Kto obsłuży linię 81 w przyszłym roku?

autobus 81Od jedenastu miesięcy firma PKS obsługuje połączenia autobusowe na terenie naszej gminy. I od jedenastu miesięcy nie ustają skargi do ZDiTM na punktualność połączeń i stan taboru jakim jesteśmy wożeni. Pomimo wielu interwencji ze strony gminy Kołbaskowo nie udało się przywrócić na nasze trasy poprzedniego przewoźnika. I chyba tak już zostanie na dłużej - bo właśnie pojawił się nowy przetarg na obsługę naszych linii. Zdaniem znawców branży transportowej przetarg na 2018 rok wygra ponownie PKS.

 


Do końca 2016 roku wszystkie linie na terenie gminy Kołbaskowo obsługiwał tabor autobusów z SPA Klonowica. Były to głównie nowe pojazdy firm MAN, Volvo, Mercedes i Solaris. Obecnie, tak jak w mijającym roku Zakład Dróg i Transportu Miejskiego szuka podwykonawcy, który na zlecenie podstawi własne autobusy. Będą to linie dzienne 70, 81, 83, 88 i nocna 523. 29 listopada na stronach ZDiTM ogłoszono w tej sprawie stosowny przetarg. Oferty można składać do 27 grudnia.

Wybrana zostanie najlepsza oferta spełniająca warunki zawarte w zamówieniu - mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM Szczecin. W tej chwili nie jesteśmy w stanie określić przewoźnika. W umowie przewozowej zawarte są warunki, jakie powinien spełniać przewoźnik. Jeżeli trafiają do nas sygnały od pasażerów, wówczas weryfikujemy je i przypadku stwierdzenia nieprawidłowości na przewoźnika nakładane są kary umowne. Działania te mają na celu m.in. zapewnienie odpowiedniej jakości świadczonych usług. Ponadto nad jakością całej komunikacji w terenie czuwa nadzór ruchu ZDiTM.

Jednak z jakością obsługi komunikacyjnej na terenie gminy Kołbaskowo było bardzo różne. Tegoroczny wykonawca już na samym początku miał ogromne problemy z utrzymaniem punktualności połączeń. Doszedł do tego często psujący się tabor, problemy z domykaniem drzwi oraz słabo działające ogrzewanie i wentylacja. Przez wiele miesięcy pasażerowie zamieszczali zdjęcia i filmy z popsutych autobusów oraz relacje z gigantycznych opóźnień czasowych. Autobusy nie były wyposażone w lokalizatory GPS, które posiada cała flota ZDiTM, przez co pasażerowie nie mogli nawet wiedzieć ile autobus ma spóźnienia. Uwag było znacznie więcej. W autobusach nie było automatów do sprzedaży biletów a nowo zatrudnieni kierowcy (zwykle z Ukrainy) odmawiali ich sprzedaży.

Czy w przyszłym roku pojedziemy nowszym taborem? Raczej nie! Kolejny przetarg został ogłoszony tylko na jeden rok. Żadna z firm transportowych nie zakupi do obsługi takiego zlecenia nowych autobusów. Znawcy rynku mówią, że wygra ponownie PKS. Tylko ona ma w regionie ma odpowiedni tabor i żądaną liczbę kierowców. A o wykwalifikowanych pracowników na rynku jest obecnie coraz trudniej.

Aktualizacja 1 z dnia 2017-12-02

Po przestudniowaniu Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia złożyliśmy kolejne zapytanie do ZDiTM w sprawie skrócenia linii 81 do Placu Kościuszki. W dokumentacji dostępnej TUTAJ zapisano że trasa lini 81 ma przebieg Kołbaskowo - Przecław - Pl. Kościuszki. Zapytaliśmy także o powody zredukowania ilości autobusów niskopodłogowych na trasie lini 81. Na 7 autobusów w szczycie - kursować będa tylko 2. Do sprawy powrócimy po otrzymaniu oficjalnej odpowiedzi.