logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Kierowcy w Stobnie wołają o remont

stobno prosi o remontMieszkańcy coraz głośniej domagają się remontu drogi powiatowej Stobno – Szczecin. Prace miały rozpocząć się w tym roku. Czy tak się stanie, spytaliśmy w Starostwie Powiatowym w Policach. Zapytaliśmy też o drogę Ustowo-Siadło.

 

 

 

 

- Jedno to wstyd, a drugie, to te drogi są zwyczajnie niebezpieczne. Nie ma możliwości bezpiecznie i bez uszczerbku dla auta minąć się z pojazdami jadącym z naprzeciwka. Jeżeli z naprzeciwka jedzie autobus, to trzeba prawie wjeżdżać do rowu. Nie chcę nawet wspominać jakie zagrożenie te drogi stwarzają po zmroku. Ja wolę jechać na około niż się narażać. Chyba tylko jakaś tragedia spowoduje, że pieniądze się znajdą – napisała pani Małgorzata w komentarzu na facebooku.

Takich opinii jest bardzo dużo, dlatego na prośbę mieszkańców, o stanie dróg w powiecie polickim z Andrzejem Bednarkiem, starostą polickim rozmawiało Radio Szczecin. Poruszono głównie temat dróg powiatowych w Gminie Kołbaskowo, Stobno – Szczecin oraz Ustowo – Siadło.


Droga przez mękę
- Drogi w powiecie są w różnym stanie, niektóre w dobrym, ale są takie które powinno się zamknąć – mówił red. Krzysztof Kukliński, dziennikarz stacji w audycji „Czas reakcji”. - Droga Stobno – Gumieńce jest w katastrofalnym wręcz stanie. To jest droga przez mękę. Miała być przebudowana w 2019 roku. Jak wygląda sytuacja? – pytał.

- Problem jest tylko jeden, pieniądze - mówił starosta Andrzej Bednarek. - W pełni przygotowany jest projekt techniczny drogi Stobno – Szczecin. To był proces, który trwał dwa lata. Mamy ze strony Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie w wysokości 3 milionów złotych, pozyskaliśmy w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego na ten odcinek drogi, na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż niej - 2,2 mln zł. Natomiast cena kosztorysowa tego odcinka to blisko 13 mln zł.

Powiat, jak powiedział starosta Andrzej Bednarek, ma dwie koncepcje, które jednak nie pozwalają na ogłoszenie przetargu na inwestycję. Pierwsza, to nadzieja na pieniądze ze środków krajowych, druga – modernizacja tylko nakładki.

Całą audycję można wysłuchać pod adresem http://radioszczecin.pl/125,0,czas-reakcji,0,czas-reakcji (pod datą 23.02.2019). Temat dróg na początku audycji oraz od 26 minuty.


Kiedy remont?
Temat jest gorący, dlatego zapytaliśmy starostę, jak na tę chwilę wygląda plan remontu i kiedy może realnie się rozpocząć.

- Rozpoczęcie inwestycji możliwe jest najwcześniej w pierwszym kwartale 2020 roku. Na przebudowę drogi pozyskaliśmy 3 mln zł, natomiast na ciąg pieszo – rowerowy – 5 130 000 zł. W budżecie Powiatu Polickiego na 2018 rok na chwilę obecną nie ma zabezpieczonych środków finansowych na realizację inwestycji z uwagi na trwające rozmowy dotyczące montażu finansowego. Wnioski o dofinansowanie dotyczą przebudowy drogi powiatowej, na odcinku od ul. Okulickiego w Szczecinie do skrzyżowania w Stobnie z drogą powiatową w stronę Mierzyna - poinformowało Starostwo.

Ustowo - Siadło
Niezbyt dobre są też informacje dotyczące drogi powiatowej Ustowo – Siadło.

- W tegorocznym budżecie Powiatu Polickiego nie ma zaplanowanych środków finansowych na przebudowę tej drogi. Jakiekolwiek prace w tym zakresie mogą dotyczyć najwcześniej 2021 roku.

 

stobno prosi o remont 2

 

Tekst J.Dworzyński UG Kołbaskowo / Fot. M. Hook

Pin It