logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Wszędzie powstanie mieszkaniówka?

Centrum Hakena 7W okolicach ulicy Cukrowej, Południowej, Krygiera i Do Rajkowa za kilka lat zamieszka około 4 tysięcy osób. To mniej-więcej tyle co w Przecławiu czy Warzymicach. Spoglądając na okoliczne działki i plany inwestycyjne deweloperów powstanie tutaj ponad tysiąc mieszkań. Tak m.in. reklamuje swoją lokalizację budujący się obecnie Park Handlowy "Rondo Hakena". Pytanie czy wszyscy się tutaj pomieścimy i nie grozi nam paraliż?

 

 

Dwie duże inwestycje na granicach miasta Szczecina kończy "Alsecco". Pierwsza z nich to zlokalizowana na terenach byłej cukrowni. Osiedle "Nowa Cukrownia" to kilkanaście bloków cztero i pięciokondygnacyjnych zbudowanych na 11 hektarach. Część z nich jest już zasiedlona, ale ciągle w sprzedaży są jeszcze mieszkania w etapie 3A i 3B (budynki nr 10, 12 i 13). Mieszkańców z pewnością przybędzie, ale już dziś obecni mają problem z wyjazdem z osiedla. W dniu wczorajszym radny osiedla Gumieńce Adrian Cerkowniak zaprezentował odwiedź ze szczecińskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej w tej sprawie. Z odpowiedzi urzędników jedynie wynika, że kierowcy mają "zachować szczególną ostrożność" a miasto raczej nie będzie prowadzić żadnych działań do czasu zakończenia prac związanych z rozbudową osiedla.

Druga inwestycja tego dewelopera, też mieści się na terenie gminy Szczecin - w okolicach najbardziej zatłoczonego skrzyżowania z ulicą Do Rajkowa. To także spore blokowisko z czterema i pięcioma kondygnacjami. Siedem z nich ma być oddane w przyszłym roku. Patrząc na skomunikowanie od strony ulicy Cukrowej, gdzie wiecznie stoją auta w korku, należy się spodziewać bardzo dużych utrudnień. "Harmonia Gumieńce" ma być, jak reklamuje deweloper "cichą i spokojną okolicą" i z tym stwierdzeniem będzie się ciężko zgodzić. Przy obecnym układzie komunikacyjnym oraz brakiem postępów w budowie obwodnicy Przecławia i Warzymic, przyszły rok 2020 z chwilą pojawienia się mieszkańców tego osiedla, może być rokiem kompletnego zakorkowania tej okolicy.

Dwukrotnie większą działką pod inwestycje mieszkaniową posiada jeden z większych ogólnopolskich deweloperów - firma "Budnex". Działka zlokalizowana jest ona na tyłach budowanego Parku Handlowego "Rondo Hakena" i graniczy zarówno z ulicą Południową oraz ulicą Floriana Krygiera. Firma nie rozpoczęła jeszcze inwestycji, ale przy obecnym boomie budowlanym być może zrobi to niebawem. W ostatnich latach firma oddała na szczecińskim rynku dwie duże inwestycje, bloki cztero i pięciokondygnacyjne - przy ulicy Kusocińskiego oraz jest w trakcie podobnej inwestycji przy ul. Lewandowskiego.

Przeglądając plany zagospodarowania przestrzennego warto także zwrócić uwagę, że pod zabudowę mieszkaniowo-usługową przeznaczona jest też część gruntów przy Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Górki Ustowskie"

Ostania inwestycja, która właśnie rozpoczęła się - to budowa "Nowych Warzymic" przez "Ronson Development". Tylko ta inwestycja jako jedyna z powyższych powstaje na terenie gminy Kołbaskowo. Działka pomiędzy torami a aleją Śliwkową należała do tej firmy już od wielu lat. I trzeba przyznać, że deweloper bardzo długo czekał na rozpoczęcie robót. W pierwszym etapie firma zamierza sprzedać kilkadziesiąt mieszkań w budynku A, B i C. Pierwsze bloki będą skomunikowane z drogą "Do Rajkowa", więc przyszłych mieszkańców z pewnością czekają poranne i popołudniowe korki, które zwykle kończą się w okolicach przejazdu kolejowego w Rajkowie.

Trzeba przyznać, że planowanie nowych osiedli w naszej okolicy nie idzie w parze z budową odpowiedniej infrastruktury. Z jednej strony właściciel terenu stawia bloki tak wysokie i tak gęsto jak to możliwe. Z drugiej strony, nikt się nie zastawiania jak do tych osiedli mają dojechać przyszli mieszkańcy. Sprawą kompletnie niezaplanowaną przez miasto jest budowa odpowiednich placówek oświatowych typu żłobki, przedszkola czy szkoły, bo wkrótce większość tych młodych mieszkańców będzie mieć (lub już ma) dzieci. A mieszkańcy nowych szczecińskich osiedli z pewnością nie dostaną się do kołbaskowskich placówek, które i tak pękają w szwach.

wszedzie mieszkaniowka

fot. rondo-hakena.pl

Pin It