logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Odwieczny problem naszych osiedli

brudna wodaO tym jaka woda leci w naszych kranach wiedzą najlepiej mieszkańcy. A niestety często leci brudna. Średnio co kilka tygodni otrzymujemy zgłoszenia wraz ze zdjęciami czegoś co zdecydowanie nie przypomina Kropli Beskidu. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w czwartek 28 maja. Skierowaliśmy pytania w tej sprawie do przecławskich spółdzielni oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. I mamy już odpowiedzi.

 

 

Problem brudnej wody w kranie najczęściej pojawia się po awarii lub po przeprowadzonych pracach instalacyjnych. Często też po przewróceniu właściwego ciśnienia w rurociągach, kiedy przez kilka godzin ciśnienie było słabsze. Taka woda niestety musi zostać wypłukana z rurociągów przez mieszkańców - jednak zapycha im filtry, zmiękczacze, perlatory czy inne urządzenia podłączone do rurociągów. Winne tej sytuacji są głównie stare orurowanie, które przez ostatnie 20 lat nie były wymieniane. Przekrój takiej rury po latach jest mocno zredukowany a odkładający się kamień przy zmianie ciśnienia odrywa się od ścianek. W tym przypadku pomóc może jedynie przeprowadzenia płukania instalacji - jednak nie wszyscy administratorzy na to się godzą.

  reklama

Ostoja

Kolejny raz w Przecławiu czarna woda poleciała w czwartek 28 maja. I już pojawiły się pierwsze zdjęcia i komentarze mieszkańców.
Ostatnio często się to zdarza, jak nie brak całkowity wody bez żadnej informacji to zdarza się też, że leci żółta jakaś - pisze p. Sandra.
Woda w Przecławiu i Warzymicach jest okropna bez dzbanka z filtrem się nie obejdzie. Woda ma w sobie tego wszystkiego tyle, że w czajniku po jednym zagotowaniu jest biało jak by ktoś krede rozpuścił - pisze p. Patrycja.
Znów pół dnia leci z kranu whiskey - pisze kolejny mieszkaniec.

Tego samego dnia skierowaliśmy pytania do przecławskich spółdzielni oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie.

Powodem braku ciśnienia są prace instalacyjne na sieci wodociągowej należącej do SM Przecław - Zielone Pole - informuje jej prezes Andrzej Foryś. Prace remontowe instalacyjne na sieci wodociągowej należącej do SM PZP są prowadzone na sieci północnej Osiedla Spółdzielczego SM P-ZP. Problemy z ciśnieniem miewały budynki spółdzielcze 92 92g oraz 93 93f, a także domy jednorodzinne należące do właścicieli nieruchomości niebędących członkami spółdzielni w Przecławiu Zielone Pole, które pobierają wodę z sieci spółdzielni mieszkaniowej.

Proszę bardzo dokładnie o sprecyzowanie co Pan rozumie przez płukanie instalacji. O jakiej instalacji Pan myśli w swoim pytaniu. Co Pan rozumie przez silne zanieczyszczenie wody na sieci spółdzielczej, skoro wodę dostarcza ZWiK w Kołbaskowie. Wśród pracowników spółdzielni nie ma szkoleń ze strony ZWiK związanych ze sposobem płukania, całą wiedzę pracownicy SM P-ZP pozyskują ze stron internetowych innych wyspecjalizowanych przedsiębiorstw zajmujących się czyszczeniem sieci wodociągowych. W gminach ościennych tak jak w Gminie Szczecin, czy w Gminie Dobra nie płucze się sieci po każdym przymknięciu sieci wodociągowej czy zmniejszenie ciśnienia poprzez regulację zasuwy na sieci wodociągowej, toteż proszę o uszczegółowienie dlaczego SM P-ZP winna wykonywać takie bądź co bądź drogie czynności, które mają wpływ na racjonalizację kosztu wody - dodaje na koniec A. Foryś.

  reklama

Tasso

Nie dotarły do mnie dzisiaj żadne informacje o problemach z wodą - mówi Tomasz Kufel prezes SM "Przecław". Sam byłem w mieszkaniu przez cały dzień i nic niepokojącego dotyczącego koloru czy ciśnienia wody nie miało miejsca. Płukanie sieci robiliśmy w tamtym roku. W ciągu ostatnich 5 lat wymieniliśmy ok. 90% skorodowanej i „zarośniętej” instalacji w budynkach. Ponadto w zeszłym roku zamontowaliśmy nowy filtr na przyłączu, który jest regularnie czyszczony.

ZWiK Kołbaskowo nie wykonywał w ostatnich dniach żadnych prac na sieci, nie wystąpiły również żadne awarie - informuje Izabela Wesołowska-Kośmider dyrektor ZWiK w Kołbaskowie. W dniu 28 maja wpłynęły zgłoszenia od mieszkańców bloku Przecław 70, 90 oraz z terenu osiedla Zielone Pole bez podania adresu. W dniu dzisiejszym wpłynęło zgłoszenie z punktu usługowego w pawilonie „Czerwona Torebka” w Warzymicach. Poinformowano zgłaszających, że przyczyna nie leży po stronie ZWiK i skierowano do Zarządów osiedli. Na sieciach wodociągowych administrowanych przez ZWiK Kołbaskowo nie stwierdziliśmy w ostatnich dniach zanieczyszczenia wody. Monitoring jakości prowadzony jest zarówno przy wydobyciu ze studni, jak i po uzdatnieniu na Stacjach Uzdatniania oraz na sieci. W przypadku Przecławia i Warzymic jest to teren ujęcia wody przy ulicy Cedrowej oraz przy ul. Kasztanowej. Badania są wykonywane w akredytowanym laboratorium oraz przez Państwową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Policach. Wyniki badań są dostępne na stronie www.zwik.kolbaskowo.pl Prawdopodobnie zanieczyszczenie wody występuje na tych osiedlach, na których prowadzone są obecnie prace remontowe. Zgłaszane do ZWiK Kołbaskowo płukania sieci wodociągowych na terenie osiedli Brzeziny, Bursztynowe i Kresy miły miejsce w dniach 27 i 28 kwietnia 2020r. Jednak w dniu wczorajszym nie zgłaszano do ZWiK Kołbaskowo płukania sieci osiedlowych.

ZWiK Kołbaskowo poinformował dodatkowo o terminach płukania sieci, które były wykonywane na przez zarządców na osiedlach i wspólnotach:
- Brzeziny - maj 2019
- Warzymice 46 – 59 – maj 2019
- Brzeziny – listopad 2019
- Bursztynowe – listopad 2019
- Spółdzielnia Przecław – listopad 2019
- Brzeziny – kwiecień 2020
- Warzymice 46 – 59 – kwiecień 2020
- Bursztynowe – kwiecień 2020

Dzwoniłam do ZWiKu - pisze jedna z mieszkanek Przecławia - mnie nie interesuje, kto jest temu winny czy zarządca, czy gmina, czy płukają, czy nie płukają. Ja chcę mieć czystą wodę w kranie. Tylko tyle.

I nie trudno się z tą opinią zgodzić.

Pin It