logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Co dalej z drogami powiatowymi?

droga w ustowieKończy się remont jednej z najbardziej zniszczonych dróg na terenie gminy Kołbaskowo. I jest już nadzieja na częściową przebudowę kolejnej drogi powiatowej w przyszłym roku. Niestety jednak na następne, spektakularne inwestycje w naszej okolicy chyba pozostanie nam jeszcze długo poczekać.

 

 

 

O drogach powiatowych na terenie gminy Kołbaskowo można by długo i często pisać. I zawsze będą to narzekania, że są bardzo zniszczone i niebezpiecznie i że nadają się do pilnych remontów. Problem w tym, że powiat policki nigdy nie posiadał w swoim budżecie wystarczających środków na ich remont czy utrzymanie. A dróg powiatowych na terenie gminy Kołbaskowo jest bardzo dużo. Budżet starostwa powiatowego jak co roku jest pusty i do tego dodatkowo zadłużony.

Mimo to przez ostatnie dziesięć udało się wykonać kilka inwestycji. Pierwszą z nich był remont drogi Rajkowo-Ostoja-Przylep w 2011 roku. Władzom gminnym i powiatowym udał się "montaż finansowy" w którym udział miało Kołbaskowo, Police i rządowy Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych. Każdy dorzucił się do wspólnej inwestycji i rok później mogliśmy się cieszyć nową drogą. Więcej o tej inwestycji tutaj:
https://przeclaw24.pl/wiadomosci/co-gdzie-kiedy/321-droga-przylep-ostoja-rajkowo-do-remontu.html
https://przeclaw24.pl/wiadomosci/wydarzenia-i-kronika/495-uroczyste-otwarcie-drogi-w-rajkowie.html

  reklama

Ostoja

Kolejna inwestycja w tym samym okresie miała miejsce w zachodniej części naszej gminy. Z udziałem środków unijnych, gminnych i powiatowych przebudowano odcinek od Będargowa do Warnika i dalej do granicy państwowej. Więcej zdjęć z tej inwestycji tutaj:
https://www.przeclaw24.pl/wiadomosci/wydarzenia-i-kronika/394-przebudowa-drogi-bedargowo-warnik-granica-panstwa.html
https://www.przeclaw24.pl/wiadomosci/wydarzenia-i-kronika/481-po-60-latach-droga-ladenthin-warnik-znow-otwarta.html

Na kolejne duże remonty przyszło nam trochę poczekać. W 2103 roku w Warzymicach po kilku latach regularnych protestów sołectwa, starostwo wybudowało chodniki oraz położyło nakładkę. O inwestycji było bardzo głośno, kiedy okazało się, że zabrakło środków na nową nakładkę drogową, a chodniki z krawężnikami wybudowano wyżej. Do inwestycji jak zawsze solidarnie dołożyła się gmina, a projekt wykonano ze środków sołectwa. Jednak problemów z tą budową było co nie miara. Dla przypomnienia kilka linków tutaj:
https://www.przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-sprawy/864-chodnik-robiony-prawidowo.html
https://www.przeclaw24.pl/wiadomosci/sesje-gminne/888-sesja-w-cieniu-chodnika.html

Największą bolączką kierowców od lat była droga Ustowo - Kurów - Siadło Dolne - Siadło Górne do skrzyżowania ze Smętowicami. I do tej pory jest. Wstępnie szacowano, że całkowity remont drogi mógłby kilka lat temu kosztować ponad 20 mln zł. A przy obecnej sytuacji rynkowej nawet 30 mln zł. Tu zapadała decyzja aby podzielić drogę na kilka odcinków. Pierwszy z nich od Smętowic przez Siadło Górne i do końca wsi wyremontowano w 2017 roku. Tutaj także finansowanie zapewniło starostwo, gmina oraz wojewoda. Więcej informacji tutaj:
https://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1478-podpisano-umowe-na-remont-drogi-w-siadle-gornym.html
https://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-sprawy/1491-lato-pelne-remontow.html

  reklama

Ancora

W 2018 roku udało się w końcu wyremontować powiatową "ulicówkę" w Przecławiu. To jedna z dróg najbliższych nam - przecławianom. O tej inwestycji która odbywała się dwa lata temu pod naszymi oknami pisaliśmy tutaj:
https://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1687-rusza-remont-przeclawskiej-ulicowki-wlasnie-ogloszono-przetarg.html
https://przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1729-przygotujcie-sie-na-objazdy-i-utrudnienia-mapa.html

