logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Jaką wodę pijemy?

brudna woda przeclawWątpliwości co do jakości wody w Przecławiu pojawiają się od wielu lat. Na adres portalu mieszkańcy regularnie wysyłają zdjęcia brudnych szklanek czy wanien napełnionych wodą, która leci z kranów najczęściej po przerwie w dostawie wody. ZWiK Kołbaskowo twierdzi, że jakość dostarczanej do Przecławia wody z ujęcia w Ustowie jest najwyższej jakości i przerzuca winę na spółdzielnie. A spółdzielnia przerzuca odpowiedzialność na... ZWiK.

 

 

Przesyłam zdjęcia filtra piankowego 5 mikronów - pisze na adres spółdzielni "Przecław - Zielone Pole" oraz portal jedna z mieszkanek bloku nr 64 w Przecławiu. Użytkowany był przez dwa miesiące. Uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska w sprawie. Przyczyną wg mnie jest stan rur doprowadzających wodę do budynku lub wewnątrz niego. Nawet nie chcę myśleć jaki jest skład chemiczny tych zanieczyszczenia. Twardość wody zawsze pozostawiała wiele do życzenia, ale czegoś takiego nigdy nie widziałam.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji twierdzi, że do tak zwanej granicy odpowiedzialności rurociągu, doprowadzana jest woda wysokiej jakości, która jest regularnie kontrolowana. Na swoich stronach www zamieszczane są wyniki badań. Sprawdziliśmy. Ostatnie badanie przeprowadzono w maju tego roku - szczegółowe wyniki są pod adresem www.zwik.kolbaskowo.pl/mieszkancy/jakosc-wody/ustowo-szklarnie Jednocześnie zakład apeluje do zarządców o regularne płukanie sieci - a nawet gotowy jest do przysyłania swojej ekipy, która w tym pomoże. Oferuje także skorygowanie faktury o ilość wody, która zostanie zmarnowana, przy okazji takiej operacji.

O płukanie sieci, regularność i efekty zapytaliśmy w największej przecławskiej spółdzielni - "Przecław - Zielone Pole". Niewytłumaczalny jest fakt dlaczego Państwo w ogóle pytacie o płukanie sieci - pisze na adres redakcji Andrzej Foryś prezes spółdzielni. To jakość wody wpływa na stan sieci nie odwrotnie, to z wody wytraca się tlenek manganu, powodujący takie czarne cząsteczki zawiesiny. Spółdzielnia nie prowadzi płukania instalacji z uwagi na brak specjalnych środków finansowych. Płukanie instalacji to przede wszystkim dodanie odpowiedniej chemii i w nieskończoność poddawanie instalacji zwiększonemu ciśnieniu powietrza - do kilkunastu atmosfer. Czyści się wtłaczając powietrze od hydrantu do hydrantu. Taki system mocno zagraża instalacji wodociągowej , która przebiega w wielu miejscach poprzez wnętrza budynku, i w przypadku rozszczelnienia zalanie totalne budynku.

Znacznie inaczej sytuacja przedstawia się w mniejszej spółdzielni "Przecław". Nasza spółdzielnia wymieniła w ok. 70% wewnętrzne instalacje, które „zarosły” przez ostatnich 25 lat - mówi Prezes Tomasz Kufel. Płukanie polega na odkręceniu hydrantów i wylaniu wody dużym strumieniem i pod dużym ciśnieniem. Dzięki tej operacji wytrącane są osady, które zgromadziły się w starych rurach. Pierwszy raz zrobiliśmy to w asyście pracowników ZWiK, którzy poinstruowali naszych konserwatorów jak to robić i teraz sami płuczemy rury regularnie. Utracone metry sześcienne wody przez nas są refinansowane przez ZWiK. Mieszkańcy w naszych zasobach nie narzekają na jakość wody.

O wyjaśnienia poprosiliśmy także ZWiK Kołbaskowo. Poniżej pełna treść oświadczenia "Pragniemy poinformować, że woda dostarczana do sieci wodociągowej Przecławia i Warzymic ze stacji uzdatniania wody Ustowo-Szklarnie zawiera liczne minerały, których obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Zalecany, jak również maksymalny poziom minerałów w wodzie do spożycia przez ludzi dostarczanej siecią wodociągową określony został w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U.2017.2294 z dnia 2017.12.11). Jakość wody w sieci wodociągowej zaopatrującej odbiorców z terenu Gminy Kołbaskowo mieści się w wymaganiach zawartych w rozporządzeniu. Woda tak na ujęciu jak również w punktach poboru wody na sieci wodociągowej jest regularnie badana przez akredytowane laboratorium na zlecenie ZWiK Kołbaskowo jak również przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach. Badanie obejmuje kilkadziesiąt parametrów wody i wszystkie z nich muszą być zgodne z przepisami żeby woda mogła być dopuszczona do spożycia przez ludzi. Naturalnym zjawiskiem występującym w sieciach wodociągowych jest powstawanie osadów mineralnych. Ich ilość zależna jest od składu wody surowej jak również uzdatnionej i zależy w dużej mierze od źródła pochodzenia wody. W Gminie Kołbaskowo wszystkie ujęcia wody są ujęciami głębinowymi, pobierającymi wodę z głębokości kilkudziesięciu metrów. Woda, która zapewniałaby brak osadów w rurach wodociągowych musiałaby być wodą zdemineralizowaną. Wodę taką uzdatnia się w celach technologicznych i nie jest ona zdatna do spożycia. Aby zminimalizować opisane w Państwa korespondencji zjawisko należy regularnie płukać instalacje zewnętrzne i wewnętrzne w celu usuwania nagromadzonych osadów. ZWiK Kołbaskowo nie nalicza opłat za pobraną wodę w tych celach.

brudna woda przeclaw 64

brudna woda przeclaw 64

brudna woda przeclaw 64

Pin It