logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Rogatki do końca roku

polrogatki jeszcze w tym rokuPrzedłuża się inwestycja PKP na przejazdach kolejowych w Przecławiu i Warzymicach. Prace z przerwami trwają od czerwca tego roku. W wakacje pracownicy kładli równolegle do torów niezbędne okablowanie. Niedawno pojawiły się dodatkowe sygnalizatory. Potem kamery. Pozostał już tylko montaż półrogatek i włączenie całego systemu.

 

 

W ciągu ostatnich 5 lat na dwóch przejazdach kolejowych w Warzymicach i Przecławiu doszło do trzech poważnych wypadków. Niektóre były śmiertelne. Od lat mieszkańcy, rady sołeckie i samorządowcy apelowali do władz kolei o pilną poprawę bezpieczeństwa w tych miejscach. Kierowcy najczęściej narzekają na brak dobrej widoczności, spadek na jezdni oraz słońce odbijające się w sygnalizatorach. Jednak największym problem zadaje się być uszkodzona sygnalizacja świetlno-dźwiękowa. Zdarzały się sytuacje, kiedy pociąg przejechał sygnalizator się nie włączył. Były też sytuacje odwrotne. Światło czerwone paliło się bardzo długo a żaden pociąg się nie pojawiał. Zniecierpliwieni kierowcy łamali przepisy i przejeżdżali na zakazie.

Budowa automatycznych półrogatek w naszej okolicy to część większej inwestycji rozpisanej na lata 2017-2020. Całe zadanie nazywa się „Prace na liniach kolejowych nr 408 i 409 Szczecin Główny - Granica Państwa” i pierwsze połowie tego roku rozstrzygnięto przetarg na prace projektowe. Powstanie m.in. 300-metrowy peron na stacji Szczecin Gumieńce wraz z nowym dogodnym wejściem. Cały odcinek kolejowy z Gumieniec do granicy państwa będzie zelektryfikowany. W Kołbaskowie powstanie dodatkowy tor do mijanki umożliwiający się krzyżowanie pociągów w tym miejscu który dodatkowo usprawni ruch kolejowy. Po modernizacji pociągi pasażerskie będą kursować z prędkością 120 km/h do stacji Szczecin Gumieńce, a dalej do granicy 160 km/h. Obecnie jest to odpowiednio – 80 i 120 km/h.

Z deklaracji PKP PLK wynika, że półrogatki w Przecławiu i Warzymicach pojawią się w grudniu tego roku. Będzie także modernizacja przejazdu kolejowego w Kołbaskowie przy wyjeździe na Smolęcin. Tutaj półrogatki pojawią się do 2020 roku.

 

Pin It