logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Co dalej z drogami powiatowymi?

droga w ustowieKończy się remont jednej z najbardziej zniszczonych dróg na terenie gminy Kołbaskowo. I jest już nadzieja na częściową przebudowę kolejnej drogi powiatowej w przyszłym roku. Niestety jednak na następne, spektakularne inwestycje w naszej okolicy chyba pozostanie nam jeszcze długo poczekać.

 

 

 

O drogach powiatowych na terenie gminy Kołbaskowo można by długo i często pisać. I zawsze będą to narzekania, że są bardzo zniszczone i niebezpiecznie i że nadają się do pilnych remontów. Problem w tym, że powiat policki nigdy nie posiadał w swoim budżecie wystarczających środków na ich remont czy utrzymanie. A dróg powiatowych na terenie gminy Kołbaskowo jest bardzo dużo. Budżet starostwa powiatowego jak co roku jest pusty i do tego dodatkowo zadłużony.

Mimo to przez ostatnie dziesięć udało się wykonać kilka inwestycji. Pierwszą z nich był remont drogi Rajkowo-Ostoja-Przylep w 2011 roku. Władzom gminnym i powiatowym udał się "montaż finansowy" w którym udział miało Kołbaskowo, Police i rządowy Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych. Każdy dorzucił się do wspólnej inwestycji i rok później mogliśmy się cieszyć nową drogą. Więcej o tej inwestycji tutaj:
https://przeclaw24.pl/wiadomosci/co-gdzie-kiedy/321-droga-przylep-ostoja-rajkowo-do-remontu.html
https://przeclaw24.pl/wiadomosci/wydarzenia-i-kronika/495-uroczyste-otwarcie-drogi-w-rajkowie.html

  reklama

Ostoja

Kolejna inwestycja w tym samym okresie miała miejsce w zachodniej części naszej gminy. Z udziałem środków unijnych, gminnych i powiatowych przebudowano odcinek od Będargowa do Warnika i dalej do granicy państwowej. Więcej zdjęć z tej inwestycji tutaj:
https://www.przeclaw24.pl/wiadomosci/wydarzenia-i-kronika/394-przebudowa-drogi-bedargowo-warnik-granica-panstwa.html
https://www.przeclaw24.pl/wiadomosci/wydarzenia-i-kronika/481-po-60-latach-droga-ladenthin-warnik-znow-otwarta.html

Na kolejne duże remonty przyszło nam trochę poczekać. W 2103 roku w Warzymicach po kilku latach regularnych protestów sołectwa, starostwo wybudowało chodniki oraz położyło nakładkę. O inwestycji było bardzo głośno, kiedy okazało się, że zabrakło środków na nową nakładkę drogową, a chodniki z krawężnikami wybudowano wyżej. Do inwestycji jak zawsze solidarnie dołożyła się gmina, a projekt wykonano ze środków sołectwa. Jednak problemów z tą budową było co nie miara. Dla przypomnienia kilka linków tutaj:
https://www.przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-sprawy/864-chodnik-robiony-prawidowo.html
https://www.przeclaw24.pl/wiadomosci/sesje-gminne/888-sesja-w-cieniu-chodnika.html

Największą bolączką kierowców od lat była droga Ustowo - Kurów - Siadło Dolne - Siadło Górne do skrzyżowania ze Smętowicami. I do tej pory jest. Wstępnie szacowano, że całkowity remont drogi mógłby kilka lat temu kosztować ponad 20 mln zł. A przy obecnej sytuacji rynkowej nawet 30 mln zł. Tu zapadała decyzja aby podzielić drogę na kilka odcinków. Pierwszy z nich od Smętowic przez Siadło Górne i do końca wsi wyremontowano w 2017 roku. Tutaj także finansowanie zapewniło starostwo, gmina oraz wojewoda. Więcej informacji tutaj:
https://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1478-podpisano-umowe-na-remont-drogi-w-siadle-gornym.html
https://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-sprawy/1491-lato-pelne-remontow.html

  reklama

Ancora

W 2018 roku udało się w końcu wyremontować powiatową "ulicówkę" w Przecławiu. To jedna z dróg najbliższych nam - przecławianom. O tej inwestycji która odbywała się dwa lata temu pod naszymi oknami pisaliśmy tutaj:
https://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1687-rusza-remont-przeclawskiej-ulicowki-wlasnie-ogloszono-przetarg.html
https://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1729-przygotujcie-sie-na-objazdy-i-utrudnienia-mapa.html

