logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Idź na walne zgromadzenie swojej spółdzielni

walne zielone polePod koniec czerwca SM "Natura", SM "Przecław" oraz SM "Przecław - Zielone Pole" zaplanowały walne zgromadzenia. Przez wiele lat takie spotkania nie cieszyły się zainteresowaniem członków spółdzielni. Dwa lata temu było inaczej. Spółdzielcy przekonali się o sile swoich głosów i wybrali nowe władze.Jak wygląda obecna sytuacja finansowa twojej spółdzielni? Przyjdź na walne zgromadzenie i się przekonaj!

 

 

Spółdzielcy się nie interesują.
W całym kraju frekwencja na zgromadzeniach jest na ogół mizerna, prezesi niektórych spółdzielni zarządzają nimi, jak chcą, bo mają poczucie bezkarności. I nie zmieni tego nikt inny poza samymi członkami spółdzielni. To właśnie ich bierność doprowadza do nieprawidłowości, na które potem narzekają. Jeśli masz tego dość, walne zgromadzenie daje ci okazję do pokazania prezesom żółtej lub czerwonej kartki. Wystarczy zagłosować za odrzuceniem sprawozdania zarządu z działalności oraz nie udzielić absolutorium jego członkom. Jeśli go nie uzyskają, zostaną odwołani, a rada nadzorcza będzie musiała ogłosić konkurs na nowy zarząd. A jeśli jesteś zadowolony z pracy dotychczasowego, głosuj za przyjęciem sprawozdań oraz za udzieleniem mu absolutorium.

Podwyżka goni podwyżkę.
Rok temu w mniejszej i starszej SM "Przecław" stawka opłat eksploatacyjnych w marcu urosła z 1,44 zł na 1,90 zł/m. To ponad 30%. Władze Zielonego Pola też mocno podniosły stawki. Najpierw od maja 2014 śmieci o 41% oraz podatki od nieruchomości. Rekordowa podwyżkę dostali właściciele garażów. Zamiast 0,09 zł/m2 płacą 0,85 zł/m2. Kolejna podwyżka czekała w sierpniu. Stawka opłat eksploatacyjnych urosła z 1,44 zł/m2 do 1,85 zł/m2.

Idą remonty - będzie jeszcze drożej.
Władze obu spółdzielni opracowały plany remontów bloków wchodzących w skład zasobów spółdzielni. Każdy blok ma swój osobny spis niezbędnych prac, które należy wykonać przez najbliższe 5 lat. Aby rozpocząć jego realizację niezbędne będzie podniesienie stawki funduszu remontowego. Obecnie wynosi około 0,50 zł/m2. Podwyżka może być nawet 200%

Powstaną nowe wspólnoty ?
Najmłodsze bloki za Zielonym Polu mają duże nadwyżki odpisów na fundusz remontowy i takowych remontów raczej nie wymagają. Czy będzie to pierwszy argument aby powstała nowa wspólnota mieszkańców w Przecławiu? Pomysłodawcy utworzenia wspólnoty twierdzą, że będzie dużo taniej w opłatach eksploatacyjnych i remontowych. Lepiej też od spółdzielni poprowadzą kontrolę wydatków a ich finanse będą bardziej transparentne.

W "Naturze" miny bojowe.
Ostatnio informowaliśmy, że prezes SM "Natura" pomimo wcześniejszych zapewnień, sprzedała działkę na której stoją garaże w Przecławiu. Niedoszli właściciele są wściekli. Zapłacili przed laty zaliczki, podpisali umowy ze spółdzielnią i wybudowali garaże. Prezes wcześniej obiecała przeniesienie własności notarialnej na spółdzielców, lecz teraz zmieniła zdanie. Niedoszli właściciele garaży zamierzają złożyć pozew do sądu. Tegoroczne zebranie w "Naturze" może być wyjątkowo burzliwe.

Zapoznaj się z dokumentami
Od kilku dni wszystkie niezbędne dokumenty przygotowane są i udostępnione do przejrzenia w siedzibach spółdzielni. W taki sposób każdy członek może zapoznać choćby ze sprawozdaniem rady nadzorczej i zarządu z ich działań w minionym roku. Jest to o tyle ważne, że na podstawie przedstawionych danych członkowie spółdzielni będą decydować, czy udzielić prezesowi i jego zastępcy absolutorium. Warto też sprawdzać na bieżąco strony internetowe : www.smprzeclaw.zielonepole.pl oraz www.smprzeclaw.pl - na których zaczynają się pojawiać dokumenty i sprawozdania.

Terminy zebrań:
- 25 czerwca w czwartek o 17.00 w restauracji "Dworski" odbędzie się zebranie SM "Przecław Zielone Pole" - czyli mieszkańców Przecławia od numeru 57 do 100.
- 30 czerwca we wtorek o 18.00 w "Słonecznych Tarasach" odbędzie się zebranie SM "Przecław" - czyli mieszkańców od numeru 48 do 56
- Zebranie w SM "Natura" zaplanowano także na wtorek 30 czerwca - o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej w Przecławiu.

W zebraniu prawo głosu mają tylko członkowie spółdzielni, przed wejściem na salę może być sprawdzana obecność. Na wszelki wypadek prosimy zabrać dokument tożsamości, który zaoszczędzi nam nieporozumień.

Pin It