Plac za Biedronką wciąż bez pomysłu

plac zabaw za biedronkaTeren wypoczynkowy zlokalizowany przy osiedlu Zielone Pole od lat czeka ma remont. To niestety miejsce, które upodobały sobie osoby organizujące imprezy po chmurką. Pomimo regularnego sprzątania, co rano walają się tam śmieci i potłuczone butelki. Strach wyjść na spacer z dzieckiem w tą okolicę, przejechać wózkiem czy rowerem, kiedy dookoła leżą potłuczone szkła. W ostatnich latach pojawiły się jedynie urządzenia do kalisteniki. Innych pomysłów na plac nie ma.

 

 

 

Historia placu zabaw za Biedronką jest długa i burzliwa. Teren oddano dzieciom i młodzieży dwadzieścia lat temu. To był wtedy plac zabaw z piaskownicą, stołem do ping-ponga, małym boiskiem do piłki nożnej i koszykówki a dookoła stały ławki i kosze na śmieci. Terenem teoretycznie zarządzała przecławska spółdzielnia mieszkaniowa. Jednak później okazało się, że teren od zawsze należał do gminy, a spółdzielnia go tylko użytkowała. Jednak umowy dzierżawy, która określała prawa i obowiązki każdej ze stron nie było. Tak wyglądało to za czasów "starego wójta"

Po zmianie władzy, zarówno w gminie jak i w przecławskich spółdzielniach, plac ostatecznie wrócił do gminy. Jednak żadna ze spółdzielni nie wyraziła chęci administrowania przyległego terenu. W 2014 roku wykonano odwodnienie boiska oraz naprawiono ogrodzenia. Potem wymontowano ławki, które były regularnie niszczone. W 2017 zdemontowano stare urządzenia z placu zabaw i postawiono zestaw do ćwiczeń kalistenicznych. Jednak co będzie dalej z placem - nie wiadomo.

  reklama

Hair-House

 

Odnośnie placu mieszczącego się za Biedronką w Przecławiu na dz. 2/185 informuję, że Gmina Kołbaskowo nie planuje żadnej inwestycji w bieżącym roku budżetowym - mówi sekretarz gminy Janusz Kwidziński. Aby postawić urządzenia zabawowe musi zostać wykonany projekt zagospodarowania terenu wraz z uzyskaniem odpowiednich zgód ze Starostwa Powiatowego. Koszt postawienia urządzeń wraz z całą procedurą jest wysoki i należy go wcześniej ująć w planowanych wydatkach.

Tam się nic nie dzieje od lat - pisze pani Ewa mieszkająca obok - przed zimą rozebrali stół do ping-ponga i trzy miesiące walają się cegłówki po placu. Niektórzy je wynoszą i mam nadzieję, że starsza młodzież nie dobierze się do nich, bo jeszcze zaczną się nimi rzucać. Brakuje ogrodzenia, ławek i dozoru gospodarza.

  reklama

Jas

Stwierdzenie, że na terenie rekreacyjnym nic się nie dzieje jest błędne - mówi sekretarz gminy - ponieważ znajduje się tam otwarta strefa aktywności, z której korzysta tutejsza młodzież. Wszelkie rozmowy prowadzone ze spółdzielnią mieszkaniową kończyły się niepowodzeniem, dlatego problem dozorowania obiektu, otwierania i zamykania wciąż pozostaje nierozstrzygnięty. Teren ten sprzątany jest na bieżąco przez gminnych pracowników terenowych. Wspomniany stół do „ping-ponga” nie był używany zgodnie z jego przeznaczeniem tylko służył jako stół piwny, a jego poszczególne elementy zostały zniszczone – dlatego został rozebrany.

Na części placu zabaw znajduje się monitoring gminny – jedna kamera obejmująca monitoringiem teren siłowni zewnętrznej. Teren jest doraźnie kontrolowany przez Straż Gminną. W ostatnim roku zgłoszenia mieszkańców w sprawie terenu placu zabaw dotyczyły niestosowania się do ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

reklama

500 250 KEPS Warzymice

Jaka jest przyszłość placu? Nie wiadomo. Czy miałby to być obiekt dla młodszych dzieci? Starszych? Dorosłych? W ostatnich głosowaniu w budżecie obywatelskim propozycja jego odremontowania nie zdobyła wystarczającej liczby głosów. Problem z tym miejscem jest też inny. Jest on otwarty z kilku stron, przebywać na nim mogą różne osoby postronne i dochodzi do licznych aktów wandalizmu. Szczególnie wieczorami, w nocy oraz w weekendy. To raczej nasza wina i naszych dzieci, których nie zawsze kontrolujemy. Oby właściciel terenu nie wpadł na pomysł sprzedaży tej działki i zachował jej funkcję jako tereny wypoczynkowe.

 

Artykuły pokrewne:

Plac za Biedronką wraca do gminy (przeclaw24.pl) 

Kalistenika zawita do Przecławia (przeclaw24.pl) 

Budżet obywatelski nie dla Przecławia czy Warzymic (przeclaw24.pl)

 

2020.03.28 WAŻNA INFORMACJA - teren placu zabaw został już uprzątniety z cegieł. Zdjęcie placu zostało wykonane przez jedną z mieszkanek 2 tygodnie temu.