logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Były drzewa. Nie ma drzew. Są wyjaśnienia.

wycinka drzewZeszłotygodniowa wycinka drzew wzdłuż nowej drogi pomocniczej równoległej do DK13 odbiła się dużym echem w naszej gminie. Otrzymaliśmy i otrzymujemy do tej pory od czytelników wiele sygnałów oburzenia i krytycznych opinii w tej sprawie. Okazuje się, że wycinka drzew odbyła się zgodnie z prawem i obowiązującym pozwoleniem.

 

 

 

To skandal, jak to wygląda - pisze jedna z czytelniczek. Ścięto chyba ze dwadzieścia drzew. Zaraz wszystko dookoła zabetonują. Nie można było tej drogi puścić inaczej?

Gmina nigdy nic nie wspomniała, że podczas budowy tej drogi wspomagającej będą wycinane drzewa - komentuje Pani Agnieszka z Przecławia. Może specjalnie nas mieszkańców nikt nie informował by nie obudzić w nas ducha wojownika. Ja rozumiem wycięcie 2 drzew na potrzebę dojazdu do hurtowni na terenie szklarni, ale żeby aż tyle? Komu one wadziły? (...)

reklama

Pan Bratek Mierzyn Mikołaj Choinka

 

Wycinka drzewostanu podczas jakiejkolwiek inwestycji to zawsze trudna i kontrowersyjna decyzja. Z jednej strony chcemy, aby drzew wokół nas rosło jak najwięcej, jednak z drugiej strony domagamy się budowy nowych dróg czy ścieżek rowerowych. W ostatnim czasie pod topór w naszej gminie poszło sporo drzewostanu. Ale pojawiły się, lub pojawią nowe nasadzenia. Taka sytuacja miała miejsce podczas inwestycji starostwa powiatowego na drodze między Przylepem a ulicą Okulickiego. Bez wycinki, nie powstałyby chodniki i ścieżka rowerowa. Podobna sytuacja miała miejsce w okolicach Smętowic. Tutaj GDDKiA wycięła w pień cały drzewostan, który kolidował z powstającą obwodnicą Przecławia i Warzymic i jej rozjazdami. Podobna sytuacja miała miejsce tydzień temu w Warzymicach. Przy budowie nowej drogi, biegnącej równolegle do DK13 i łączącej się z ulicą Cedrową wycięto kolejne drzewa.

  reklama

Hair-House

 

W związku z inwestycją wycięto 23 drzewa - informuje Janusz Kwidziński, sekretarz gminy Kołbaskowo. Są to następujące gatunki - Klon pospolity - 14 szt. i Jesion wyniosły 9 szt. Gmina otrzymała zezwolenie w dniu 23 listopada 2021 r. na usunięcie tych drzew i zostało ono wydane przez Starostę Polickiego. Decyzja nie przewiduje nasadzeń nowych drzew, lecz Gmina w ramach inwestycji uiści opłatę za usunięcie tych drzew.

Na portalach społecznościowych i na naszym fanpejdżu do tej pory trwa ożywiona wymiana opinii. Wielu czytelników wątpi wręcz w sensowność budowania tej drogi, kiedy już trwa budowa obwodnicy Przecławia i Warzymic, która ostatecznie znacznie zmniejszy ruch na drodze głównej. Okazuje się jednak, że nie będzie to tylko droga pomocnicza czy skrót dla tych, którzy nie chcą czekać w korku jaki tworzy się na sygnalizacji z ulicą Do Rajkowa. To także będzie duże ułatwienie dla okolicznych przedsiębiorców i hurtowni, które powstały lub powstaną w ciągu tej drogi lub na terenach zlokalizowanych przy szklarniach.

Dziękujemy za Wasze sygnały i zdjęcia. Tak, znamy sprawę. W tym tygodniu kilkanaście drzew zostało wyciętych w trakcie...

Opublikowany przez Przeclaw24 Portal mieszkańców Przecławia i Warzymic Piątek, 26 listopada 2021

 

Pin It