logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Idzie walne. Idą podwyżki.

walne sm przeclawCzerwiec to tradycyjny miesiąc walnych zgromadzeń członków spółdzielni mieszkaniowych. Odbywają się one najczęściej przy bardzo niskiej frekwencji i trwają do późnego wieczora. Zdecydowana większość mieszkańców nie interesuje się tym co dzieje się w ich spółdzielni i na co przeznaczane są pieniądze z czynszu. A to błąd - bo przykładowo w tym miesiącu zarząd największej spółdzielni mieszkaniowej w Przecławiu poinformował o sporej podwyżce. Podwyżce czynszu oczywiście.

 

Zwyczajne walne zgromadzenie zwołuje zarząd spółdzielni przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Z reguły jest to koniec czerwca. Dlaczego warto iść na walne zgromadzenie spółdzielni? Dlatego, że tylko w taki sposób mieszkańcy mają wpływ na to, co przez najbliższe lata będzie się działo w spółdzielni.

Już w środę, 12 czerwca o godzinie 17:30 odbędzie się w restauracji przy hotelu "Dworski" zebranie członków SM "Przecław" - czyli mieszkańców Przecławia od numeru 48 do 56.

Robimy walne wcześniej, bo tak zażyczyli sobie mieszkańcy - mówi Tomasz Kufel z SM Przecław. Niektórzy zaraz wyjeżdżają na wakacje i robienie zebrania na sam koniec czerwca nie jest im na rękę. Liczymy na większą frekwencję i zainteresowanie mieszkańców.

W tym roku w spółdzielni kończy się kadencja najważniejszego organu - Rady Nadzorczej. To wybranych przez mieszkańców pięciu przedstawicieli ma największe uprawnienia w kontrolowaniu i nadzorze nad działalnością spółdzielni, badaniu sprawozdań i uchwalaniu planów gospodarczych. To rada nadzorcza m.in. odwołuje i powołuje zarząd spółdzielni.

Walne zgromadzenie członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przecław - Zielone Pole" odbędzie się w poniedziałek 24 czerwca o godzinie 17:30 w restauracji przy hotelu "Dworski". Do tej spółdzielni należą mieszkańcy Przecławia od nr 57 do 100.

Tu też kończy się kadencja starej rady nadzorczej i odbędą się wybory nowych osób. Jak wygląda ostatni bilans ich pracy? Ciężko ocenić - bo od ponad roku zaprzestano prezentacji uchwał i protokołów z posiedzeń rady, które miały być dostępne po zalogowaniu na stronie spółdzielni.

Zarząd spółdzielni zamierza zaraz po wakacjach podnieść opłaty eksploatacyjne, remontowe oraz podatkowe. Jak informuje prezes spółdzielni Andrzej Foryś - stawka opłaty eksploatacyjnej podwyższona zostanie z 1,85 zł/m2 do 1,94 zł/m2 a stawka odpisów na fundusz remontowy urośnie o ponad 30% z poziomu 1,20 zł/m2 do 1,60 zł/m2. W uzasadnieniu czytamy m.in. że "znacząco wzrosły koszty pracy, które od 2016 wzrosły kolejno: w roku 2017 o 5%, w roku 2018 o 6% natomiast w roku 2019 prognozowany jest wzrost o 2,5%."

Ciężko za to skomentować podwyżkę odpisów na fundusz remontowy. Poprzednia miała na celu zwiększenie nakładów i ilości remontów, które miały być przeprowadzone w blokach. Tak komentowali ją poprzednicy. A jak wyglądały remonty bloków na Zielonym Polu w ostatnich latach? Poza remontami niektórych kominów, ciężko było w ogóle zauważyć jakiekolwiek inne remonty. Czy kolejna podwyżka funduszu remontowego coś zmieni? Zobaczymy.

Jeśli podwyżki na Zielonym Polu dojdą do skutku, to stawki opłat w tej spółdzielni będą wyższe niż w SM Przecław. A to dziwnie, ponieważ w większej spółdzielni koszty zarządzania rozkładają się na większy metraż i powinno wychodzić taniej. Niestety, będzie drożej. Kuriozum podwyżek stanowi próba podwyżki podatku od nieruchomości. Tutaj skontaktowaliśmy się z Radą Gminy Kołbaskowo. I okazuje się, że w ostatnich latach podwyżek podatku nie było.

Wszystkie niezbędne dokumenty finansowe na walne przygotowane są i udostępnione do przejrzenia w siedzibach spółdzielni. W taki sposób każdy członek może zapoznać choćby ze sprawozdaniem rady nadzorczej i zarządu z ich działań za ostatni rok. Jest to o tyle ważne, że na podstawie przedstawionych danych członkowie spółdzielni będą decydować, czy udzielić prezesowi i jego zastępcy oraz radzie nadzorczej absolutorium.

 

Pin It