logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Idzie XXI wiek - będziemy mieć światłowód na osiedlu!

swiatlowod zielone poleTo jest informacja na którą z pewnością czeka wielu mieszkańców. Po latach dominacji jednego operatora oraz słabej konkurencji pozostałych - w Przecławiu pojawi się zupełnie nowa jakość dostępu do internetu. Na przecławskim osiedlu w piwnicach montowane są już pierwsze skrzynki do instalacji światłowodowej. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pierwsi klienci podłączą się do niego w kwietniu.

 

 

O słabej jakości internetu pisaliśmy już wielokrotnie. Mieszkańcy w komentarzach nie zostawiali suchej nitki na operatorze, który przejął instalacje po firmie Interkom, która kilka lat temu była praktycznie monopolistą na przecławskich osiedlach. Pozostali klienci, albo byli skazani na dostęp radiowy, który był niestabilny albo komórkowy, który był limitowany i drogi na tamte czasy. Także narodowy operator nie spieszył się z podłączaniem kolejnych bloków i w efekcie na klatkach schodowych mieliśmy puste skrzynki z logo Telekomunikacji Polskiej. Historii opowiadanych przez naszych mieszkańców było wiele - aż ciężko było w niektóre uwierzyć, że taki problem technologiczny spotykał ich przez ostatnie lata.

  reklama

Fruktolinka

 

Rozwojowi sieci na osiedlach nie pomaga także pokrętnie napisane prawo telekomunikacyjne, które z jednej strony nakazuje spółdzielcom i wspólnotom wpuszczenia każdego operatora, jednak nie ma gwarancji, że internet będzie funkcjonować w każdym budynku. Może się okazać, że operator podłączy większy blok, a pominie mniejsze budynki, kierując się kosztami instalacji oraz brakiem wystarczającej liczby klientów.

Sieć światłowodu montuje u nas spółka Światłowód Sp z o.o. - mówi Andrzej Foryś ze spółdzielni Przecław - Zielone Pole. Firma wykorzystuje lukę pozostawioną przez Orange z którą w ostatnich kilku latach nie możemy się dogadać o jakiekolwiek inwestycje polegające na montażu światłowodu. Spółdzielnia udostępnia jedynie zasoby mieszkaniowe, także nie jestem w stanie określić od kiedy inwestycja ruszy na osiedlu Przecław Zielone Pole, myślę że dopiero po podłączeniu do mieszkań.

  reklama

Hair-House

 

Z informacji uzyskanej od ekipy instalacyjnej wynika, że prędkość oferowanego łącza wahać się będzie do 1 Gb/sek. Obecnie w ofercie firmy, do tej pory był internet o prędkości do 600 Mb/sek. Po tej samej instalacji światłowodowej można będzie zamówić telewizję kablową. Nie znamy dokładnej oferty cenowej operatora. Koszt internetu przy umowie na 2 lata może wynieść od 60zł do 100zł w zależności od prędkości. A wraz z pakietem telewizji od 80 do 110 zł w zależności od ilości kanałów.

 

Pin It