logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Otwarcie granic w weekend, ale nie wszystkich.

GranicaWRosowkuW nocy z 12 na 13 czerwca otwarte zostaną granice Polski dla państw Unii Europejskiej. Do tej pory obowiązywała 14 dniowa kwarantanna dla osoby wjeżdżającej do naszego kraju. Nie dotyczyła ona osób uczących się, pracujących w kraju sąsiedzkim oraz kierowców transportu ciężarowego.

 

 

 

Ogłaszając swoją decyzję premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ma to związek z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem w UE. Szef rządu dodał, że od 16 czerwca zostaną uruchomione loty pasażerskie wewnątrz wspólnoty.

Jednak nie wszystkie granice dla nas zostaną otwarte. Premier Czech Andrej Babisz poinformował, że ich kraj otworzy swoje granice w najbliższy weekend, jednak nie z Polską. Do Czech wjadą bez kwarantanny przekraczający granicę z Austrią, Słowacją i Niemcami. Na pozostałych granicach m.in z Polską dalej będzie obowiązywać kwarantanna. Tak więc, bez konieczności odbycia kwarantanny, granicę z Czechami mogą przekroczyć tylko pracownicy transgraniczni oraz kierowcy ciężarówek.

  reklama

Ostoja

Zmiana decyzji rządu Czech jest prawdopodobnie związana w wysoką ilością nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w naszym kraju. Obecnie w centrum i na południu Polski notowane są rekordowe dobowe ilości nowych zakażeń, jedne z najwyższych w Europie.

Sytuacja podobnie z drugim naszym południowym sąsiadem. Słowacja odejdzie od większości ograniczeń obowiązujących z powodu epidemii koronawirusa - ogłosił wczoraj premier kraju Igor Matovicz. W tym otworzy granice dla kolejnych 16 państw, ale nie dla Polski. Słowacja przyjmie za to podróżujących z Niemiec, Chorwacji, Bułgarii i państw bałtyckich.

Kontrole graniczne wprowadzone zostały w Polsce od 15 marca w związku z rozprzestrzeniającym się w kraju i w Europie koronawirusem SARS-CoV-2. Początkowo miały one obowiązywać do 24 marca, jednak pandemia nie odpuszcza. Dlatego też kontrole są stale przedłużane. Według ostatniego rozporządzenia szefa MSWiA, kontrole miały obowiązywać do 12 czerwca.

Pin It