logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Upał w osiem jeden

autobus 81Temperatury znów dochodzą do okolic trzydziestu stopni. I powraca ten sam problem. Większość autobusów PKS, które jeżdżą w gminie Kołbaskowo, nie jest wyposażona w wydajny system klimatyzacji czy wentylacji. Operator - szczeciński ZDiTM zapowiada kontrole.. Nakazano także kierowcom włączanie klimatyzacji, kiedy temperatura powietrza przekroczy 22 stopnie.

 

 

 

Jedzie się jak w saunie - piesze jedna z mieszkanek Przecławia. Jedyna wentylacja to uchylone trzy małe okienka na górze. Na cały autobus. I do tego te obowiązkowe maseczki.

Kiedy na zewnątrz jest 28 stopni to w autobusie jest chyba ze 40. Możliwość natrafienia na klimatyzowany autobus jest znikoma - komentuje inny mieszkaniec.

Zauważyłem taką zasadę, że jak jest zimno, to nie grzeją, a jak jest ciepło, to nie chłodzą - pisze na portal kolejna pasażerka.

  reklama

Ostoja

System klimatyzacji nie stanowi obligatoryjnego wyposażenia autobusu komunikacji miejskiej, a ilość pozostających w dyspozycji przewoźników pojazdów wyposażonych w ten sposób, nie pozawala na skierowanie ich do obsługi wszystkich kursów w ramach obsługiwanych linii autobusowych - mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM Szczecin. Nałożony na przewoźników obowiązek zapewnienia właściwego przewietrzania i wentylacji przedziału pasażerskiego przyjmuje się za spełniony w przypadku pojazdów wyposażonych w urządzenia do wentylacji naturalnej - system nawiewów wewnętrznych, okna uchylne i wywietrzniki dachowe, których sprawność i efektywność działania zapewniać będzie właściwe warunki przewozu pasażerów.

Jednak wentylacja naturalna w przypadku tłoku w autobusie oraz wysokich temperatura na zewnątrz - to zdecydowanie za mało. Dla pasażerów, którzy mają dolegliwości sercowe lub ogólnie zdrowotne, upał i duszność jest naprawdę nie do wytrzymania. Tym bardziej, że w związku z pandemią wprowadzony został nakaz noszenia maseczek w autobusach oraz zapowiadane są kontrole oraz kary dla tych, którzy nakazu nie przestrzegają.

  reklama

Tasso

W związku z wytycznymi dotyczącymi przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa do tej pory klimatyzacje w pojazdach były wyłączone. Zmieniło się to dopiero w ubiegłym tygodniu. Dodatkowo Nadzór Ruchu planuje przeprowadzić kontrolę działania klimatyzacji u wszystkich Operatorów. Kierowcy autobusów wyposażonych w system klimatyzacji przedziału pasażerskiego mają obowiązek jego włączania w każdym przypadku, gdy temperatura powietrza jest ≥ 22°C - dodaje na koniec H. Pieczyńska.

Podobna sytuacja, ale na znacznie niższą skalę, dotyczy pojazdów będący własnością ZDiTM i jeżdżących po Szczecinie. Tutaj tabor jest znacznie nowszy i sprawniejszy. Nam w gminie Kołbaskowo przypadł jednak zewnętrzy operator posiadający starsze pojazdy, które nie zawsze są w pełni sprawne.

Pin It