logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Posprzątaj - to nie jest kupa roboty!

psie kupyTemat sprzątania odchodów po swoim pupilu od lat budzi wiele emocji. Praktycznie raz w tygodniu otrzymujemy na portal wasze komentarze i zdjęcia zanieczyszczonych chodników czy trawników. A tak niewiele trzeba - wystarczy zabrać ze sobą na spacer torebkę, schylić się i zebrać to co pozostawił nasz pupil. Niby prosta czynność, ale dla niektórych niemożliwa do wykonania.

 

 

Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia utrzymania czystości i estetycznego wyglądu naszych osiedli. Chodzi również o zdrowie innych mieszkańców oraz zwierząt. Odchody czworonogów mogą zawierać szkodliwe bakterie, takie jak pierwotniaki czy larwy pasożytów. W tym wypadku szczególnie narażone są dzieci oraz inne psy. Larwy np. glisty albo tasiemca, mogą poprzez kontakt ze zwierzęcymi odchodami przedostać się do organizmu zdrowego dziecka czy innego zwierzęcia i spowodować chorobę pasożytniczą!

Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. I nie chodzi tylko o karmienie, zabawę czy wyprowadzanie na spacer. Każdy właściciel musi wiedzieć, że wszystkie nieczystości pozostawione przez zwierzę to nasz obowiązek, od którego nie możemy się dystansować, bo nikt tego za nas nie posprząta. Piszemy o tym średnio raz do roku na łamach portalu, jednak jak życie pokazuje - trzeba pisać jeszcze częściej.

W Przecławiu są tereny do wyprowadzania zwierząt - największy z nich to spacerniak przy murze biegnącym wzdłuż drogi krajowej 13. Jednak część właścicieli na szybko wyprowadza psa najbliżej swojego domu, tak aby zwierzę szybko "załatwiło się" na chodniku. I to jest największa bolączka naszych osiedli. Potem taka kupa leży tygodniami, aż w końcu ktoś nie zauważy i niechcący w nią wdepnie. W tym i podobnym tonie otrzymujemy regularnie wasze komentarze. "Zawsze sprzątam po moim psie i jestem wściekła gdy robiąc to wdeptuję w g...no , którego inni nie sprzątnęli. Naprawdę kilka wysokich mandatów przydałoby się." "Pies to nie tylko lizanie mordki, głaskanie, tulenie i mizianie. Masz psa i z nim wychodzisz, to po nim sprzątasz! Po co w ogóle to gadanie, proszenie i tłumaczenie? To obowiązek i koniec." "Gdzie jest straż gminna? Przyda się kilka mandatów dla przykładu i może się nauczą!"

Jeśli właściciel nie posprząta po swoim psie i zostanie przyłapany - może dostać mandat. W "Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kołbaskowo", Rozdział 6, § 12 pkt 4. czytamy "Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku." Obowiązek ten nie dotyczy jedynie osób niewidomych posiadających psa przewodnika. W niektórych miastach kara za nieposprzątanie po swoim psie wynosi nawet 500zł!

 

psie kupy 1

psie kupy 2