święta

karp 1Wigilia już za miesiąc. Według badań firmy Provident, na tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy wydadzą ponad 30% więcej niż w ubiegłym roku. Kwota standardowych wydatków urośnie z 952 zł do 1259 zł. I jest jednocześnie wyższa o ponad 500 zł w porównaniu dwuletnim. Drożeje niestety wszystko.

 

 

Proszę poruszyć temat ogólnej drożyzny, która bardzo boleśnie nas dotyka - pisze jedna z czytelniczek. Podobno inflację mamy 18%, ale tak naprawdę żywność to zdrożała około 40%. Nasze pensje i emerytury tak szybko nie rosną!

Ekonomiści zgodnie twierdzą - to będą najdroższe święta Bożego Narodzenia w historii. Największe wzrosty cen będą w najbliższych miesiącach dotyczyły produktów tłuszczowych, a zwłaszcza oleju rzepakowego i słonecznikowego. Zgodnie z prognozami, będzie on drożał w tempie 40% rocznie.

  reklama

Fruktolinka

 

Taki gwałtowny wzrost cen wywołany jest w znacznej mierze przez wojnę w Ukrainie, która jest jednym z głównych producentów rzepaku. Z tego samego powodu podrożeją produkty zbożowe. Musimy liczyć się z rosnącymi cenami pieczywa, makaronów i mąki.

Drogie zboża przekładają się na rosnące ceny paszy dla zwierząt, a co za tym idzie - droższe mięso. Według specjalistów mięso ma drożeć w tempie 20 proc. rocznie. O tyle samo więcej zapłacimy również za jajka.

Standardowa ryba na wieczerzę wigilijną drożeje około 50%. Już w tej chwili karp kosztuje 30 zł/kg. Rok temu ceny wahały się około 20 zł/kg. Z miesiąca na miesiąc drożeją jajka. W tej chwili najtańsze, z chowu klatkowego kosztują 0,70 zł/szt. A Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o spadku bazy produkcyjnej, czyli zmniejszeniu liczby kur nieśnych w hodowlach. Co z pewnością przełoży się na wyższe ceny.

  reklama

Hair-House

Drożeje cukier i słodycze. O ile unormowała się sytuacja z dostępnością cukru w sklepach, jednak podrożał on o ponad 60% w ciągu kilku miesięcy. Jeszcze niedawno można było go nabyć w cenie 3zł/kg. Teraz kosztuje prawie 5 zł/kg. Drożeje masło. W październiku 7-8 zł za kostkę masła nikogo nie dziwiło. Wprawdzie można było upolować je na promocji, ale zazwyczaj dotyczyło to kilku zakupionych opakowań. Ale niestety w globalnej skali całego roku wzrost ceny masła odnotowano na poziomie ponad 50%.

Drożeją zboża - drożeje mąka - drożeje pieczywo i wypieki. Dla producentów dochodzą wysokie rachunki i płace dla pracowników. Obecnie za zwykły duży bochen o wadze 7 kg płaci się w marketach średnio 6 zł, nieco więcej wynoszą stawki w sieciowych piekarniach lub rzemieślniczych zakładach. Producenci przyznają, że do końca roku cena może się podnieść o jakieś 10 proc. w stosunku do tej jesiennej.

reklama

Auchan rekrutacja

Święta to nie tylko ucztowanie, ale też prezenty, którymi obdarowujemy swoich bliskich. Odzież, obuwie, kosmetyki, drobny sprzęt rtv/agd też drożeją. Autorzy raportu Providenta przypominają, że w zaoszczędzeniu nerwów i pieniędzy pomóc może wcześniejsze planowanie świątecznych wydatków. Prawie 20 proc. badanych, poszukiwania prezentowe rozpoczyna już kilka miesięcy przed świętami Bożego Narodzenia. Już w najbliższy piątek "Black Friday" a potem "Cyber Monday" i okazja do tańszych zakupów.

Pin It