logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Linia 81. Częściej i krócej.

linia 081 Nowy Rok przyniesie istotną zmianę w kursowaniu najpopularniejszej linii autobusowej na terenie gminy Kołbaskowo. Szczeciński Zakład Dróg i Transportu Miejskiego skróci trasę autobusu 81. Nie dojedziemy nim ani do Bramy Portowej, ani do Dworca PKP. Linia zakończy swój bieg na Placu Kościuszki. Jest jeszcze jedna, tym razem dobra wiadomość. Autobusy linii 81 pojadą w porannym i popołudniowym szczycie co 10 minut.

 

 

Funkcjonowanie komunikacji na terenie gminy Kołbaskowo, to najczęściej poruszany temat w artykułach na naszym portalu w mijającym roku. Odkąd szczeciński ZDiTM zlecił firmie PKS wykonanie usług przewozowych nie milkną protesty pasażerów, narzekania i liczne uwagi krytyczne pod adresem firmy PKS. W ZDiTM regularnie interweniują radni i wójt gminy, bez większych rezultatów. Dla gminy Kołbaskowo stroną porozumienia jest gmina Szczecin, która otrzymuje z Kołbaskowa ponad trzymilionową dotację transportową, z której udaje się jedynie potrącić kilka procent z tytułu niewykonanych "wozokilometrów". Miasto Szczecin zleca organizację transportu swojemu zakładowi budżetowemu - ZDiTM. A on wynajmuje podwykonawcę - czyli PKS.

A autobusy tej firmy spóźniają się, albo kompletnie wypadają z trasy, nie posiadają lokalizacji GPS czy automatów do sprzedaży biletów. Przez cały rok pasażerowie narzekają na stan techniczny wozów oraz ich wyposażenie. W autach nie pracuje poprawnie wentylacja, latem bez klimatyzacji jest gorąco a zimą ze słabym ogrzewaniem - zimno. Za kierownicą siedzą pracownicy zza wschodniej granicy, często nie znający języka polskiego, którzy nie sprzedają biletów i nie potrafią nic pomóc pasażerowi.

W sieci internauci pokazują zdjęcia jak autobus PKS jedzie pod prąd, albo z otwartymi drzwiami rozpoczyna wyjazd z pętli w Przecławiu. Informacji negatywnych na temat funkcjonowania poszczególnych kursów jest mnóstwo. Z czasem pasażerowie zdążyli przywyknąć do tej "jakości" przewozów. Teraz, z nowym rokiem, dochodzą kolejne istotne informacje na temat kursowania linii 81. Autobusy nie dojadą do Dworca PKP, końcowy przystanek to będzie Plac Kościuszki (tak jak w przypadku linii 83)

Kursy wykonywane będą na trasie pl. Kościuszki — al. Piastów — Mieszka I — Południowa — Cukrowa — Warzymice — Przecław. Dodatkowo w wybranych godzinach wykonywane będą wydłużone kursy do Kołbaskowa, Rosówka Granicy i Kamieńca - informuje ZDiTM. Linia 81 od placu Kościuszki jest zbieżna z innymi, więc podróż będzie można kontynuować dzięki skomunikowaniu pojazdów. Będzie to z pożytkiem dla pasażerów - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy tej firmy.  

Stanowczo sprzeciwiam się temu rozwiązaniu - mówi wójt Małgorzata Schwarz. Wniosek gminy dotyczył zwiększenia częstotliwości kursów od 6.00 do 9.00 co 10 min i 14.30 - 17.00 co 10 min. Pomysł skrócenia linii pojawia się we współpracy z miastem od trzech lat. Dotąd udawało się go skutecznie zablokować. Jak będzie tym razem? Rozmowy nadal trwają.

Co do częstotliwości kursowania linii 81 - tutaj mamy dobrą wiadomość. Dziś na swoich stronach ZDiTM poinformował że w dni powszednie obowiązywać będzie większa częstotliwość kursowania autobusów :
- w godz. 6:30-8:00 oraz 14:00-17:30 co 10 minut,
- w godz. 5:00-6:00, 8:00-14:00, 17:30-20:00 co 20 minut,
- w godz. 20:00-23:00 średnio co 30 minut.

Jest także dobra wiadomość dla mieszkańców Kamieńca - kilka kursów tej linii pojedzie także do tej wsi.

Pin It