logo gif 10lat

Open menu

Idzie walne. Idą podwyżki.

walne sm przeclawCzerwiec to tradycyjny miesiąc walnych zgromadzeń członków spółdzielni mieszkaniowych. Odbywają się one najczęściej przy bardzo niskiej frekwencji i trwają do późnego wieczora. Zdecydowana większość mieszkańców nie interesuje się tym co dzieje się w ich spółdzielni i na co przeznaczane są pieniądze z czynszu. A to błąd - bo przykładowo w tym miesiącu zarząd największej spółdzielni mieszkaniowej w Przecławiu poinformował o sporej podwyżce. Podwyżce czynszu oczywiście.

 

Zwyczajne walne zgromadzenie zwołuje zarząd spółdzielni przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Z reguły jest to koniec czerwca. Dlaczego warto iść na walne zgromadzenie spółdzielni? Dlatego, że tylko w taki sposób mieszkańcy mają wpływ na to, co przez najbliższe lata będzie się działo w spółdzielni.

Już w środę, 12 czerwca o godzinie 17:30 odbędzie się w restauracji przy hotelu "Dworski" zebranie członków SM "Przecław" - czyli mieszkańców Przecławia od numeru 48 do 56.

Robimy walne wcześniej, bo tak zażyczyli sobie mieszkańcy - mówi Tomasz Kufel z SM Przecław. Niektórzy zaraz wyjeżdżają na wakacje i robienie zebrania na sam koniec czerwca nie jest im na rękę. Liczymy na większą frekwencję i zainteresowanie mieszkańców.

W tym roku w spółdzielni kończy się kadencja najważniejszego organu - Rady Nadzorczej. To wybranych przez mieszkańców pięciu przedstawicieli ma największe uprawnienia w kontrolowaniu i nadzorze nad działalnością spółdzielni, badaniu sprawozdań i uchwalaniu planów gospodarczych. To rada nadzorcza m.in. odwołuje i powołuje zarząd spółdzielni.

Walne zgromadzenie członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przecław - Zielone Pole" odbędzie się w poniedziałek 24 czerwca o godzinie 17:30 w restauracji przy hotelu "Dworski". Do tej spółdzielni należą mieszkańcy Przecławia od nr 57 do 100.

Tu też kończy się kadencja starej rady nadzorczej i odbędą się wybory nowych osób. Jak wygląda ostatni bilans ich pracy? Ciężko ocenić - bo od ponad roku zaprzestano prezentacji uchwał i protokołów z posiedzeń rady, które miały być dostępne po zalogowaniu na stronie spółdzielni.

Zarząd spółdzielni zamierza zaraz po wakacjach podnieść opłaty eksploatacyjne, remontowe oraz podatkowe. Jak informuje prezes spółdzielni Andrzej Foryś - stawka opłaty eksploatacyjnej podwyższona zostanie z 1,85 zł/m2 do 1,94 zł/m2 a stawka odpisów na fundusz remontowy urośnie o ponad 30% z poziomu 1,20 zł/m2 do 1,60 zł/m2. W uzasadnieniu czytamy m.in. że "znacząco wzrosły koszty pracy, które od 2016 wzrosły kolejno: w roku 2017 o 5%, w roku 2018 o 6% natomiast w roku 2019 prognozowany jest wzrost o 2,5%."

Ciężko za to skomentować podwyżkę odpisów na fundusz remontowy. Poprzednia miała na celu zwiększenie nakładów i ilości remontów, które miały być przeprowadzone w blokach. Tak komentowali ją poprzednicy. A jak wyglądały remonty bloków na Zielonym Polu w ostatnich latach? Poza remontami niektórych kominów, ciężko było w ogóle zauważyć jakiekolwiek inne remonty. Czy kolejna podwyżka funduszu remontowego coś zmieni? Zobaczymy.

Jeśli podwyżki na Zielonym Polu dojdą do skutku, to stawki opłat w tej spółdzielni będą wyższe niż w SM Przecław. A to dziwnie, ponieważ w większej spółdzielni koszty zarządzania rozkładają się na większy metraż i powinno wychodzić taniej. Niestety, będzie drożej. Kuriozum podwyżek stanowi próba podwyżki podatku od nieruchomości. Tutaj skontaktowaliśmy się z Radą Gminy Kołbaskowo. I okazuje się, że w ostatnich latach podwyżek podatku nie było.

Wszystkie niezbędne dokumenty finansowe na walne przygotowane są i udostępnione do przejrzenia w siedzibach spółdzielni. W taki sposób każdy członek może zapoznać choćby ze sprawozdaniem rady nadzorczej i zarządu z ich działań za ostatni rok. Jest to o tyle ważne, że na podstawie przedstawionych danych członkowie spółdzielni będą decydować, czy udzielić prezesowi i jego zastępcy oraz radzie nadzorczej absolutorium.

 

Pin It