medentes przeclaw

 reklama

Szukaj w portalu

Nadgorliwość spółdzielni.

droga pozarowaPowracamy do tematu dróg pożarowych wyznaczonych na terenie przecławskiego osiedla. Dokładnie rok temu ówczesny zarząd spółdzielni "Przecław - Zielone Pole" postawił na swoim terenie kilkadziesiąt znaków "droga pożarowa". Okazuje się, że w wielu przypadkach niepotrzebnie. Otrzymaliśmy właśnie protokół z kontroli Powiatowej Straży Pożarnej w Policach.

 

 

15 lipca 2017 roku wielu z mieszkańców przecierało oczy ze zdumienia. Na całym osiedlu zaroiło się od znaków informujących o drogach pożarowych, które wyznaczone zostały praktycznie przy każdym budynku. Jednocześnie spółdzielnia postawiła dodatkowe znaki informujące o początku i końcu parkingu oraz sposobie zaparkowania auta. Nie trudno było policzyć, że tym sposobem zlikwidowano około połowę dostępnych miejsc. A o parking dla auta w Przecławiu, i nie tylko, coraz trudniej.

Cały obszar przecławskiego osiedla to strefa zamieszkania. Informują o tym znaki D-40 zlokalizowane przy wjazdach na osiedle. Oznacza to, że kierujący pojazdem może zaparkować jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. W maju tego roku na osiedlu pojawiła się policja, która fotografowała pojazdy, które parkują za znakiem "droga pożarowa". Policjantki działały w ramach interwencyjnego zgłoszenia w systemie krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa - informuje asp. sztab. Iwona Grefenheim z Komendy Powiatowej Policji w Policach. W strefie zamieszkania, a taka jest właśnie na tym terenie, parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Z protokołu otrzymanego od Powiatowej Straży Pożarnej w Policach wynika, że dróg pożarowych w Przecławiu jest za dużo. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że drogi pożarowe powinny być doprowadzone do m.in. budynków mieszkalnych średniowysokich (o 5 kondygnacjach nadziemnych) - mówi st. kpt. mgr inż. Piotr Maciejczyk Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Policach. Wobec powyższego pomimo, że wzdłuż drogi doprowadzającej do wskazanych obiektów są budynki wobec, których nie ma wymogu drogi pożarowej, to ta droga powinna umożliwiać dojazd pojazdów ochrony przeciwpożarowej o każdej porze roku, zatem musi spełniać warunki drogi pożarowej zgodnie z rozdziałem 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. Un nr 124, poz. 1030).

Skontaktowaliśmy się z nowym zarządem spółdzielni, który poinformował nas, że w niedługim czasie zajmie się sprawą dróg pożarowych na swoim osiedlu. Do sprawy jeszcze powrócimy.

droga pozarowa 1

droga pozarowa 1

droga pozarowa 1

Pin It