logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Nowe miejsca postojowe jeszcze przed wakacjami.

nowe miejsca postojoweOd lat mieszkańcy zgłaszają niemożność zaparkowania w okolicach szkoły w Przecławiu. Jest to najczęstszy problem omawiany na każdym zebraniu sołeckim. Auta zostawiane są na chodnikach lub na części jezdni. Pomimo nadzoru i kontroli ze strony straży gminnej często dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji. W zeszłym roku samochód poważanie potrącił dziecko, które przechodziło w okolicy przejścia dla pieszych vis-a-vis głównego wejścia do szkoły.

 

Przy wjeździe do Przecławia na teren osiedla mamy znak D-40 "strefa zamieszkania"- mówi Łukasz Galczewski, Komendant Straży Gminnej. Czyli prędkość do 20 km/h oraz parkowanie tylko w wyznaczonych miejscach. I co najważniejsze - pieszy ma pierwszeństwo. To jest strefa zamieszkania, tutaj nawet nie trzeba wyznaczać przejść dla pieszych. Co do miejsc parkingowych, my wiemy że jest taka sytuacja, że jest znacznie więcej aut niż miejsc parkingowych. Kilka lat wstecz budując pierwsze bloki mieszkalne nie myślano, że będzie tyle samochodów.

Największy problem jest z kierującymi, którzy widzą tylko swoje własne potrzeby związane z parkowaniem i nie potrafią postawić się w roli innego użytkownika drogi i pomyśleć, że ktoś  inny może mieć problem z przejazdem lub że mogą wprost zagrażać bezpieczeństwu pieszych. Najczęstszym argumentem jest stwierdzenie, że “to jest moje miejsce i ja tu zawsze parkuje, a tamtego sąsiada to nie widzicie co robi, tylko mnie się czepiacie”.  

Niech każdy zacznie od siebie, przeczyta jeszcze raz sobie kodeks drogowy i problemów z parkowaniem będzie znacznie mniej. Z naszej strony  próbujemy ograniczyć parkowanie przy szkole podstawowej, a dokładnie w zatoczce autobusowej i w obrębie skrzyżowania, chodzi nam o pozostawienie miejsca wolnego od zaparkowanych  pojazdów, gdzie dzieci, które są niższe i nie widoczne zza pojazdów,  mogą w miarę bezpiecznie przejść w kierunku szkoły, poza tym pozostawienie pojazdu w zatoczce autobusowej lub w obrębie skrzyżowania powoduje, że kolejne nadjeżdżające pojazdy mają problem z przejazdem. Nie bronimy kierującym zatrzymać samochód w zatoczce na kilka sekund, aby dziecko mogło opuścić pojazd, wtedy przynajmniej jest bezpieczne a kolejni rodzice po krótkiej chwili mogą uczynić to samo i ruch jest w miarę płynny. Z drugiej strony, jeśli ktoś spojrzy na parking przy szkole od strony bloków nr 28, 29, to rano można naliczyć około 10-ciu wolnych miejsc parkingowych, tak więc żeby nasze dzieci były bezpieczne, nie trzeba wjeżdżać samochodem do szatni – dodaje na koniec Ł. Galczewski.

Wychodząc naprzeciw potrzebom parkingowym gmina w porozumieniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Przecław" opracowała wstępną lokalizację miejsc parkingowych dla samochodów osobowych - mówi wójt Małgorzata Schwarz. Chcemy aby było ich jak najwięcej, cały projekt opiewa dokładnie na 44 miejsca.

Pierwszy etap to parkingi wokół gminnego terenu, tzw spacernika gdzie zainstalowane są urządzenia siłowni pod chmurką. Będzie ich w sumie 24. Pierwsze cztery miejsca powstaną naprzeciwko sklepu "Kukułka". Za rogiem terenu pojawią się kolejne cztery. I dalej wzdłuż bloków 48 i 49 pojawią się dwa duże ciągi - odpowiednio po 9 i 7 miejsc parkingowych przecięte nowym chodnikiem.

zadanie 1 mapka

Ja bym sugerowała zmianę organizacji ruchu koło naszego domu - mówi mieszkanka bloku 48 - ponieważ ta niewielka uliczka powinna być jednokierunkowa. Inaczej nie zmieszczą się pojazdy, które będą manewrowały na parking. Obecnie trudno jest im się minąć, bo jest wąsko a co będzie jak tam ruch pojazdów się zwiększy.

Ostatecznie czy droga przy tych blokach pozostanie dwukierunkowa, czy zostanie jednokierunkową zależeć będzie od gminy, ponieważ jest ona jej zarządcą. Obecnie najważniejsze będzie rozładowanie ruchu pojazdów przy samej szkole. A kiedy ruch na drodze przy blokach 48 i 49 będzie jednokierunkowy, auta i tak będą musiały zrobić objazd i na powrocie przejadą znów przy szkole.

Nasza Spółdzielnia jest zainteresowana szczególnie tym zadaniem – mówi Prezes Spółdzielni „Przecław” Tomasz Kufel. Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców.  Oprócz 24 miejsc poszerzona zostanie nieznacznie droga nr 2/178 wzdłuż budynków nr 48 i 49. W celu ułatwienia manewru parkowania zaprojektowano obszerne miejsca na auta, które będą miały szerokość 2,5 m.

Pozostałe 20, a być może więcej, miejsc parkingowych ma się pojawić vis-vis bloków 32-39. Powstaną one na gminnych terenach gdzie obecnie stoi bar „Markas” oraz gdzie kiedyś był sklep „Malinka”. Sprawa zakończenia dzierżawy terenu na którym stoi bar podzieliła mieszkańców Przecławia. Obecna na ostatnim zebraniu wiejskim właścicielka zażądała od gminy nowej dzierżawy długoterminowej, tak jak to miało miejsce w przypadku sąsiadującej cukierni. Przypomnijmy  - „Markas” otrzymał dzierżawę najpierw na 3 lata, a potem na 5. Umowa z gminą kończy się w lutym 2017.

parkowanie

I wszystko wygląda na to, że dopiero na wiosnę 2017 roku będzie można spodziewać się kontynuacji drugiej części inwestycji parkingowej. Problem niedoboru miejsc dotyczy prawie każdego osiedla. Obecnie przy powstawaniu nowych mieszkań stosowany jest przelicznik 1,5 miejsca parkingowego na 2 rodziny. Kiedyś było to jedno miejsce na dwie rodziny.  

Naszych osiedli nie budował nikt pod kątem miejsc parkingowych dla mieszkańców bo teraz to jest standard że w rodzinie są dwa samochody – mówi Zbigniew Roman ze Wspólnoty Mieszkaniowej Przecław 32-38. To jest ciężki temat do rozwiązania, brakuje gruntów, jedyny teren który jeszcze pozostał to vis-a-vis bloków 41-46, tam się zmieści ze sto miejsc. Pewnie z 10-15 nowych miejsc parkingowych przy naszych blokach sprawę by załatwiło, bo to są auta z naszego bloku, które stoją przy głównej ulicy. Jest jeszcze miejsce z tyłu przy klatkach 41-46, gdyby tam udało się jeszcze wygospodarować nowe parkingi.

Samochodów z roku na rok przybywa, a gdzieś zaparkować trzeba. A parkujemy najchętniej - najbliżej domu.