logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Na szroty nie ma mocnych

szrot przeclaw 2019Nieużywane samochody od lat wpisały się w krajobraz naszych osiedli. Stoją na parkingach i rdzewieją na naszych oczach, co również ważne - zajmują wolne miejsca parkingowe. A właśnie o nie jest najtrudniej na osiedlach. Okazuje się, że skuteczna walka z nimi jest jeszcze trudniejsza. A po ostatniej zmianie przepisów jest wręcz niemożliwa.

 

 

Spuszczone powietrze w oponach, pordzewiała karoseria z kilogramem kurzu, kępy trawy lub mchu po samochodem. To znak, że auto od lat nie było używane. I z pewnością jeszcze dłużej sobie postoi. Obecnie straż gminna nie może "na siłę" odholować takiego pojazdu. Nawet jeśli stoi na parkingu gminnym i jest pozbawiony tablic rejestracyjnych (tak Renault 19 czy Opel jak na zdjęciach poniżej). Mieszkaniec nie może zapytać do kogo należy ten samochód ponieważ urzędnika obowiązuje RODO. Jeśli auto jest prawidłowo zaparkowane i nie utrudnia ruchu, to może jeszcze tam postać wiele lat. Chyba, że szrot będzie stał na drodze, blokował przejazd lub w inny sposób utrudniał ruch. Wtedy strażnicy go odholują.

W przypadku pozostawionych na drogach niesprawnych/porzuconych pojazdów, zastosowanie ma przede wszystkim art. 50a ust. 1 Prawa o ruchu drogowym, w myśl którego pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną (miejską) lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza - informuje Łukasz Galczewski, komendant straży gminnej w Kołbaskowie. Należy przy tym podkreślić, że Prawo ruchu drogowego nie ma jednakże zastosowania do każdej drogi oraz w każdych okolicznościach. Aby zatem przepis art. 50a ust. 1 ww. ustawy miał zastosowanie do danego pojazdu, pojazd musi być pozostawiony na drodze publicznej, ewentualnie na drodze wewnętrznej, znajdującej się w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. W myśl bowiem art. 1 ust. 1 pkt 1 Prawa ruchu drogowego ustawa ta określa zasady ruchu: na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.

Kiedyś odholowanie samochodu było łatwiejsze. W ciągu ostatnich 8 lat z naszych osiedli na lawetach odjechało około 50 pojazdów. Teraz jeśli już zostanie ustalony właściciel a straż lub policja nawiążą z nim kontakt, to pozostaje im jednie prosić o dobrowolne odholowanie auta. A problem porzuconego auta, to problem właściciela gruntu na którym stoi (patrz dostawcze Daewoo) . Jeśli auto stoi na parkingu osiedlowym - to administracja lub zarządca w porozumieniu z policją musi ustalić właściciela a następnie wezwać do usunięcia "szrota" (patrz Renault twingo). Efekty są różne - albo właściciel twierdzi, że jak najbardziej używa samochodu, albo że właśnie go sprzedał tylko nabywca nie zabrał go z parkingu.

Na rynku jest wiele firm zajmujących się skupowaniem takich aut, bezpłatnie je odholują a nawet zapłacą niewielką kwotę. Jest jedyny problem - takie auto może sprzedać wyłącznie właściciel. Poniżej kilka zdjęć aut o których mowa - może ktoś z właścicieli przypomni sobie o porzuconym samochodzie.

 

szroty 01

szroty 02

szroty 03

szroty 04

Pin It