logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Gruz, beton i materiały budowlane. Co jeszcze można wrzucić do kanalizacji ?

awaria kanalizy przeclawPrzed weekendem doszło do awarii kanalizacji w Przecławiu. W piątkowy wieczór do późnych godzin nocnych trwało usuwanie niedrożności jakie powstały w studzience na osiedlu Zielone Pole. Przyczyną niesprawności kanalizy okazały się materiały i odpady budowlane, którymi ktoś z mieszkańców zapchał studzienkę w okolicy skalniaka.

 

 

Pogotowie Techniczne Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kołbaskowie za pomocą ciężkiego sprzętu odkopało studnię na głębokość ponad 3,5 metrów. Pracownicy PGK zdążyli się już przyzwyczaić do wyrzucanych szmat, podpasek czy pampersów. Ale to co wydobyli w ostatni weekend przerosło ich wyobrażenie. W studni był gruz, kawałki betonu i odpady budowlane.

Rura kanalizacyjna przy toalecie ma 100 lub 110mm średnicy. Spuścić tam można praktycznie wszystko. Ale pamiętajmy - kanalizacja to nie kosz na śmieci ! Każdy z nas swoim racjonalnym korzystaniem może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kanalizacji i proces oczyszczania ścieków oraz koszty z tym związane. Możemy także zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Jak to robić? Bardzo prosto.


Nie wrzucajmy do urządzeń sanitarnych (umywalek, zlewozmywaków, ubikacji i kratek ściekowych) wymienionych przykładowo niżej odpadów, nawet jeżeli są w stanie rozdrobnionym :

- waty, pieluch, podpasek, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, gazy, ścierek, rajstop, tekstyliów, włókien oraz innych części garderoby
- ręczników papierowych, szmat, gazet i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów
- niedopałków papierosów, patyczków, lekarstw, farb, lakierów oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości
- igieł, które zalegają w kanałach stanowiąc niewidoczne niebezpieczeństwo dla pracowników sieci kanalizacyjnej
- materiałów budowlanych, mieszanin cementowych, mas bitumicznych, żwiru, piasku, popiołu, szkła, skór , obierek i wytłoczyn


Tym razem awarię udało się załatwić sprawnie i obeszło się bez wyłączania wody na osiedlu. Ścieki awaryjnie przepompowywano do innej studni, dzięki czemu mieszkańcy przez cały piątek mieli wodę w kranach. Nie doszło także do zalania piwnic lokatorskich.

PGK w Kołbaskowie uprzejmie prosi mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby, które traktują kanalizację jak kosze na śmieci i zgłaszanie tego typu zdarzeń na całodobowy nr Pogotowia Technicznego 91 311 61 76. Kamienie, gruz i inne przedmioty trwale uszkadzają pompy ściekowe, których wymiana jest bardzo kosztowna.   

Pin It