logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Chcą się spotykać z mieszkańcami.

rada nadzorcza zielone pole 001W połowie grudnia odbyło się nadzwyczajne walne zebranie w spółdzielni "Przecław - Zielone Pole". W tej największej spółdzielni mieszkaniowej na naszym terenie doszło niespodziewanie do całkowitej wymiany członków rady nadzorczej. Nowi przedstawiciele mieszkańców mają pomysł na osiedle i sposób zarządzania nim. Chcieliby także regularnie spotykać się ze swoimi wyborcami, aby poznać ich opinie i oczekiwania. Spotkania mają odbywać się w każdy czwartek w dogodnych godzinach popołudniowych.

 

Chcemy działać, kontrolować zarząd i słuchać mieszkańców - mówi chórem nowa rada nadzorcza. Jak twierdzą jest wiele do zrobienia w temacie jawności i dostępności dokumentacji spółdzielczej dla zwykłych członków. Obecnie sami czekają na ujawnienie dokumentacji przetargowych z ostatnich lat, wyników konkursów na stanowiska. Z tymi informacjami chcieliby się podzielić z mieszkańcami. W sądach mogą trwać sprawy dotyczące zwolnień członków zarządu z ostatnich kilku lat - tej informacji rada nadzorcza też jeszcze nie otrzymała.

Zgodnie z Prawem Spółdzielczym artykuł 18 i artykułem 8 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, każdy członek spółdzielni ma prawo dostępu do dokumentów wskazanych w tych przepisach - mówi wiceprzewodniczący rady nadzorczej Mirosław Pieczykolan. Jak było to dotychczas robione, nie chcemy komentować. Często zdarzały się przypadki, że mieszkaniec o coś wnioskował, do czego dostęp mu się należał a jego nie otrzymał. Często taki dostęp był możliwy po długim czasie oczekiwania i po długiej walce i ponagleniach. Chcemy aby także był wgląd do umów zawieranych przez Zarząd z osobami fizycznymi. Jestem specjalistą od zamówień publicznych. Umowy z wszelkimi wykonawcami są publikowane, po anonimizacji niektórych danych wrażliwych. Przedmiot zamówienia, wysokość wynagrodzenia nie jest żadną tajemnica.

Przedmiotem zainteresowania jest także kończąca się pięcioletnia umowa na zarządzanie osiedlem, która stanowi najważniejszą pozycję kosztową w budżecie spółdzielni oraz konkurs na obsługę księgową spółdzielni. Jest wiele spraw niedokończonych z ostatnich 10 lat. Według nowej rady nadzorczej odbyła się tylko jedna lustracja w 2015 roku i dotyczyła tylko roku 2013, a powinna odbywać się co rok.

Od lat brak jest bieżących remontów - mówi przewodnicząca rady Małgorzata Trędowicz. Jestem zarządcą nieruchomości i chciałabym, aby przynajmniej utrzymać tą substancję taką jak jest. Widzimy jak jest na osiedlu, kiedy spacerujemy, obserwujemy te szare elewacje, kruszące się krawężniki. Żeby to naprawić potrzeba wieloletnich inwestycji. Kiedyś osiedle było atrakcyjne, jak kupowaliśmy nasze mieszkania, to było osiedle kolorowych domów. Teraz jest szaro, buro.

Ani poprzedni zarząd, ani rada nadzorcza nie sporządziła żadnego planu remontów - mówi Waldemar Borecki nowo wybrany członek rady nadzorczej. Był tylko jeden plan sporządzony w 2013 roku przez Andrzeja Durdę. Taki plan powinien być sporządzany na każdy dany rok. A tak nie było.

Jesteśmy też ukierunkowani na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, które dofinansują termomodernizacje budynków. Są możliwości ich pozyskania z Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W Szczecinie funkcjonuje wiele spółdzielni, które takie dofinansowanie otrzymuje co roku. Nasza rada i zarząd te sprawy przespały. Wnioski można było składać do końca grudnia - dodaje na koniec M. Pieczykolan.

Rada nadzorcza chciałby mieć częsty kontakt z mieszkańcami, nie tylko raz do roku, kiedy pod koniec czerwca odbywają się obowiązkowe walne zebrania. Frekwencja wtedy często jest niska a o istotnych sprawach rozmawia i decyduje mniej niż 2-3% mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Dyżury rady nadzorczej odbywać się maja w każdy czwartek od godziny 18:00 do 20:00 w biurze spółdzielni Przecław 81a/2

Pin It