logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Dziury takie, że koło urwiesz!

Przylep Stobno 06Stale pogarsza się stan drogi powiatowej biegnącej od ul. Okulickiego w Szczecinie przez Przylep do Stobna. W tym roku prawdopodobnie nie odbędzie się zapowiadany od lat remont generalny tego odcinka. Właściciel drogi ledwo nadąża z łataniem dziur, które pojawiają się jak grzyby pod deszczu. Wystarczy nieduży przymrozek, kilkadziesiąt ciężarówek i z małej łaty robi się w nawierzchni duża wyrwa.

 

 

Od kilku tygodni kierowcy przesyłają na adres redakcji niepokojące zdjęcia i komentarze. "Dziury takie że grozi amputacją koła." "Koło kościoła w Stobnie od tygodnia była jedna duża dziura, dziś już są cztery!" "Nawet przy niskiej prędkości nie jestem w stanie ominąć dziur, co chwilę muszę naprawiać zawieszenie czy uszkodzoną felgę". Sytuacja na tej i innych drogach powiatowych niewiele się zmieniła. Być może na najgorszych odcinkach, zamiast remontu generalnego, położone zostaną nakładki.

Walka o tę drogę trwa od wielu lat. Szansa na wyremontowanie najgorszego odcinka pomiędzy Przylepem a Stobnem pojawiła się w 2017 roku wraz z informacją o przyznaniu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 3 mln złotych. Niestety w budżecie powiatu na rok 2018 inwestycja nie została zaplanowana.

Mimo moich wielokrotnych interpelacji i wniosków o konieczności wygospodarowania pieniędzy w trakcie poprzedniego roku, inwestycja nie ruszyła - mówi radna powiatu polickiego Izabella Wesołowska-Kośmider. Brak jej również w projekcie budżetu Powiatu Polickiego na rok 2019, mimo uzyskania kolejnego dofinansowania w wysokości 2 mln. złotych! Niestety kosztorys inwestycyjny to kwota około 12 mln. złotych. Brakuje 8 mln. Uważam, że nie można dłużej czekać, należy rozplanować etapy i robić! Tym bardziej, że jest to jedna z trzech dróg wjazdowych z naszej gminy do Szczecina i stanowi niejako wizytówkę.

Gmina Kołbaskowo apeluje o remont tej drogi od kilku lat. Starosta obiecał jej remont już w poprzednim roku - mówi wójt Małgorzata Schwarz. Prowadziliśmy rozmowy dotyczące współfinansowania remontu przez Gminę Kołbaskowo, jednak powiat nie przeznaczył na ten cel środków w budżecie mimo uzyskania dofinansowania ze środków unijnych. Podczas ostatniego spotkania wnioskowałam o wykonanie choćby nakładek na tej i innych drogach powiatowych w gminie, gdyż latanie dziur jest, w mojej ocenie, wyrzucaniem pieniędzy w błoto, natomiast nakładki wytrzymują kilka lat. Mam świadomość, że nie jest to rozwiązanie doskonale, ale na pewien czas na pewno poprawi bezpieczeństwo i jakość poruszania się po tych drogach, w sytuacji, gdy starostwo tłumaczy się brakiem środków.

- Problem jest tylko jeden, pieniądze - mówił w tym tygodniu dla radia szczecin starosta Andrzej Bednarek. - W pełni przygotowany jest projekt techniczny drogi Stobno – Szczecin. To był proces, który trwał dwa lata. Mamy ze strony Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie w wysokości 3 milionów złotych, pozyskaliśmy w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego na ten odcinek drogi, na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż niej - 2,2 mln zł. Natomiast cena kosztorysowa tego odcinka to blisko 13 mln zł.

W tym tygodniu najgłębsze dziury okolicach Stobna i Przylepu zostały prowizorycznie naprawione metodą "zasypową". Przy ujemnych temperaturach w nocy i dodatnich w dzień za kilka tygodni dziury zostaną wypłukane i trzeba będzie naprawiać je ponownie.

Zdjęcia wykonano 16 stycznia 2019

Tak wyglądało wczoraj łatanie dziur na drodze w okolicach Przylepu. Metoda "zasypowa". Do tematu stanu tej drogi powrócimy w jutrzejszym artykule.

Opublikowany przez Przeclaw24 Portal mieszkańców Przecławia i Warzymic Środa, 23 stycznia 2019
Pin It