logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Gabarytowy problem w Przecławiu

gabarytowy problemOd kilku tygodni coraz większe ilości mebli zalegają na przecławskich wiatach śmietnikowych. Sytuacja zrobiła się na tyle poważna, że spółdzielnia poprosiła mieszkańców o niedostawianie kolejnych, ponieważ nowy termin ich odbioru wyznaczony przez gminę przypadnie dopiero na 24 września. A dostawianie kolejnych szaf utrudni dostęp do zwykłych śmietników ekipom sprzątającym.

 

 

Szafy, krzesła, dywany, części mebli, zdemontowane panele podłogowe, materace czy skrzynie leżą od kilku tygodni na przecławskich śmietnikach. Lub zostały pozostawione obok wiat licząc na odbiór przez ekipy wywozowe. Niestety, to co standardowo nie zmieści się do śmietnika czyli tzw "gabaryt" musi poczekać na swój specjalny termin wywozu. Standardowa ekipa firmy Sita-Jantra, która co tydzień odbiera śmieci, takich gabarytów nie zabiera i nie zabierze.

Przez ostatnie lata większych problemów nie było. Do chwili zamknięcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Smolęcinie. O podanie powodów i sposobu rozwiązania problemów z gabarytami pytaliśmy gminę Kołbaskowo kilkukrotnie.

reklama

500 250 KEPS Warzymice

Urząd Gminy w Kołbaskowie uprzejmie informuje, iż z uwagi na przepełnienie oraz konieczność przygotowania odpadów do transportu i zagospodarowania, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Smolęcinie będzie zamknięty do odwołania. O ponownym otwarciu punktu niezwłocznie poinformujemy - taką informację dostaliśmy w maju od p. Marty Nebelskiej z UG w Kołbaskowie.

Miesiąc później więcej informacji udzielił nam sekretarz gminy p. Janusz Kwidziński. Informuję, że zamknięcie nastąpiło w wyniku zbiegu wielu czynników, w tym m.in.:
- braku ofert na wywóz i zagospodarowanie odpadów z PSZOK na ogłoszony przetarg w m. styczniu 2021 roku,
- PSZOK przyjmował odpady do czasu zapełnienia placu, z uwagi na bezpieczeństwo pracownika PSZOK jak również mieszkańców Urząd był zmuszony zamknąć PSZOK do czasu wywiezienia odpadów i oczyszczenia terenu,
- został ogłoszony przetarg na wywóz i zagospodarowanie zebranych na terenie PSZOK odpadów.
Jednocześnie informujemy, że w ramach opłaty organizowany jest wywóz odpadów gabarytowych w ramach tzw. wystawki.

Problem w tym, że harmonogramie, w przypadku osiedli przecławskich, najbliższy odbiór przypadnie dopiero na 24 września. Na tą chwilę mieszkańcy chcący pozbyć się starych mebli, zaczynają je wystawiać... na klatki schodowe.

  reklama

Hair-House

 

Minęły właśnie trzy miesiące od zamknięcia PSZOK w Smolęcinie obsługujący gminą Kołbaskowo przez przyjmowanie odpadów - czyli śmieci i gabarytów - mówi Andrzej Foryś prezes SM Przecław Zielone Pole. Niestety spółdzielnia nie ma gdzie wyrzucać podrzucone, czy pozostawione na osiedlu spółdzielczym odpady gabarytowe, zaczyna tych odpadów przybywać, a gmina nie realizuje swoich obowiązków, za które mieszkańcy płacą. Byliśmy mamieni informacją o częstszym wywozie gabarytów, tymczasem nic się nie zmieniło, następny wywóz za dwa miesiące, pod koniec września.

W drugiej części osiedla sytuacja wygląda lepiej. Na osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej "Przecław" mamy kamery i na bieżąco dzięki monitoringowi weryfikujemy kto zostawia takie odpady - mówi prezes SM Przecław Tomasz Kufel. Zwracamy potem uwagę na wywiezienie gabarytów we własnym zakresie. Na obecną chwilę sytuacja jest jeszcze pod kontrolą.

Nie jest tajemnicą, że obecna ogólnopolska sytuacja na rynku wywozu odpadów jest bardzo trudna. Ceny usług skoczyły do astronomicznych stawek a firm konkurencyjnych na konkretnym terenie brakuje. Niektórzy operatorzy rozpoczęli wręcz dyktat monopolistyczny w stosunku do swoich klientów. Obecnie ceny za odbiór śmieci rosną z każdym przetargiem, albo nawet brakuje chętnych do złożenia oferty przetargowej. Ceny z pewnością pójdą do góry po raz kolejny, a ostatecznie za to wszystko zapłacimy my. Mieszkańcy.

Oczekujemy jeszcze na jedną odpowiedź z UG Kołbaskowo - jeśli się pojawi, zamieścimy ją poniżej.

gabaryty 1

gabaryty 2

gabaryty 3

gabaryty 4

2021.08.05 AKTUALIZACJA

Wpłynęła już odpowiedź z gminy Kołbaskowo

W odpowiedzi na poniższy wniosek o udostępnienie informacji publicznej, informuję, że:
1. Gabaryty z osiedli z m. Przecław, zgodnie z harmonogramem były odbierane w lipcu w dniu 2.07, oraz będą wywożone w dniach 27.08 i 24.09 br, (harmonogram został wysłany do zarządców).
2. Przeprowadzana wizja w terenie potwierdziła, że są wyrzucane wraz z gabarytami zmieszane odpady budowlane których nie obejmuje zbiórka odpadów gabarytowych, jak również nie są przyjmowane na teren PSZOK. Na PSZOK są przyjmowane posortowane odpady budowalne i rozbiórkowe.
3. W chwili obecnej wywożone są z terenu PSZOK zgromadzone odpady. Po ich wywiezieniu i przygotowaniu terenu, ustawieniu pojemników, PSZOK zostanie uruchomiony. Urząd czyni starania aby otworzyć go w możliwie najszybszym terminie.
Sekretarz Gminy Kołbaskowo, Janusz Kwidziński

Pin It