logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Porzuciłeś auto, możesz zapłacić!

straz odholowala ciezarowkeWrak, który ma powybijane szyby i odkręcone tablice rejestracyjne – możemy, niestety, spotkać taki widok. Informujmy wtedy straż gminną. W 2017 roku Straż Gminna w Kołbaskowie odholowała 4 pojazdy, w tym jeden ciężarowy, które zostały porzucone. Dwa zostały odholowane z Przecławia, jeden ze Smolęcina i jeden z Przylepu.

 

 

- Zanim pojazd zostanie odholowany, zawsze próbujemy skontaktować się z właścicielem, by zapytać, czy pozostawił auto z zamiarem wyzbycia, czy będzie je użytkował, choć takiego obowiązku nie mamy – tłumaczy Łukasz Galczewski, komendant SG w Kołbaskowie. - Jeśli właściciel pojazdu deklaruje użytkowanie auta, to wyznaczamy termin doprowadzenia pojazdu do stanu wskazującego na użytkowanie. Sprawdzamy również, czy pojazd jest ubezpieczony. Jeśli nie jest, powiadamiamy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Co w przypadku odmowy użytkowania auta? – Wtedy po odholowaniu pojazdu informujemy ostatniego właściciela o przeprowadzonych czynnościach oraz możliwości odbioru pojazdu ze wskazanego parkingu, oczywiście po opłaceniu kosztów holowania i parkingu – dodaje komendant. - Jeśli pojazd nie zostanie odebrany przez właściciela w ciągu sześciu miesięcy, przechodzi na własność gminy i zostaje przekazany do recyklingu jako pojazd wycofany z eksploatacji. Koszt holowania samochodu osobowego to około 320 zł, do tego około 6,15 zł za każdy dzień na parkingu.

Istotne jest, że straż informuje o odholowaniu osobę, która widnieje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jako ostatni właściciel pojazdu, dlatego ważne jest zgłoszenie sprzedaży pojazdu do wydziału komunikacji. Niestety, często na forach, a także w gazetach pojawiają się nieprawdziwe informacje na temat holowania przez straż gminną pojazdów porzuconych lub bez tablic rejestracyjnych. Łukasz Galczewski wyjaśnia: - Informuję, że zgodnie z art. 50a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym straż gminna lub policja może - na koszt właściciela lub posiadacza - usunąć pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, tylko i wyłącznie z drogi – podkreśla.

To ważne, ponieważ to oznacza, że z parkingów czy innych nieruchomości niebędących w rozumieniu prawa drogą lub nie umiejscowionych w pasie drogi straż gminna czy policja nie mają prawa holować auta. Co można zrobić z wrakiem, który został porzucony w takim miejscu? Właściciel gruntu ma prawo – na podstawie art. 80c ust. 4 Prawa o ruchu drogowym – wystąpić do MSW z wnioskiem o udostępnienie mu z CEP danych o właścicielu pojazdu w celu nałożenia na niego obowiązków związanych z usunięciem pojazdu lub skierowania przeciwko niemu roszczeń związanych z pozostawieniem pojazdu.

- Chciałbym zapewnić, że jeśli ktokolwiek napisał do nas maila lub zgłosił telefonicznie porzucony pojazd, może sprawdzić jakie zostały podjęte czynności. Wszystkie rozmowy są nagrywane, a poczta mailowa jest rejestrowana. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, proszę do nas zadzwonić, wszystko chętnie wyjaśnimy – mówi komendant Łukasz Galczewski.

straz odholowala auto 1

straz odholowala auto 2

straz odholowala auto 3

Fot. J. Dworzyński - UG Kołbaskowo

Pin It