logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Nowe numery - stare problemy.

Autobus 81 PekaesZ nowym rokiem nadchodzą kolejne zmiany w komunikacji autobusowej na naszym terenie. Jedna z linii skróci swoją trasę oraz zmieni się numeracja wszystkich linii, które wychodzą poza granice Szczecina. Jednak nam, pasażerom najbardziej zależy na wyższej jakości połączeń - a z tym od lat jest ciężko. To jakim numerem autobusu pojedziemy - to raczej drugorzędne.

 

 

O komunikacji autobusowej na naszym terenie można pisać bardzo często. Średnio raz w tygodniu otrzymujemy informacje od pasażerów, że coś nie tak z tym, czy innym kursem.

20 grudnia nie przyjechały aż dwa autobusy (Przystanek Szwoleżerów), planowe godziny odjazdów: 21:43 oraz 22:13 - pisze Pan Piotr z Przecławia. Po godzinnym czekaniu, przy temperaturze ok. 1 st. C, przyjechał ostatni już w tym dniu autobus, o godzinie 22:43. O godzinie 22:42 wykonałem połączenie telefoniczne pod numer 91 462 48 45, do całodobowego dyspozytora PKS Szczecin. Niestety, osoba w języku ukraińskim poinformowała mnie, że dyspozytora nie ma (sic!). Jako mieszkaniec Przecławia, już od kilku lat zbieram bardzo negatywne doświadczenia, korzystając z przewozów PKS Szczecin na linii nr 81. Wczorajsza "godzinna przygoda na przystanku" z pewnością potwierdza opinię mieszkańców, że PKS Szczecin nie jest odpowiedzialnym i rzetelnym przewoźnikiem.

reklama

Pan Bratek Mierzyn Mikołaj Choinka

 

Ale niestety do tego przewoźnika, a właściwie wykonawcy, musimy się przyzwyczaić. I planując podróż do Szczecina i spowrotem powinniśmy mieć margines czasu na ewentualne spóźnienia lub odwołane kursy. Obecnie trwa procedura przetargowa ogłoszona przez ZDiTM na przyszły rok, ale łudzić się na zmianę raczej nie możemy. Całość przetargu dostępna jest do śledzenia pod adresem: https://portal.smartpzp.pl/zditm.szczecin.pl/public/postepowanie?postepowanie=21786673

A co zmieni się na trasach i numeracji? Największa zmiana to skrócenie kursu lini 70 która jechała do centrum miasta (pod Urząd Miejski). Teraz swój przystanek końcowy będzie mieć na Placu Kościuszki.

Zmianie ulegną numeracje linii - wyjaśnia Hanna Pieczyńska rzecznik prasowy ZDiTM. 81 to teraz będzie 241. 83 to nowa 243. 88 to teraz podział na dwie linie: 88 kursująca na trasie: Maczka – Okulickiego oraz 244 kursująca na trasie: Maczka, Stobno stacja, Warnik. 70 to teraz będzie 242 kursująca na trasie (remont ul. Kolumba): Pargowo, Moczyły/Rosówek, Kołbaskowo, Siadło Górne, Siadło Dolne, Kurów, Ustowo, a dalej ulicami Szczecina: Szczawiowa, Tama Pomorzańska, Kolumba, Dąbrowskiego al. Piastów do Pl. Kościuszki. Ilość kursów na terenie Gminy Kołbaskowa pozostaje bez zmian. Będzie nieznaczna korekta odjazdów z powodu synchronizacji z innymi liniami.

  reklama

Hair-House

 

A jak będzie jeździć komunikacja w przyszłym roku? Miejmy nadzieję, że punktualnie i bez wypadniętych z trasy autobusów. Bo warto zwrócić uwagę, że do każdego "wozo-kilometra" dopłacamy z budżetu gminy. I w sumie jest to około 3,5 mln zł rocznie. Stąd apel do pasażerów, aby do gminy Kołbaskowo, przesyłać informacje jakie dokładnie kursy się nie odbyły - będzie to podstawa do potrącenia należności płatnych przewoźnikowi. I być może będzie to też motywacja, aby usługi wykonywać jak najlepiej.

 

Pin It