logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Kto odśnieża ? Każda droga ma swojego właściciela.

droga krajowa 13 sniegOd kilku dni mamy mroźną i śnieżną zimę. To rzadkość w naszej lokalizacji. Przez kilka dni napadało dużo białego puchu i zmienił się nasz krajobraz. To co jest uciechą dla najmłodszych jest jednocześnie utrapieniem dla właścicieli dróg, którzy muszą odśnieżać drogi i chodniki tak, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji.

 

 

 

Na terenie gminy Kołbaskowo jest kilka kategorii dróg. Największa grupa z nich to drogi powiatowe - jest ich około 80%. Zarządzane są przez Starostwo Powiatowe w Policach. Są to głównie najczęściej te najpopularniejsze drogi łączące poszczególne miejscowości.

Pozostałe drogi na naszych mapach to w większości drogi gminne. Należą do nich fragmenty dróg wewnątrz wsi, które stanowią dojazdy do osiedli i domostw z drogi głównej.

Kolejne kategoria to drogi osiedlowe lub prywatne będące w zarządzaniu osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot. Najwięcej z nich znajdziemy na terenie osiedli w Przecławiu i Warzymicach.

Warto dodać, że mamy także na naszym terenie Drogę Krajową nr 13 oraz Autostradę A6 - tutaj zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W tym sezonie przetarg na zimowe utrzymanie dróg powiatowych przebiegających przez teren gminy Kołbaskowo wygrała firma "ELWI" z Gryfina. Całodobowy telefon do osoby odpowiedzialnej za odśnieżanie i sprzątanie dróg to 604 791 089.

Uwagi dotyczące odśnieżania i zimowego utrzymania dróg gminnych należy zgłaszać do Głównego specjalisty w Urzędzie Gminy Kołbaskowo p. Mariusza Kuźniewskiego tel. 91 3119510 w. 34 lub 91 884 90 34 w godzinach pracy urzędu lub na telefon komórkowy 723 608 604 - informuje Janusz Kwidziński, sekretarz Urzędu Gminy Kołbaskowo.

Stan dróg i chodników na terenie osiedli w Warzymicach i Przecławiu kontrolują zarządcy lub wspólnoty mieszkańców. Najczęściej są to oddelegowane osoby do uprzątania śniegu oraz posypywania piaskiem i solą chodników. Telefony kontaktowe powinny się znajdować na tablicach ogłoszeniowych znajdujących się na klatkach schodowych.

Uwagi do stanu drogi krajowej i autostrady można zgłaszać w oddziale GDDKiA w Szczecinie pod całodobowym numerem funkcjonującym w Punkcie Informacji Drogowej - 91 432 53 14

Na koniec warto wspomnieć, że po opadach śniegu nie należy pozostawiać samochodów na poboczach dróg ponieważ utrudnia to późniejsze odśnieżanie. Pamiętajmy również, że o ile z miejsc użyteczności publicznej, śnieg usuwany jest przez wyznaczonych pracowników lub wskazane firmy, o tyle za odśnieżanie chodników położonych wzdłuż nieruchomości odpowiadają ich właściciele.

 

odsniezanie przeclaw

 

Poniżej zamieszczamy link do portalu vectraportal gdzie można odnaleźć każda drogę oraz sprawdzić jej statut https://gminakolbaskowo.lp-portal.pl/

Pin It