medentes przeclaw

 reklama

Szukaj w portalu

(Nie) małe zmiany w komunikacji

83 autobusW ostatnim czasie pisaliśmy już kilka razy na temat  zmian w komunikacji ZDiTM. Do końca 2016 roku mieszkańcy naszej gminy jeździli taborem podstawionym przez SPAD. Narzekania oczywiście były, ale głównie w temacie punktualności przyjazdu. Od 1 stycznia obsługę wszystkich linii na terenie naszej gminy powierzono podwykonawcy – firmie PKS Szczecin. Obecnie uwag jest mnóstwo. Kilka dni temu wprowadzono kolejne zmiany. Czy będzie lepiej ?

 

 

W trakcie ferii zimowych, dokładnie 15 lutego pojawił się nowy rozkład czasowy dla linii 81, 83 i 88. Największa i najczęściej kursująca linia – 81 pojedzie sześcioma kursami do Rosówka. To z pewnością efekt oczekiwań mieszkańców tej miejscowości. W Rosówku oddano do użytkowania ponad 20 mieszkań socjalnych. Od niedawna funkcjonuje tutaj Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który przeniósł się z Kołbaskowa. W Rosówku siedzibę też ma Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Straż Gminna. W dłuższej perspektywie pojawi się tutaj także więcej przedsiębiorców. Grunty obok istniejącej firmy PMC, przekształcono na tereny przemysłowe i usługowe gdzie pojawią się niedługo nowe miejsca pracy.

Jak informuje ZDiTM :

Na linii 81 nastąpiła zmiana powszedniego, świątecznego i specjalnego rozkładu jazdy:
- nastąpiła korekta czasów przejazdu;
- zwiększona została liczba kursów wydłużonych do Kołbaskowa;
- w Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie obowiązywać będzie rozkład jazdy jak w dni świąteczne;
- wybrane kursy realizowane będą na wydłużonej trasie Dworzec Główny — Rosówek Granica; na wydłużonym odcinku obowiązywać będą przystanki wspólne z linią 70:
Kołbaskowo, Rosówek nż, Rosówek Granica;
- dla kursów kończących trasę w Kołbaskowie nastąpiła zmiana kierunku zawracania na pętli — przystankiem końcowym i początkowym będzie przystanek wspólny z linią 70 w kierunku Szczecina;
- dla kursów przejeżdżających przez pętlę „Kołbaskowo” (do i z Rosówka) obowiązywać będą przystanki:
    w kierunku Rosówka przystanek wspólny z linią 70 w kierunku Pargowa,
    w kierunku Szczecina przystanek wspólny z linią 70 w kierunku Szczecina;
- na pętli „Rosówek Granica” nawrót następować będzie na parkingu przy przejściu granicznym, zlokalizowanym na wysokości istniejących przystanków linii 70; przystankiem końcowym i początkowym będzie przystanek wspólny z linią 70 w kierunku Szczecina.

Na linii 83 nastąpi zmiana powszedniego i świątecznego rozkładu jazdy:
- nastąpiła korekta czasów przejazdu;
- wybrane kursy realizowane będą na wydłużonej trasie Plac Kościuszki — Kołbaskowo; na wydłużonym odcinku obowiązywać będą przystanki:
   Kołbaskowo — wspólny z linią 70 w kierunku Szczecina,
   Smolęcin — nowy przystanek w kierunku placu Kościuszki, zlokalizowany pomiędzy posesjami nr 4 i 5.

Na linii 88 nastąpiła zmiana powszedniego i świątecznego rozkładu jazdy polegająca na zmianie trasy dla kursów rozpoczynających się na pętli „Warnik”.
Na odcinku między przystankami „Warnik” i „Stobno 15” trasa przebiegać będzie przez Będargowo. Na zmienionym odcinku trasy uruchomiony zostanie przystanek „Będargowo 12 nż”, zlokalizowany w Będargowie na wysokości posesji nr 12. W kierunku do Warnika trasa nie ulegnie zmianie i w dalszym ciągu przebiegać będzie przez Bobolin.

Największym obecnie problemem, z którym zmaga się komunikacja na naszym terenie to punktualność. Spowodowane jest to korkami w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym w okolicach Bramy Portowej oraz przy skrzyżowaniu „Do Rajkowa”. Uwag zgłaszanych przez pasażerów jest więcej – krótkie i zatłoczone autobusy, problemy z otwieraniem i zamykaniem drzwi, wysłużony tabor czy brak możliwości zakupu biletu w automacie autobusowym.

Większość pojazdów podstawianych przez PKS nie posiada lokalizatorów GPS, co powoduje brak możliwości skontrolowania ich punktualności.  Czy nowy rozkład poprawi to punktualność przejazdów ? Zobaczymy wkrótce.

Pin It