logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Koniec placówek pseudo-pocztowych

lidl warzymiceWkrótce uszczelniony zostanie zakaz handlu w niedzielę. Liczne dyskonty i hipermarkety nie będą mogły zasłaniać się działalnością pocztową. Funkcjonować będą mogły tylko te placówki, które rzeczywiście takie usługi prowadzą, a nie sprzedażą detaliczną. Oznacza to, że z początkiem lutego popularne sklepy z naszej okolicy będą musiały być zamknięte w niedzielę.

 

 

 

1 lutego wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zmiana zakłada uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Teraz przychody z działalności pocztowej będą musiały przekroczyć 40 proc. przychodów danej placówki.

  reklama

Zabscy

 

Nowelizacja wprowadza określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej — REGON. Jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej - to placówka może być otwarta w każdą niedzielę.

Przez ostatni rok, właściciele dużych sklepów oferowali możliwość nadania lub odebrania przesyłki pocztowej lub kurierskiej. I była to podstawa do możliwości otwarcia sklepu w taki dzień. W każdą niedzielę w Przecławiu i Warzymicach otwarta była Biedronka, Lidl czy Netto. Od lutego taki zakaz handlu wielkopowierzchniowego stanie się faktem. Nam konsumentom pozostaną zakupy w małych osiedlowych sklepach spożywczych, w których sprzedaż prowadzi osobiście jego właściciel.

  reklama

Hair-House

 

Przypominamy, że ustawa wprowadzająca stopniowy zakaz handlu detalicznego w niedziele i święta została wprowadzona wraz z dniem 1 marca 2018 roku. Obecnie ustawa nie obejmuje m.in. działalności pocztowej. Dodatkowo ustawa nie uwzględnia takich placówek handlowych, jak: cukiernie, lodziarnie, na stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, kawiarnie, a także sklepy z prasą. Za złamanie zakazu handlu grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a w skrajnym przypadku przedsiębiorca otrzyma karę pozbawienia wolności do lat 3.