Przechodzimy do bieżącego remontu drogi powiatowej od ulicy Okulickiego w Szczecinie przez Przylep do Stobna. To słynna na cały kraj droga, gdzie kierowcy w okolicach Przylepu musieli jechać "po angielsku", ponieważ jazda prawy pasem urywała zawieszenie. Tutaj prace trwają już od wielu miesięcy i są już w fazie końcowej. Obecnie ukończone zostały prace związane z układaniem nawierzchni jezdni za wyjątkiem warstwy ścieralnej jezdni - mówi Magdalena Sochanowska ze Starostwa Powiatowego w Policach. Układana jest również ścieżka rowerowa. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie ułożona warstwa ścieralna zarówno na jezdni i na ścieżce rowerowej. Równolegle trwają jeszcze prace brukarskie (zjazdy, chodniki), konstruowaniem rowów przydrożnych, przekładaniem sieci i urządzeń kolidujących. Prace zostaną ukończone w pierwszym tygodniu listopada, jednak Wykonawca dołoży starań aby oddać jezdnię do użytkowania zmotoryzowanym przed 1 listopada 2020. Wzdłuż drogi powstaje ścieżka pieszo-rowerowa. Całość inwestycji sfinansował powiat policki, gmina Kołbaskowo, urząd Marszałkowski oraz budżet państwa.

A my już liczymy na kolejny remont, który ma szanse rozpocząć się w przyszłym roku. Chodzi o fragmenty drogi Ustowo-Kurów-Siadło. Powiat Policki planuje w przyszłym roku wykonanie remontu drogi powiatowej Nr 3927Z pod warunkiem otrzymania dofinansowania. Wniosek o dofinansowanie przewiduje remont na trzech odcinkach Ustowo – Kurów o długości ok. 1300 m, Kurów – Siadło Dolne o długości ok. 600 m, oraz Siadło Dolne – Siadło Górne o długości ok. 700 m. Powiat Policki wystąpił o dofinansowanie tej inwestycji do Funduszu Dróg Samorządowych. Nie jest mi znany poziom dotacji. Dodatkowo prowadzone są rozmowy z gminą Kołbaskowo na temat wsparcia tej inwestycji - mówi M. Sochanowska ze starostwa powiatowego.

A co z innymi drogami? Warnik - Barnisław - Smolęcin - Kołbaskowo, Będargowo - Stobno - Dołuje , Warnik - Bobolin - Stobno Małe czy Kamieniec - Pargowo? Udzielenie odpowiedzi na zadane pytania, tym bardziej te które są w trakcie założeń do przyszłorocznego budżetu, wymagają skrupulatnej analizy Zarządu i przeprowadzenia wielotorowych uzgodnień. Mamy bardzo trudny rok, pod kątem panującej pandemii, a co za tym idzie wyraźnie zmniejszonych dochodów powiatu. Odpowiedź na pytania dotyczące planowanych kolejnych inwestycji może zostać udzielona dopiero po zatwierdzeniu przez Zarząd Powiatu Wieloletniego Planu Inwestycji Drogowy na lata 2020 - 2030 uwzględniającego jednocześnie kondycję Powiatu Polickiego - dodaje na koniec M. Sochanowska

"Od redakcji. Pozwoliłem sobie na przypomnienie tych wszystkich inwestycji z racji rozmów i korespondencji z niektórymi mieszkańcami naszej gminy, którzy twierdzą, że od 10 lat na naszym terenie powiat nie robi nic. A pamięć ludzka jest czasami krótka. Oczywiście można narzekać, ale ciężko się zgodzić ze stwierdzeniem, że nie nic zrobiono. Oczywiście jest wiele kolejnych dróg, które wymagają pilnych napraw i niestety muszą poczekać. Cieszy jednak fakt, że pomimo trudności finansowych starostwa udaje się wspólnie wyremontować kolejny fragment drogi przy finansowym udziale powiatu, gminy, marszałka czy wojewody. Oby tak dalej.