logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

Wiejskie zebranie na 15 osób

zebranie soleckie przeclaw 2017W piątkowe popołudnie odbyło się zebranie sołectwa Przecław. Na spotkaniu z mieszkańcami omówione zostały wydatki zaplanowane na 2018 rok w ramach funduszu sołeckiego. Przecław to jedna z największych miejscowości w gminie Kołbaskowo i dysponuje na ten cel kwotą 44 tys zł. Pomimo tak dużej liczby mieszkańców w gimnazjalnej auli zebrało się zaledwie 15 osób.

 

 

Podczas zebrania mieszkańcy zgłosili kilka problemów dotyczących naszej miejscowości. Najwięcej dyskusji poświęcono sprawie placu zabaw za biedronką. Mieszkańcy twierdzą, że miejsce to jest regularnie odwiedzane przez osoby spożywające alkohol, wieczorami i w nocy dochodzi tam do niebezpiecznych zachowań. Po każdej imprezie pozostają tam porozrzucane śmieci i pobite butelki. Na prośbę okolicznych mieszkańców usunięto tam wszystkie ławki. Jednak to nie załatwiło problemu. Późną nocą przychodzą tu osoby, często spoza Przecławia. Miejscówkę upodobali sobie pracujący na pobliskim Rolhurcie, który jest czynny przez całą dobę. Ogrodzenie naprawiane było już kilkakrotnie. Bez skutku.

Jest to obecnie najgorzej wyglądający plac zabaw w całej gminie. Pod koniec zeszłego roku zainstalowano tam urządzenia do kalisteniki. Do tej pory w każdy weekend odbywają się pokazy ćwiczeń z udziałem profesjonalnego trenera, który ma zachęcić mieszkańców do tego typu aktywności. Jednak z boiska do koszykówki czy piłki nożnej jest dość ciężko skorzystać. Na pierwszym z nich jest mnóstwo potłuczonego szkła a na drugim zbierają się ogromne kałuże wody po każdych opadach deszczu.

Sołtys Przecławia - Wojciech Woźniak zaproponował, aby cała kwotę funduszu sołeckiego przeznaczyć na budowę ogrodzenia tego placu. Prawdopodobnie kwota 44 tys zł będzie niewystarczająca. Resztę dołoży budżet gminy. Uchwałę sołectwa przyjęto jednogłośnie. Obecna na zebraniu wójt poinformowała, że w tym problemowym miejscu pojawi się także monitoring, który powinien poprawić bezpieczeństwo. Gminne kamery pojawią się także w kilku innych miejscach Przecławia - w okolicach gimnazjum, skateparku i napowietrznej siłowni vis-vis szkoły podstawowej.

Mieszkańcy zgłaszali także problemy z przejazdem w okolicach przedszkola "Wyspa Malucha". Od lat na drodze głównej parkują tam przez kilka godzin dziennie samochody, które znacznie zwężają przejazd i ograniczają widoczność. Przedszkole posiada kilka miejsc postojowych na swojej posesji, ale niestety są one praktycznie nieużytkowane. Mieszkańcy poprosili także o dodatkową tablicę sołectwa Przecław ustawiona wzdłuż "ulicówki" oraz kosze na śmieci, których obecnie jest za mało.

Na zebraniu sołeckim pojawiło się około 15 osób. Odliczając sołtysa, wójta, radnych i prezesa SM "Przecław" daje to liczbę około 10 mieszkańców, którzy zainteresowali się sprawami miejscowości w której mieszkają. Szkoda, bo Przecław to jedna z największych miejscowości gminy Kołbaskowo, która z pewnością ma wiele swoich problemów.

Pin It