Przechodzimy do bieżącego remontu drogi powiatowej od ulicy Okulickiego w Szczecinie przez Przylep do Stobna. To słynna na cały kraj droga, gdzie kierowcy w okolicach Przylepu musieli jechać "po angielsku", ponieważ jazda prawy pasem urywała zawieszenie. Tutaj prace trwają już od wielu miesięcy i są już w fazie końcowej. Obecnie ukończone zostały prace związane z układaniem nawierzchni jezdni za wyjątkiem warstwy ścieralnej jezdni - mówi Magdalena Sochanowska ze Starostwa Powiatowego w Policach. Układana jest również ścieżka rowerowa. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie ułożona warstwa ścieralna zarówno na jezdni i na ścieżce rowerowej. Równolegle trwają jeszcze prace brukarskie (zjazdy, chodniki), konstruowaniem rowów przydrożnych, przekładaniem sieci i urządzeń kolidujących. Prace zostaną ukończone w pierwszym tygodniu listopada, jednak Wykonawca dołoży starań aby oddać jezdnię do użytkowania zmotoryzowanym przed 1 listopada 2020. Wzdłuż drogi powstaje ścieżka pieszo-rowerowa. Całość inwestycji sfinansował powiat policki, gmina Kołbaskowo, urząd Marszałkowski oraz budżet państwa.

A my już liczymy na kolejny remont, który ma szanse rozpocząć się w przyszłym roku. Chodzi o fragmenty drogi Ustowo-Kurów-Siadło. Powiat Policki planuje w przyszłym roku wykonanie remontu drogi powiatowej Nr 3927Z pod warunkiem otrzymania dofinansowania. Wniosek o dofinansowanie przewiduje remont na trzech odcinkach Ustowo – Kurów o długości ok. 1300 m, Kurów – Siadło Dolne o długości ok. 600 m, oraz Siadło Dolne – Siadło Górne o długości ok. 700 m. Powiat Policki wystąpił o dofinansowanie tej inwestycji do Funduszu Dróg Samorządowych. Nie jest mi znany poziom dotacji. Dodatkowo prowadzone są rozmowy z gminą Kołbaskowo na temat wsparcia tej inwestycji - mówi M. Sochanowska ze starostwa powiatowego.

A co z innymi drogami? Warnik - Barnisław - Smolęcin - Kołbaskowo, Będargowo - Stobno - Dołuje , Warnik - Bobolin - Stobno Małe czy Kamieniec - Pargowo? Udzielenie odpowiedzi na zadane pytania, tym bardziej te które są w trakcie założeń do przyszłorocznego budżetu, wymagają skrupulatnej analizy Zarządu i przeprowadzenia wielotorowych uzgodnień. Mamy bardzo trudny rok, pod kątem panującej pandemii, a co za tym idzie wyraźnie zmniejszonych dochodów powiatu. Odpowiedź na pytania dotyczące planowanych kolejnych inwestycji może zostać udzielona dopiero po zatwierdzeniu przez Zarząd Powiatu Wieloletniego Planu Inwestycji Drogowy na lata 2020 - 2030 uwzględniającego jednocześnie kondycję Powiatu Polickiego - dodaje na koniec M. Sochanowska

"Od redakcji. Pozwoliłem sobie na przypomnienie tych wszystkich inwestycji z racji rozmów i korespondencji z niektórymi mieszkańcami naszej gminy, którzy twierdzą, że od 10 lat na naszym terenie powiat nie robi nic. A pamięć ludzka jest czasami krótka. Oczywiście można narzekać, ale ciężko się zgodzić ze stwierdzeniem, że nie nic zrobiono. Oczywiście jest wiele kolejnych dróg, które wymagają pilnych napraw i niestety muszą poczekać. Cieszy jednak fakt, że pomimo trudności finansowych starostwa udaje się wspólnie wyremontować kolejny fragment drogi przy finansowym udziale powiatu, gminy, marszałka czy wojewody. Oby tak dalej.

 

 

Pin It