logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Bo śmieci nie rosną na drzewach - burzliwe zebranie w Przecławiu.

zebranie solectwa przeclawRzadko na zebranie sołeckie w Przecławiu przychodzi tak wielu mieszkańców. Zwykle bywało ich kilkunastu, z niemal trzech tysięcy zameldowanych. W czwartek, 25 lutego, w przecławskiej podstawówce pojawiło się  prawie sto osób. A wszystko za sprawą śmieci.

 

 

 

Zebranie otworzył sołtys Wojciech Woźniak, po czym głos zabrała wójt M. Schwarz. Poinformowała ona mieszkańców o zmianach w przepisach dotyczących odpłatności za wywóz odpadów komunalnych z działek rekreacyjnych i wypoczynkowych. W ślad za ustawowymi zmianami Rada Gminy podjęła uchwałę, która określa kto powinien złożyć „deklarację śmieciową” oraz kto i ile będzie płacić za śmieci. I tak w przypadku kiedy śmieci gromadzone będą w sposób selektywny opłata ta wyniesie 100 zł rocznie, jeśli nie będą segregowane – 150 złotych. Właściciele działek rekreacyjnych i wypoczynkowych oraz właściciele przydomowych ogródków warzywnych otrzymali informację o zmianach, wraz z deklaracją do wypełnienia. Okazuje się, że większość mieszkańców nie zrozumiała kogo i w jakim zakresie nowe przepisy dotyczą.

- To właściciel działki zdecyduje, czy składa deklarację, czy nie - mówi M. Schwarz. To on oświadcza, w jaki sposób wykorzystuje działkę. To on posiada wiedzę, czy na jego działce śmieci się produkuje, czy nie. Jeśli ktoś jest właścicielem działki na której śmieci się nie produkuje, to wiadomo, że deklaracji nie składa.

Od maja do października, śmieci - zarówno segregowane jak i zmieszane -  odbierane będą raz na dwa tygodnie. Od listopada do kwietnia, kiedy działki są wykorzystywane rzadziej - odpady odebrane zostaną raz na miesiąc. W gminie obowiązuje system workowy – śmieci gromadzi się w workach i tak wystawia do odbioru.

Problem śmieci i dzikich wysypisk nie omija także gminy Kołbaskowo. W okolicach przecławskich działek od lat tworzone jest takie dzikie wysypisko na likwidację którego w 2012 roku wydano 23 tys. zł, w 2013 – 9,9 tys. zł. Od roku 2014 teren jest sprzątany regularnie przez pracowników gminy.

- W 2015 roku sprzątając teren przyległy do działek zebraliśmy 60 dużych worków śmieci raz wywieźliśmy 10 samochodów z gabarytami – mówi Renata Dudek z PGK Kołbaskowo. – Były to rzeczy wyrzucane przez płot z ogródków, bo do tych miejsc nie ma dojazdu. Tam nikt samochodem nie podjechał. Nikt nam śmieci nie podrzuca, to są nasze śmieci. Nie rosną przecież na drzewach. Na szczęście sytuacja z roku na rok się poprawia.

 

Drugim ważnym tematem poruszanym  na zebraniu w Przecławiu, było parkowanie aut w okolicach szkoły. W ubiegłym roku doszło tam do wielu niebezpiecznych sytuacji. Jedna z nich zakończyła się potrąceniem dziecka, którego skutkiem były poważne obrażenia ciała.

Rozwiązaniem problemu może być zwiększenie w tym rejonie ilości miejsc parkingowych. Wielokrotne upominanie kierowców nieprawidłowo parkujących przed szkołą nie zdaje rezultatu. Okazuje się, że wszyscy chcą być wygodni i niestety zatrzymują auta byle jak, byle szybko, byle gdzie. Gmina w porozumieniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Przecław” zamierza wygospodarować i wybudować około 40 miejsc parkingowych. Będą one usytuowane dookoła skweru z napowietrzną siłownią, przy sklepie „Kukułka” oraz na terenie gminnym, gdzie obecnie stoi bar „Markas”.

I właśnie sprawa lokalizacji baru stała się głośna pod koniec spotkania. Właściciele tego kontenera gastronomicznego dzierżawią gminną działkę od 7 lat. Najpierw otrzymali ją na 3 lata, potem, w związku z tym, że gmina nie miała jeszcze planów dotyczących tego terenu -  przedłużono ją na 5 kolejnych lat. Teraz ten teren jest potrzebny i dzierżawcy zostali poinformowani o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy.

Pod koniec zebrania wójt gminy poinformowała, że tydzień temu gmina przejęła tylko fragmenty dwóch dróg powiatowych: Warzymice - Będargowo oraz Warzymice Rajkowo jednak tylko w zakresie sporządzenia  projektu chodnika, który połączy te miejscowości. Drogami w zakresie remontów i utrzymania – dalej będzie zarządzał Powiat Police.

Pin It