logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Obwodnica Przecławia i Warzymic coraz bliżej ? [MAPA]

ObwodnicaKolejny raz powraca temat nowego przebiegu drogi krajowej numer 13. Do tej pory inwestycja o wartości 180 mln złotych znajdowała się na liście rezerwowej. Według zapewnień czołowych lokalnych polityków Platformy Obywatelskiej budowa tego odcinka znacznie przyśpieszy. I ma to być szczęśliwa S13, która niebawem połączy rondo Hakena z autostradą A6. Pytanie tylko czy jest to "kiełbasa przedwyborcza" czy realna propozycja? Bo mieszkańcy gminy Kołbaskowo czekają na obwodnicę od wielu lat.

 

Przebiegająca obecnie przez Warzymice i Przecław droga krajowa nr 13 jest zatłoczona. Narzekają okoliczni mieszkańcy, kierowcy i piesi. To droga łącząca Berlin ze Szczecinem, dojazd do autostrady A6 i drogi ekspresowej S3. To także ulubiony skrót dla mieszkańców Gryfina, którzy dojeżdżają do Szczecina przez Mescherin i Rosówek.

Władze Kołbaskowa przez wiele lat zabiegały o poprowadzenie odcinka od ronda Hakena do autostrady A6 z pominięciem Warzymic i Przecławia. Nowa droga miałaby być pierwszym odcinkiem większego projektu drogowego - Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Od kilku lat obecny wójt gminy Małgorzata Schwarz, przy wsparciu Longina Komołowskiego oraz potencjalnych inwestorów negocjuje jej powstanie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie oraz ministerstwem infrastruktury. Planowana była w pierwszej kolejności budowa pierwszego kilometra, który skomunikuje centrum handlowe "Auchan". Teraz okazuje się, że ma powstać cały odcinek.

Trzynastka może okazać się szczęśliwa - informuje Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Według wstępnej wersji Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad inwestycja o którą zabiegamy wspólnie z władzami Kołbaskowa i Szczecina ma duże szanse na realizację.

Będziemy mieli S13, co jest absolutną nowością - mówi dla Gazety Wyborczej Sławomir Nitras, doradca premier Ewy Kopacz. Tej drodze przysłużyła się zwłaszcza pani Małgorzata Schwarz, wójt Kołbaskowa, która przekonywała, że to lepsze połączenie autostrady A6 ze Szczecinem niż drogi węzeł w Podjuchach. I przekonała. Powstanie 6,5-kilometrowa, dwujezdniowa obwodnica Przecławia i Warzymic z normalnym węzłem autostradowym. Na tę inwestycję zapisano 180 mln zł. Pierwszy wjazd do Szczecina od strony Niemiec już nie będzie wiódł przez wybrukowaną jezdnię i stację benzynową.

Czekamy !

DK 13 nowy przebieg520

DK 13 nowy przebieg 520

Obwodnica5

Obwodnica10

Pin It