logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Wystarczyło umyć i proszę jaki efekt !

mycie elewacji w przeclawiuSpółdzielnia Mieszkaniowa "Przecław" właśnie umyła pierwszy blok ze swoich zasobów. Wybór padł na budynek o numerze 53, gdzie elewacja trzyma się na tyle dobrze, że użycie myjki ciśnieniowej nie spowoduje ubytków w elewacji. Na widok czystych ścian trzeba było poczekać dwa słoneczne dni, aż całość wyschnie. I okazuje się, że efekt jest spektakularny.

 

 


Przecławskie bloki z roku na rok starzeją się i szarzeją. Najbardziej brudem i glonami porosły elewacje budynków od strony północnej. Od nasłonecznionych stronach też nie wygląda to najlepiej. W wielu miejscach pojawiają się ubytki. Problemem jest także klejony i kołkowany styropian, który po 20 latach nie trzyma się ścian. Obie spółdzielnie mają poważne plany remontowe. Jednak w pierwszej kolejności muszą uzbierać na kontach odpowiednie fundusze aby cokolwiek rozpocząć.

Okazuje się jednak, że niewiele trzeba, aby choć wizualnie poprawić wygląd bloku, wiatrołapów czy daszków garażowych. Wystarczą myjki ciśnieniowe i podnośnik.

Koszt umycia stanowi zaledwie 5-10% kosztów malowania - mówi Tomasz Kufel, prezes SM "Przecław". Efekt jest widoczny. Unikamy kosztów i czasochłonności prac związanych z rozstawieniem rusztowania niezbędnego do malowania, bowiem mycie odbywa się przy wykorzystaniu podnośnika. Mamy zamiar umyć dwa kolejne bloki o numerach 54 i 55. Fatalny stan elewacji na pozostałych blokach nie pozwala nam na wykonanie tego typu zabiegów na pozostałych budynkach. Docelowo chcemy naprawić i pomalować elewacje wszystkich jednak nie pozwalają nam na to zgromadzone na dzień dzisiejszy skromne fundusze.

Wcześniej w ramach eksperymentu w całej Spółdzielni „Przecław” zostały umyte przez pracowników myjką ciśnieniową zadaszenia garaży i większości wiatrołapów. Nakłady niewielkie a efekt spektakularny.

My nie przewidujemy czyszczenia z uwagi na zły stan techniczny niektórych elewacji - mówi Krzysztof Jura z SM "Przecław - Zielone Pole". Czyszczenie mechaniczne tylko spowoduje jeszcze większe uszkodzenia. W przyjętych planach remontowych na następne lata uwzględniliśmy renowację istniejących elewacji poprzez wzmocnienie siatką i ułożenie nowej wyprawy elewacyjnej.

Nam pozostaje mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości mieszkańcy Przecławia znowu będą mieszkać, jak przed laty, na osiedlu kolorowych bloków.

Pin It