logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Nie będzie uchodźców w Rosówku

rosowek mieszkaniaOd wielu tygodni krążą niepotwierdzone informacje o możliwości osiedlenia się uchodźców na terenie naszej gminy. Jedną ze wskazywanych nieoficjalnie lokalizacji mają być wyremontowane lokale socjalne w budynku po służbach granicznych w Rosówku. Gmina Kołbaskowo przygotowała tam 29 mieszkań, które na początku przyszłego roku trafią do najbardziej potrzebujących rodzin.

 

 

Informowałam już kilka razy, że nasza gmina wyraziła Wojewodzie jednoznaczną opinię, że nie mamy możliwości przyjęcia imigrantów. Ale to my, jako jednostka samorządowa – mówi wójt gminy Małgorzata Schwarz. Natomiast wiem, że są w naszej gminie mieszkańcy, którzy taką wolę wyrazili. Nie jestem upoważniona do udzielenia dokładnych danych tych rodzin.

Stanowisko Starostwa Powiatowego w Policach jest niezmiennie – mówi Wicestarosta Paweł Mirowski. Zapytanie o możliwości ulokowania uchodźców dotarło także do naszego powiatu. Po konsultacji z gminami na naszym terenie odpowiedzieliśmy, że nie mamy możliwości ich przyjęcia jak i technicznego zakwaterowania na naszym terenie. Obiekty muszą spełniać określone warunki. My takich obiektów nie mamy.

Gmina Kołbaskowo zakończyła właśnie przebudowę budynku po służbach granicznych w Rosówku. Obecnie trwają odbiory techniczne. Pierwsze klucze do nowych mieszkań rodziny z terenu gminy otrzymają już w styczniu 2016. Zainteresowanie mieszkaniami jest ogromne. Do tej pory do urzędu wpłynęło ponad 250 podań i napływają kolejne. A mieszkań do rozdzielenia jest tylko 29.

W zasobach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej są także 3 pomieszczenia na sytuacje krytyczne.  Takie obiekty muszą być przygotowane na „wszelki wypadek”. W sytuacjach losowych takich jak pożar czy huragan, mieszkanie musi być gotowe do tymczasowego zamieszkania. W tych pomieszczeniach, jak zapewnia gmina imigranci zamieszkać też nie mogą.

Pin It