logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Gniazda w Warzymicach nie będzie. Na razie.

gniazdo warzymice17 lipca 2018 roku runęło gniazdo z bocianami zlokalizowane w centrum wsi. Prawdopodobną przyczyną jego zawalenia była słaba konstrukcja oraz próchniejące drzewo na którym ono spoczywało. Zaraz po zakończeniu sezonu rozpoczęto poszukiwania jego nowej lokalizacji. Było kilka propozycji i pomysłów, wiele przeszkód, konsultacje z fachowcami... i niestety nie udało się. W tym roku bocianiego gniazda w Warzymicach nie będzie.

 

 

Bocianie gniazdo w Warzymicach miało swoją długą historię. To wszystko dzięki śp. Pani Marii, która po sąsiedzku od ponad 20 lat ich doglądała. To ona użyczyła ekipie Lantech swojego dachu, aby cały świat mógł oglądać te wspaniałe ptaki przez kamerę on-line. Tak było do 17 lipca zeszłego roku. Po zwaleniu się gniazda na drogę jeden z młodych boćków nie przeżył upadku. Pozostałe dwa znalazły schronienie i rehabilitację w "Dzikiej Ostoi", z której ostatecznie odleciały na zimę o własnych siłach.

Odbudowanie gniazda w miejscu gdzie dokładnie zwaliło się latem nie wchodziło w rachubę. Stan drzewa, a właściwie spróchniałego konara, nie pozostawiał złudzeń. Gniazda w tym miejscu nie będzie. Pracownicy gminy zaproponowali lokalizację w centrum wsi i bardzo blisko od poprzedniego - na terenie przepompowni, która należy do gminy. Jednak bociany to "brudne ptaki" i przepisy sanitarne nie pozwalają na takim terenie stawiać gniazd, ze względu na ptasie odchody, które spadają z gniazda.

Osobiście ubolewam podobnie jak mieszkańcy starej części Warzymic, że nasze bociany straciły dom, który był od wielu lat uważany za wizytówkę naszej miejscowości – mówi Marek Stożyński, sołtys Warzymic. Mam szacunek dla śp Pani Marii, która była bardzo zaangażowana w życie naszych boćków, a my nie podołaliśmy podtrzymać tradycji i nie umiemy zadbać o to co nasze i bardzo piękne. Mam przed oczami nasz baner, na który mamy nasze bociany, jesteśmy dumni gdy go rozwieszamy, z tym banerem jeździmy do Niemiec do naszych przyjaciół na dożynki wszyscy dumni z tego co było wizytówką miejscowości. To przylot bocianów do Warzymic ogłaszał Szczecinowi nadejście wiosny i to po dramatycznym upadku gniazda o Warzymicach usłyszała cała Polska. Resztę pozwolę zostawić bez komentarza.

Istnieje szansa, że przylatujące bociany zasiedlą nowe gniazdo w Karwowie zlokalizowane w prostej linii od warzymickiego. W zeszłym sezonie było jeszcze puste - być może w tym roku pojawią się na nim boćki. W gminie Kołbaskowo jest jeszcze kilka gniazd. Bociany można obserwować m.in. w Barnisławiu, Siadle Dolnym czy Smolęcinie.

Pin It